SAD su čvrstog stava da neće dopustiti otcepljenje Republike Srpske od Bosne i Hercegovine i na takav pokušaj kršenja Dajtonskog sporazuma će reagovati, objavio je pomoćnik američkog državnog sekretara Džejms O’ Brajen (James O’Brien).
„U Dejtonu smo o tome razgovarali i svi su tamo shvatili da nema prava na otcepljenje. Tačka. SAD će delovati ako bilo ko pokuša da promeni ovaj osnovni element Dejtona“, navodi se u objavi O’Brajena na društvenoj mreži X.
On je time potvrdio reakciju koja je još u četvrtak stigla iz Ambasade SAD u Sarajevu, u kojoj je takođe stajalo da lider RS Milorad Dodik grreši ako misli da će SAD stajati po strani dok on gura BiH u nove sukobe.
In Dayton, we discussed, and everyone there understood, that there was no right of secession. Full stop. The US will act if anyone tries to change this basic element of Dayton. https://t.co/xI18Qc1AoN
— Assistant Secretary Jim O’Brien (@StateEUR) December 28, 2023
Te su reakcije rezultat Dodikove najave da će RS proglasiti nezavisnost istog dana u kom bi visoki predstavnik Kristijan Šmit eventualno nametnuo zakon o statusu državne imovine.
To pitanje, koje nije riješeno još od okončanja rata u BiH 1995., za Dodika je već mesecima ključna tema, a on odbija svaki dogovor koji bi dopustio da BiH kao država ima nepokretnosti u svom vlasništvu.
Prema njegovom mišljenju, pravo vlasništva nad nepokretnostima, koje su u socijalizmu bile tzv. društvena svojina i po automatizmu bi trebale pripasti BiH kao državi, zapravo pripada samo entitetima i na tome RS temelji ključni element svoje „državnosti“.
Dodik sada tvrdi da ima naznaka da bi Šmit već u januaru mogao nametnuti zakon o državnoj imovini koji bi, navodno, bio protivan interesima RS jer bi „titular celokupne sporne imovine postala BiH, a onda bi država nižim nivoima vlasti prepustila na upravljanje one nepokretnosti koje joj nisu potrebne za funkcionisanje“.
Međutim, iz Kancelarije visokog predstavnika (OHR) nikada nije bilo naznaka da bi takav zakon mogao biti nametnut. Pod okriljem OHR-a do sada je samo uspostavljena stručna komisija koja je dobila zadatak da izradi predlog mogućeg rešenja o kom bi konačnu odluku doneo državni parlament, prenosi N1.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.