Oštra polemika ruske ambasade u BiH i pozorišta zbog predstave 'Idiot' 1Foto: Pixabay/Petar Ubiparip

Narodno pozorište u Sarajevu (NPS) danas je odgovorilo Ambasadi Rusije u BiH, na kritike izrečene povodom predstave „Idiot“, po romanu Fjodora Dostojevskog, navodeći da politika nikako ne bi trebalo da se bavi kukturom, naročiti ne da određuje šta je primereno ili neprimereno i da postavlja granice.

„Kultura bi trebala da bude slobodna od politike, zaključak je vaše reakcije na predstavu ‘Idiot’ rediteljke Selme Spahić, koja je premijerno izvedena u NPS 22. februara. Slažemo se. Politika nikako ne bi trebala da se bavi kulturom, naročito na način da određuje šta je primereno ili neprimereno, šta se sme ili ne sme, da dozvoljava ili cenzuriše, da postavlja granice“, navedeno je u saopštenju NPS-a.

Politika, sa druge strane, ocenjuje se, nikada neće biti slobodna od umetnosti.

„Istinske umetnice i umetnici uvek će se i bez straha suprotstavljati politici mržnje, straha, destrukcije, zločina, gušenja slobode. Sa scene Narodnog pozorišta publici se ne govori kako treba ili ne treba“, stoji u reakciji.

Dalje se ističe da svet danas obeležava rat u Ukrajini i da bi „raditi Dostojevskog na sceni danas, a zanemariti rat u Ukrajini bio kukavički čin“.

U saopštenju se potom navodi da deo predstave koje je komentarisala ruska ambasada počinje rečenicom: „16. marta 2022. u vazdušnom napadu ruske Oružane snage bombardovale su Donjeck, akademsko regionalno pozorište u Ukrajini“.

„Dakle, datum je tačan. Amnesti Internešnel piše o ovom bombardovanju kao o ‘jasnom ratnom zločinu ruskih snaga’“, navodi se u saopštenju, a potom prenose i ocene svetskih medija o tom bombardovanju, poput BBC-a, Asošijeted presa i Rojtersa.

Prema saopštenju NPS, bilo je dovoljno nezavisnih izvora sa kojih autorski tim, sa rediteljkom Spahić na čelu, „može da potkrepi istinitost svojih navoda korištenih u predstavi“.

„Predstava je najavljena kao adaptacija Dostojevskog. Ne proizvoljna, nego zasnovana na onim idejama zbog kojih je ovo svetsko remek delo literature. Dopisane rečenice rezonuju ne samo sa Rusijom, već i sa nama. Izrečeni stavovi su i pitanja nama samima o nama samima“, naveli su iz NPS.

Naglasili da je „nedopustivo“ da ruska ambasada u svojoj reakciji određuje okvire u kojima se umetnici u BiH mogu kretati.

„Pozorište stvara nezavisno umetničko delo. Ne oživljava reči. Oživljava duh napisanog. Stavlja ga u kontekst savremenog čoveka…. Predstava ‘Idiot’ je generacijsko viđenje mladih ljudi sveta u kojem živimo, nova stranica budućnosti našeg teatra u redefinisanju pojma umetničkog angažmana“, zaključili su iz NPS-a.

Reakcija ruske ambasade u BIH objavljena je pre tri dana, na njihovoj Fejsbuk stranici i u njoj je navedeno da je NPS „neočekivano odlučilo da proslavi godišnjicu Specijalne vojne operacije Rusije u Ukrajini, ali na veoma čudan način, premijerno izvodeći predstavu ‘Idiot’ na osnovu romana čuvenog ruskog pisca Fjodora Dostojevskog“.

Naveli su da je rediteljka Selma Spahić, „pomislila da su klasici za nju nedovoljno pametni i savremeni, pa je odlučila malo da koriguje tekst, a i od brojnog filozofskog sadržaja uzela je samo šta joj je bilo potrebno – kao voće sa švedskog stola – ovo hoću – ovo neću“.

„Dakle ne govorimo o stilu i formatu predstave – nije naše da se mešamo u umetnički stvari… Ali Spahić je išla mnogo dalje. Stavila je u usta likova različite osuđujuće reči za Rusiju, počev od ’narodnog bega’, od ’mobilizacije’ i korištenja ruskog naroda kao ’topovskog mesa’, sve do ismejavanja ruskih patriota kao skinheda“, ocenili su iz ruske ambasade u BIH.

Prema njihovoj reakciji, rediteljka je izvuka iz konteksta, iz zlaganja Dostojevskog o ruskom svetu jedan pasus – upravo onaj o nasilnom širenju ruskog sveta u Evropi, dodavši da ga je „stavila u usta ’Idiota’ kao sakralni smisao i kulminaciju predstave“.

„A šta je izbacila? Pa ono glavno – izbačen je tekst iz kojeg sledi da je tako glavni junak opisivao evropske izmišljene strahove od Rusa… A na kraju balade napisala je svoj tekst, gde glumac, koji igra glavnu ulogu Lava Miškina, sa scene patetično optužuje Rusiju za namerno ubistvo stotina nevinih civila, žena i dece u dramskom pozorištu Mariupolja 14. februara 2022. godine“, ističe se u reakciji ambasade Rusije u BiH.

Dalje su naveli da je „istina da Rusija nikoga nije ubila niti bombardovala u pozorištu“, dodavši da je nekoliko dana pre tragedije Rusija upozoravala da će „ukrajinski nacistički puk ’Azov’ napraviti provokaciju i da postoji opasnost od eksplozije pozorišta“.

„Mi smo svuda pisali o tome. Otvorili smo humanitarne koridore da civile izađu, da se spasu što pre… Upravo nacistički ’Azov’ je sakrio informaciju o koridorima, lažno je saopštio da pozorište bude tačka okupljanja ljudi, držao ih tamo, pa eksplodirao. I odmah su proglasili da su to bile ruske bombe“, ističe se u reakciji ruske ambasade.

Dodali su da je o tome pokrenuta istraga i da „niko od rukovodilaca ’Azova’ neće izbeći kazne za svoje zločine, uključujući i tragediju u pozorištu“.

„Izaziva žaljenje da se imenom Dostojevskog Narodno pozorište Sarajevo koristi za političku propagandu i to potpuno lažnu, ali koristi se apsolutno na isti način kao što su nacisti iskoristili Dramsko pozorište Mariupolja za ubistvo ljudi… Kultura bi trebala da bude slobodna od politike kamoli od nacizma i to u Sarajevu – multietničkom tolerantnom gradu“, zaključili su u reakciji iz ambasade Rusije u Sarajevu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari