Predstavnici Republike Srpske tvrde da Ustavni sud BiH nema nadležnosti da poništava zaključke Narodne skupštine (NS) RS o vraćanju nadležnosti, a reakcija je usledila nakon što je taj sud, rešavajući po apelaciji 15 poslanika iz Federacije u Predstavničkom domu BiH, odlučio da pomenute zaključke stavi van snage.
„To znači da nema bilo kakvog, pa i lažnog visokog predstavnika ovde. Ovde ima taj Kristijan Šmit, koji se lažno predstavlja i govori kako je on taj koji će doneti neke mere. Nijednu njegovu meru RS neće sprovesti. Ono što RS bude usvojila, to ćemo mi sprovoditi. I neka sigurno znaju da ćemo mi ono što smo naumili i uraditi. A to što mi nekad taktički smatramo da zbog sukoba između Zapada i Rusije nešto odgodimo za mesec ili dva dana, to ne daje pravo nekim među nama, pogotovo iz opozicije, da od toga prave neku galamu“, rekao je Dodik.
On je istakao da će RS veoma pažljivo birati vrijeme kada će sprovesti svoje zaključke, sugerišući da trenutni sukob Zapada i Rusije u Ukrajini predstavlja nepovoljan trenutak za tako nešto.
Milan Petković, potpredsednik Narodne skupštine RS, izjavio je da je Ustavni sud BiH postao kamen spoticanja za vladavinu prava. On je rekao da Ustavni sud nema jasan zakon po kojem postupa, nego da radi po pravilima koje je taj sud sam usvojio.
„Po tome je on jedinstven u Evropi i jedina smo evropska zemlja koja ima strance u Ustavnom sudu. Više je to sud politike nego sud prava“, rekao je Petković za RTRS.
Prema njegovim rečima, ta odluka govori i o tome koliko je Ustavni sud BiH nekonzistentan, podsetivši da je taj isti sud 2008. godine u odbacivanju apelacije tadašnjeg lidera SDA Sulejmana Tihića obrazložio da se neće upuštati u raspravu o meritumu političkih akata kao što su deklaracije, zaključci i slično.
„Sada, nakon petnaestak godina, taj isti sud oglašava pojedine odredbe deklaracije neustavnim. To znači da se taj sud ne drži više ni svoje prakse koju je ranije zauzeo“, istakao je Petković.
Aleksandra Pandurević, članica Glavnog odbora SDS-a, takođe je podsetila na Tihićevu apelaciju, a ukazala je i na obrazloženje Suda kada je Mladen Bosić, bivši predsednik SDS-a, podneo apelaciju u vezi s metodologijom obrade podataka o popisu stanovništva.
„Ustavni sud BiH rekao je da je nenadležan jer to nije zakon. Nenadležnim se proglašavao sve dok nije trebalo osporiti investiciju Srbije u izgradnju i korišćenje HE Buk Bijela, Foča i Paunci. Iz političkih, a ne pravnih i ustavnih razloga, po diktatu sarajevskih partija, blokirana je velika investicija, od koje je koristi mogla imati cela BiH“, rekla je ona.
Dodikov komentar ocenila je kao licemeran jer je on, kako kaže, u Briselu poput „revnosnog đaka“ prihvatio da sprovede odluke tog suda.
Nenad Nešić, predsednik DNS-a, ocenio je da Ustavni sud BiH nema pravila kada je reč o Srbima i RS, jer, kako je ustvrdio, odlučuje protiv Srba.
„Ranije je donosio odluke da nije nadležan za razmatranje deklaracija, rezolucija i podzakonskih akata, a sada tvrdi suprotno“, rekao je Nešić. On je podsjetio da je ovo drugi put, nakon Dejtona, da je Ustavni sud BiH odlučivao o nečemu što nije opšti akt, odnosno Ustav ili zakon, i da je ranije, kao nedopuštene, odbacio apelacije koje su se odnosile na podzakonske akte.
Ustavni sud BiH ukinuo je pre dva odredbe Deklaracije o ustavnim principima Narodne skupštine RS i njene zaključke koji se odnose na prenos nadležnosti,
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.