Socijaldemokratski savez Makedonije (SDSM) proevropskog premijera Zorana Zaeva izgubio je lokalne izbore u Severnoj Makedoniji od opozicione VMRO-DPMNE koja pripada bloku nacionalističkih partija koje u Evropi predvodi mađarski premijer Viktor Orban.
U drugom krugu lokalnih izbora u nedelju SDSM je izgubio važne gradove, među njima i Skoplje, gde je pobedila Danela Arsovska, nezavisna kandidatkinja koju je podržao VMRO-DPMNE. Nakon ovog, kako se ocenjuje „političkog potresa“ na Zapadnom Balkanu, premijer Zaev je podneo ostavku – i na dužnost prvog čoveka vlade ali i predsednika stranke.
Prema ocenama sagovornika Danasa ovakvi rezultati lokalnog glasanja pokazuju da su birači pre kaznili vladajuću partiju nego što je ovo pobeda opozicije.
„SDSM je izgubio od svojih glasača i podržavalaca i od svojih članova. Svi oni su ukazivali prošlih nekoliko godina na njihove greške i propuste. Ali vrh stranke i one oko njih to nije interesovalo. Jednostavno su se zatvorili u uzak krug i sve ostale dobronamerne kritike su ignorisali“, kaže za Danas Emilija Lazarevska, novinarka iz Skoplja.
Slično razmišlja i Arsim Zekoli, politički analitičar i bivši diplomata iz Skoplja, koji u izjavi za Danas kaže da se „postavlja pitanje kakav bi tek bio rezultat ukoliko bi se opoziciona VMRO-DPMNE uspela barem malo ubedljivije reformisati i raskrstiti sa proslošću i ulozi Nikole Gruevskog“.
U svakom slučaju, dodaje Zekoli, od strane građana Zaevu je „isporučena kazna zbog pre svega oportunističkog odnosa prema vladavini prava, korupciji, elitne arogancije njegovih saradnika, lošem upravljanjanju pandemijom, krajnje ciničnom ponašanju nakon tragedije u Tetovu“. To su, kaže, bili motivi običnih građana. „Za razliku od političkih kuloara i određenih klanova koji prezaju od sprovođenja dogovora sa Bugarskom i gubljenja uticaja u politici i ekonomiji“, dodaje naš sagovornik.
Prema oceni Lazarevske, VMRO DPMNE je pobedila uz podršku svojih redovnih glasača plus, kaže, onih razočaranih u SDSM koji su glasali za Levicu ili neke manje partije, pa čak i od glasača Alijanse Albanaca, druge po veličini partije u glasačkom telu makedonskih Albanaca.
„Da podsetim, lider ove partije Zijadin Sela je bio pretučen skoro na smrt pre četiri godine u Sobranju za vreme nasilnih protesta pristalica VMRO-a, ali je sad usao baš sa ovom partijom u koaliciju“, ukazuje naša sagovornica.
Što se tiče ostavke Zorana Zaeva, to je, navodi Lazarevska, jedna od pozitivnih i dobrih stvari što su uradili on i njegova partija za vreme ovog izbornog ciklusa.
„Da organizuješ fer i demokratske izbore kao vlast, da izgubiš na njima i onda da čestitaš političkim protivnicima na pobedi i da podneseš ostavku je demokratija na kakvu mi na ovim balkanskim prostorima nismo navikli“, zaključuje naša sagovornica dodajući da bi to trebao da bude „primer svima u svim narednim izbornim ciklusima“.
Prema rečima Zekolija očekivao je da će Zaev podneti ostavku na jednoj od dve funkcije, ali „nisam očekivao da će demisionirati sebe iz vlasti i iz partije“.
U njegovom gestu, navodi sagovornik Danasa, da se prepoznati izvesna doza emotivnosti zbog „cunami poraza, ali i svesti da se negativan utisak o njemu cementirao kod većine građana i da je to nemoguće pozitivno promeniti u nekom relativnom periodu“. Ipak, ostavka Zaeva je, dodaje Zekoli, u isto vreme i mala neprijatnost za opoziciju kojoj je ukrao „trenutak pobede i okrenuo pažnju javnosti prema SDSM-u u kojoj tek počinje turbulentan period izbora novog mandatara i lidera stranke“.
Zasad, Zaev je, kaže, jedini političar koji je dobrovoljno odstupio od vlasti zbor poraza na lokalnim, ne parlamentarnim izborima i time, navodi Zekoli, „podigao lestvicu očekivanja i mere odgovornosti za sve političare“.
Treba podsetiti, ističe, da su Kristijan Mickoski i Ziadin Sela isto tako doživeli poraze na prethodnim izborima, ali nisu se osmelili da preuzmu na sebe takav čin odgovornosti.
Kada je reč o eventualnoj mogućnosti vanrednih parlamentarnih izbora naš sagovornik kaže da to zavisi od sposobnosti SDSM-a da u normalnom roku imenuje i izglasa novog mandatara, a nakon toga pristupi i izboru novog stranačkog predsednika.
„Očekujem da će se borba a i završni epilog opredeliti od sukoba između starih članova stranke, takozvanog skopskog krila i novih kadrova dovedenih u vreme Zaeva“.
Dodaje da veruje da će međunarodna zajednica insistirati na tome da produži vladavina koalicije SDSM-DUI sa ciljem, zaključuje Zekoli, „obezbeđivanja sprovođenja dogovora sa Grčkom i Bugarskom, jačanja međuetničkih odnosa, očekivanim otvaranjem pristupnih pregovora sa EU i ublažavanju predstojeće ekonomske i energetske krize“.
Podsećamo, u nedelju uveče kada je postalo jasno da kandidati vladajuće partije gube u većini opština Zaev je na konferenciji čestitao pobedu političkim protivnicima i najavio ostavku na mesto premijera i predsednika SDSM-a. Kazao je i da ostaje pri stavu da ne treba da bude prevremenih parlamentarnih izbora. „Ostaću u narednom periodu dok ima potrebe, dok se ne organizuje nova vlada sa progresivnom većinom koje ima, a može se i proširiti”, istakao je Zaev.
Opoziciona stranka VMRO DPMNE pobedila je većini gradova i opština u drugom krugu lokalnih izbora. Koalicioni partner SDSM-a, Demokratska unija za integraciju (DUI) izgubila je u najvećim gradovima sa albanskom većinom Tetovu i Gostivaru. Kandidati DUI su pobedili u Strugi, Kičevu, skopskoj opštini Čair i u još nekoliko manjih opština. Nezavisni kandidati su pobedili, osim u Skoplju i u Kumanovu i u skopskoj opštini Karpoš.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.