Minimalne plate biće do kraja godine oko 400 evra, najavio je juče a ko drugi do predsednik Srbije Aleksandar Vučić, iako ova stvar baš nikako nije u njegovoj nadležnosti, piše sarajevsko Oslobođenje.
Ipak, on je taj koji godinama daje poslednju reč po pitanju minimalne zarade, čekajući povoljan predizborni trenutak da pompezno najavi nekakvo povećanje prilično bednog iznosa minimalca. Drugim rečima, pola miliona radnika koji primaju minimalac nisu ni blizu iznosa minimalne potrošačke korpe koja im je obećana još 2018. godine.
Prošle godine su, opet uz blagoslov predsednika, izboksovali povišicu od nekoliko hiljada dinara, a kada su ove godine pokušali da objasne poslodavcima da ne mogu da prežive sa platom od 340 evra, nisu imali apsolutno nikakvu podršku država.
Naprotiv, poslodavci su i ovoga puta poručili da će pristati na povećanje ako država preuzme troškove doprinosa i poreza, što Vlada nije htela da uradi, pa je tako dvojac država – privrednici još jednom nadjačao zaposlene.
Poziv investitorima
Međutim, juče im je glavnokomandujući poručio da ne treba da brinu jer će do kraja godine, što bi značilo do 31. decembra, minimalna zarada biti povećana na oko 400 evra. A to je oko 100 evra manje od onoga što trenutno najsiromašniji potroše za mesec dana, što zapravo predstavlja iznos minimalne potrošačke korpe.
Tek, izjava o minimalnoj zaradi je bila šlag na tortu predsednikovog govora na otvaranju prve deonice autoputa od Niša do Merdara, za koji predsednik tvrdi da će biti spas za banjski region i da je od velikog značaja. značaj za Prokuplje, Blace i Kuršumliju.
„Ovo je i poziv za investitore jer se u Prokuplju gradi poslovna zona, u Kuršumliji su tri banje, vojska, ali je potrebno još investitora. Otvorili smo još jedan pogon u opštini Blace. Na putu Belonjin – Blace urađen je novi asfalt da liči na Švajcarsku“, rekao je Vučić napominjući da je za pomenute infrastrukturne radove potrebno mnogo novca.
Evropska unija je za izgradnju ovog puta poklonila Srbiji 40 miliona evra, a predsednik juče moli za malo više.
”Moramo da gradimo pun profil puta jer će to biti jedan od najprometnijih autoputeva za 20 godina. Zato vi, gospodine Žofre, da nam obezbedite još 60-70 miliona evra. Povezivanje sa svima u regionu je nešto što moramo da radimo. Trgovina sa Albanijom porasla je za 30 posto za poslednju godinu. Čuvamo naše državne interese i vodimo mudru politiku spajanja, a ne razdvajanja”, kazao je Vučić ambasadoru EU u Beogradu Emanueleu Giaufretu.
Odgovarajući mu, Žofre ponavlja da će ovaj autoput biti kičma regionalne putne mreže, da treba da bude put mira, stabilnosti i pomirenja.
”Put prvenstveno predstavlja transportnu rutu, ali i vezu ljudi u regionu. Hoćemo da putevi budu simbol mira i stabilnosti u regionu. Ovaj put će povezivati jug Srbije sa zapadnom balkanskom mrežom i omogućiti slobodan tok ljudi, robe i kapitala, od Niša, preko Prištine do Tirane i dalje”, rekao je Žofre podsećajući da je deonica Niš – Merdare samo prvi segment većeg projekta koji će Niš i druge gradove povezati sa Jadranom do Drača.
Jačanje veza
”Izgradnja ovog puta deo je šire slike, ekonomsko-investicionog plana EU za Zapadni Balkan, namenjen infrastrukturnim projektima čiji je cilj da do 2027. mobiliše 30 milijardi evra”, rekao je Žofre i dodao da će projekti biti usmereni na to da se iskoristi potencijal ovog regiona.
Naveo je da EU i Srbija već blisko sarađuju, te da se u sklopu te saradnje gradi brza pruga Beograd – Niš, a da je koridor 10 sufinananirala EU.
”Veze koje Srbija ima sa EU su jake, a u budućnosti će biti još jače”, istakao je i podsetio da je EU najveći trgovinski partner, investitor i donator Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.