Odluka je doneta: Ukoliko Rusija blokira novi mandat EUFOR-a, u BiH dolaze NATO snage 1Foto: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

NATO će rasporediti svoje snage u Bosni i Hercegovini, ukoliko početkom oktobra Savet bezbednosti UN-a ne produži mandat snagama EUFOR-a, saznaje Istraga.ba iz više diplomatskih izvora.

Vlasti Bosne i Hercegovine već su obaveštene da čelnici NATO-a trenutno razmatraju plan raspoređivanja svojih jedinica koje bi, iskoristi li Rusija veto u Savetu bezbednosti, zamenile EUFOR-ove jedinice.

Informacija bi zvanično trebala biti saopštena početkom naredne sedmice kada u Bosnu i Hercegovinu dolazi američka ambasadorica pri NATO-u Džuijana Smit. Ona bi u BiH, objavio je u portal Klix, trebala da doputujei u ponejeljak, a kako saznaje Istraga.ba, imaće sastanke sa zvaničnicima Ministarstva odbrane Bosne i Hercegovine.

U novembru prošle godine Savet bezbednosti UN produžilo je na godinu dana mandat jedinicama EUFOR-a u Bosni i Hercegovini. Pretohodno je Ruska Federacije insistirala da se iz Rezolucije usvojene 3. novembra 2021. izbaci OHR, te da se visokom predstavniku zabrani obraćanje pred Savetom bezbednosti.

Ostale članice su popustile pod ucenama i mandat EUFOR-a je produžen.

Dakle, mandat EUFOR-a u Bosni i Hercegovini traje do 3. novembra i ukoliko pre toga SAvet bezbednosti UN-a ne usvoji novu rezoluciju o produženju mandata EUFOR-u, ove jedinice više neće moći biti na teritoriji Bosne i Hercegovine.

U odnosu na prošlu godinu, situacija u SB UN-a se dodatno zakomplikovala, jer je, u međuvremenu, Rusija započela agresiju na Ukrajinu. Međutim, ukoliko Ruska Federacija ne prihvati novu rezoluciju, u BiH će, sada je izjesno, biti razmještene NATO snage koje su bile predviđene i Dejtonskim mirovnim sporazumom.

“Savet bezbednosti UN poziva se da usvoji rezoluciju kojom će ovlastiti države članice ili regionalne organizacije i aranžmane da uspostave višenacionalne snage za vojnu provedbu mira (u daljnjem tekstu “IFOR”).

Strane znaju i saglasne su da se navedene snage za provedbu mira mogu sastojati od kopnenih, vazdušnih i pomorskih jedinica iz država članica NATO-a i država koje nisu članice NATO-a, razmeštenih u Bosni i Hercegovini kako bi pomogle u osiguranju poštovanja odredaba ovoga Sporazuma (u daljnjem tekstu “Aneks”).

Strane znaju i saglasne su da IFOR započne s provedbom vojnih aspekata ovoga Aneksa poslije prenosa ovlasti sa zapovednika UNPROFOR-a na zapovednika IFOR-a”, navedeno je u Dejtonskom mirovnom sporazumu, Aneks I, član 1, tačka a.

Savet bezbednosti je, potom, usvojo rezoluciju kojom je IFOR zamenjen SFOR-om, da bi kasnije, kao pravni sledbenici bile snage EU i NATO-a, koje bi delovale isključivo u skladu sa ranijim rezolucijama SB UN-a. To je potvrđeno i u Rezoluciji 1575, donesenoj u novembru 2004.

Član Predsedništva BiH Milorad Dodik 20. septembra putuje u Rusiju gde bi trebao razgovarati sa tamošnjim predsednikom Vladimirom Putinom.

Jedna od tema sastanka Putin – Dodik bi trebala biti nova rezolucija SAveta bezbednosti UN-a o produžavanju mandata snagama EUFOR-a. Dodik će, kako saznajemo, tražiti od Putina da Rusija ne blokira EUFOR, jer je svestan da bi, u tom slučaju, u BiH došle snage NATO-a.

Osim toga, Milorad Dodik preko Mađarske i Francuske pokušava da izlobira donošenje odluke prema kojoj bi jedinice EUFOR-a bile stacionirane samo na području Federacije BiH.

Jedan od zagovornika te ideje je i bio i francuski general Brice Houdet, inače operativni komandant EU za operaciju ALTHEA.

To je onaj oficir koji se u maju ove godine sastao sa Miloradom Dodikom, nakon čega je Dodik kazao da “EUFOR ima njegovu podršku”.
Upravo na tom sastanku Houdet je Dodiku otkrio poverljive planove i, kako saznaje Istraga.ba, on u budućnosti neće biti operativni komandant EU za operaciju ALTHEA.

Mada je, kao zvanični razlog, navedeno da Houdet više ne može obavljati ovu funkciju zbog “narušenog zdravlja”, Istraga.ba saznaje da je francuski oficir uklonjen zbog brojnih pritužbi na njegov rad, pre svega u Bosni i Hercegovini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari