Odluka vlade Crne Gore da ne podrži Rezoluciju o verskoj mržnji, usvojenoj pre par dana na sednici Saveta UN-a, izazvala je oštre reakcije dela javnosti u Crnoj Gori, uz poziv vladi da javno obrazloži svoju odluku.
Vlada Crne Gore do sada se nije javno oglasila ovim povodom, niti javnosti ponudila razloge zbog kojih je na sednici Saveta UN-a 12. jula, odbila da podrži Rezoluciju koju je predložio Pakistan, a nakon incidenta u Švedskoj, gdje je prošlog meseca jedan demonstrant spalio kopiju Kurana ispred centralne džamije u Stokholmu.
Odluku zvanične Podgorice da ne glasa za dokument kojim se države pozivaju da preispitaju svoje zakone kako bi se popunile praznine koje mogu da „ometaju sprečavanje i krivično gonjenje djela i zagovaranje vjerske mržnje“, oštro je kritikovao reis Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat Fejzić, karakterišući je kao „anticivilizacijsku“ i uvredljivu za muslimane u Crnoj Gori.
Osudama su se pridružile i FORCA, jedna od stranaka koja zastupa interese albanske manjine, koja ima parlamentarni status i uključena je u pregovore o formiranju nove vlade Crne Gore, te vanparlamentarna Stranka pravde i pomirenja (SPP).
Fejzić je u reagovanju, između ostalog ocenio da se čin spaljivanja Kurana ili bilo koje svete knjige ne može smatrati slobodom govora, već da je riječ o „manifestu zločina iz mržnje“.
On je zatražio od vlade javno obrazloženje odluke.
Prema pisanju Rojtersa, Rezoluciji su se usprotivile SAD i Evropska unija, koji su poručili da je ona u suprotnosti sa njihovim stavom o ljudskim pravima i slobodi izražavanja.
Dvadeset osam zemalja je glasalo za, 12 je glasalo protiv, a među njima je bila i Crna Gora. Sedam zemalja je bilo uzdržano.
Među državama koje su glasale protiv, kako su objavili mediji, su i: Belgija, Kostarika, Češka, Finska, Francuska, Nemačka, Litvanija, Luksemburg, Rumunija, Velika Britanija i SAD.
Odluku vlade oštro je osudila i FORCA, koja ocenjuje da je vlada „napravila grešku bez presedana“, te da je potez zvanične Podgorice „razočaravajući, pogrešan i štetan”.
„Ovakvo glasanje pokazuje koliko je sistem vlasti osakaćen kompromisima i ekstremnim populizmom u kojem preživljava svoje dane na vlasti. Crna Gora je sekularna država i glasanje za rezoluciju bi pokazalo da se Crna Gora nalazi na braniku suživota i vjerske tolerancije kao dragocjene vrijednosti, a ne zlonamerne i kratkovide podele“, navodi se u regovanju partije sa parlamentarnim statusom.
Čin vlasti u Podgirici kritikovala je i SPP, koja ga karakteriše „nedopustivim i zabrinjavajućim“ i poziva ministarstvo vanjskih poslova (MVP) i premijera Dritana Abazovića da hitno „preispitaju svoj stav u vezi podrške rezoluciji“ , te ;da se „aktivnije uključe u borbu protiv svih oblika vjerske mržnje i diskriminacije“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.