Visoki predstavnik Kristijan Šmit je odlukom da nametne tehničke izmene Izbornog zakona BiH obezbedio uslove za fer i transparentne izbore, kako bi građani mogli biti sigurni da njihovi glasovi vrede, saopštili su iz Kancelarije visokog predstavnika (OHR) nakon što je Narodna skupština RS rano jutros usvojila entitetski izborni zakon.
„Ovde se radi o interesu građana ove zemlje, jer oni imaju pravo na potpuno demokratske izborne standarde. Nedostatak kritike na račun sadržaja izmena i dopuna Izbornog zakona, čak ni među onima koji se ne slažu s njihovim donošenjem, ovo samo dodatno potvrđuje“, naveli su iz OHR-a.
Dodali su da još postoji prostor da domaće vlasti deluju, podsećajući da su visoki predstavnik i ambasadori zemalja članica Saveta za primenu mira (PIK) još 18. oktobra prošle godine pozvali organe vlasti da obezbede da se lokalni izbori na jesen ove godine održe uz poboljšanu transparentnost i integritet.
Vlasti u BiH, naglasili su, tada su pozvane da usvoje izmene i dopune Izbornog zakona BiH u skladu s međunarodnim standardima o transparentnosti i integritetu izbornih procesa i pozitivnim primerima iz prakse koji se odnose na demokratske izbore, kao što su jasno i više puta preporučili iz ODIHR-a, GRECO -a i Venecijanske komisije.
„Ambasadori PIK-a su naglasili da bi građani trebali da imaju poverenja u izborne sisteme, u doslednu primenu proceduralnih zaštitnih mehanizama, kao i u tajnost glasanja“, naveli su iz OHR-a.
Prema usvojenom nacrtu Izbornog zakona RS, Republička izborna komisija, a ne Centralna izborna komisija BiH (CIK), imaće nadležnost za sprovođenje lokalnih izbora u tom bh. entitetu, poslanika za Narodnu skupštinu RS, predsednika i potpredsednika RS, kao i delegata u Dom naroda BiH iz RS.
CIK BiH, kako je ranije najavio Dodik, imaće jedino nadležnost za izbore poslanika u Predstavničkom domu BiH iz RS i srpskog člana Predsedništva BiH.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.