Članovi Organizacionog odbora „Bh. povorke ponosa“ održali su danas konferenciju za medije kako bi ponovili sled napada na njih koji se dogodio 18. marta u Banjoj Luci, ali i kako bi javnost upoznali s narednim koracima, s obzirom na to da najavljuju kako neće dopustiti da napad prođe nekažnjeno i padne u zaborav.
Između ostalog, poručili su da će podneti i krivične prijave protiv predsednika RS-a Milorada Dodika i gradonačelnika Banje Luke Draška Stanivukovića, zbog „huškanja i davanja zelenog svjetla nasilnicima“.
Mirza Halilčević, član Organizacionog odbora Bh. povorke ponosa podsetio je na sled dešavanja iz Banjaluke, gde, kako je naglasio nije bilo planirane šetnje Bh. povorke ponosa, već događaj u zatvorenom – odnosno skup u privatnim prostorijama Transparency Internationala, navodi N1, prenosi Oslobođenje.
“Trebali smo se sastati u prostorijama Transparency Internationala (TI). To je bila tajna lokacija. To nije bilo javno okupljanje. To je bukvalno trebao biti neformalni susret članova i članica našeg odbora. Policija je znala za adresu. Policija je oko 18:20 izvela članove odbora iz privatnog prostora TI-a na mali plato ispred zgrade i saopštila im da nisu sigurni ni tu, niti u svojim smeštajima i da se vrate odakle su došli. Rekli su nam da se vratimo u Sarajevo, što je simptomatično jer dobar deo kolega i kolegica nije uopšte iz Sarajeva. Kolege iz Banjaluke su postavile legitimno pitanje – kako će se osigurati njihova sigurnost? Policija je rekla da ne može garantovati sigurnosti nikome od nas niti na jednoj lokaciji u RS”, ispričao je Halilčević.
Nakon toga usledio je napad huligana u kojem su povređene tri osobe.
“Ponavljam, napad se desio na očigled policije. Bitni su i uzvici skandirani tokom napada, od kojih je jedan “treba vas pobiti‘”, nastavio je Halilčević.
“Sve je izgledalo kao vojna operacija”
Krivični postupak je pokrenut i trenutno ima kvalifikaciju ‘nasilnog čina’, no članovi odbora će insistirati na kvalifikaciji ‘zločin iz mržnje’.
Nakon davanja izjava u policiji, a što je trajalo pet ili šest sati, kako kaže Halilčević “doslovno su evakuisani iz Banjaluke uključujući i one koji imaju prebivalište u Banjoj Luci”.
Tvrdi da je sve izgledalo kao vojna operacija.
Okupljenim predstavnicima medija obratila se i članica Dina Bajraktarević iz Tuzle koja podcrtava da su policija i političari poslali jasnu poruku: Da huligani imaju pravo da napadaju i straše određene grupe. Kao posledica, naglasila je ona, javlja se anksioznost i strah za vlastite živote.
Putem društvenih mreža primili stotine i stotine pretnji
Lejla Huremović, još jedna od članica Organizacionog odbora Bh. povorka ponosa podsetila je da je organizovani napad na ovu grupu krenuo još od 8. marta kada im je na maršu oduzeta zastava duginih boja.
Od tada, kaže, putem društvenih mreža primaju na stotine pretnji, a što je dokumentovano i prijavljeno policiji.
“Tužilaštvo i policija u Banjaluci imaju imena i prezimena osoba koje su nam pretile da će nas zapaliti i ubiti”, istakla je.
Poručili su kako stvari neće ostati nedorečene na ovom napadu, te da će Bh. povorka ponosa zajedno sa pravnim timom poduzeti naredne korake.
“Uložit ćemo drugostepenu žalbu na Odluku Ministarstva unutrašnjih poslova RS kojim se zabranjuje događaj. Pokrenućemo i zahtevati interni postupak unutar policije, kako bi se odgovorna policijska lica sankcionisala, jer postoji više od 15 svedoka ispred Transparency Internationala, koji mogu svedočiti da je policijski službenik izjavio da ‘on nas ne može zaštititi’ i koji nas je isporučio nasilnicima. Uključi ćemo i institucije Ombudsmana za ljudska prava. Pokrenut ćemo i krivične prijave protiv predsednika RS Milorada Dodika i gradonačelnika Banjaluke ‘zbog huškanja i davanja zelenog svetla nasilnicima’. Pozivamo sve institucije da ozbiljno pristupe ovome”, poručila je Huremović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.