"Objasniti javnosti i poslanicima šta je istina, a šta laž": Odlaže se glasanje o slanju hrvatskih vojnika u NATO misiju podrške Ukrajini 1Foto: Shutterstock/Bumble Dee

Premijer Hrvatske i predsednik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Andrej Plenković izjavio je danas da je odlučeno da se odloži glasanje u Saboru o vladinom predlogu slanja hrvatskih vojnika u NATO misiju podrške Ukrajini (NSATU).

„Treba uložiti dodatne napore da se ; objasni javnosti i poslanicima šta je istina, a šta laž. Istina je da ni Hrvatska ni bilo koja druga saveznica neće postati zaraćena strana (time što učestvuje u toj misiji), i ne ulazi se u vojni sukob s Rusijom“, rekao je Plenković na sednici Vlade.On je ponovio da Vlada, za razliku od predsednika Hrvatske Zorana Milanovića, podržava učešće hrvatskih vojnika u NSTAU, a vojnici bi bili smešteni u Nemačkoj.

„Želimo biti odgovorna članica Saveza i pomoći Ukrajini“, rekao je Plenković.

Premijer je ponovo optužio predsednika i deo opozicije da su na strani Rusije, a Milanovića je nazvao „zlokobnim kršiteljem Ustava“ koji je izašao iz svojih ovlašćenja i „napravio udar i na Sabor“.

Odluku da se odloži glasanje o slanju hrvatskih vojnika u misiju NATO potvrdio je i predsednik Sabora Gordan Jandroković rekavši da su potrebne dodatne konsultacije s opozocijom da bi se došlo do dvotrećinske podrške poslanika, koja je potrebna za izglasavanje odluke.

„Glasaćemo kad se steknu uslovi i verujem da možemo da ostvarimo dvotrećinsku većinu“, zaključio je predsednk Sabora i funkcioner HDZ.

Sabor je u petak trebalo da glasa o slanju hrvatskih vojnika u NATO misiju podrške Ukrajini. Vlada je predložila Saboru da se izjasni o tome pošto je predsednik Hrvatske, koji po Ustavu vrhovni komandat, odbio dati saglasnost da hrvatski vojnici učestvuju u toj toj misiji rekavši da time želi da spreči „potencijalno štetno delovanje“ na nacionalne interese i uvlačenje u rat.

Da bi promenili odluku predsednika, vladajuća koalicija okupljena oko HDZ, koja ima 77 poslanika, trebalo bi da obezbedi dvotrećinsku većinu u parlamentu ili najmanje 101 glas.

Plenković i Milanović, koji dolaze iz različitih političkih opcija, već dugo imaju narušene odnose koji se često lome na pitanjima odbrane i spoljnih poslova gde su vlada i predsednik sukreatori politika.

Poslednji u nizu sukoba odvija se uoči redovnih predsedničkih izbori krajem godine na kojima će se Milanović boriti za novi mandat, dok je kandidat HDZ bivši član te stranke Dragan Primorac.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari