Ovo nije samo poplava 1Foto: EPA-EFE/NIDAL SALJIC

U razornim poplavama i odronima u BiH, prema zvaničnim podacima, život je, juče do kraja dana,  izgubilo 20 osoba – u Hercegovačko-neretvanskom kantonu 17 osoba i Srednjebosanskom kantonu tri osobe.

Na području Jablanice i Konjica još uvek se traga za više od 10 osoba. Voda i odroni uništili su desetine kuća i oštetili infrastrukturu.

Materijalna šteta koja je nastala nakon poplava u Donjoj Jablanici utvrđivaće se u sedmicama i mesecima koji slede i ta šteta je nadoknadiva. Ljudske žrtve su trajni gubitak.

Da li su mogle biti izbegnute?

Goran Mitrić iz Interventne spasilačke službe (ISS) Mostar, prvi zvanični spasilac koji je došao do uništenih kuća u Donjoj Jablanici, u svojoj ispovesti za Vijesti.ba kaže da je svašta video za svojih 20 godina iskustva, ali je ovaj prizor od svega toga bio puno gori.

Govoreći o uzrocima, Mitrić kaže da ovo nije samo poplava.

„Morala se stvoriti neka veštačka ili prirodna akumulacija iznad sela koja je nakupila ogromnu količinu vode i koja se u jednom momentu provalila.

Ovo ne može da napravi jedna bujična poplava, mi smo našli stene na pruzi od par tona koje su podignute 15 metara u vis.

To poplava ne može napraviti. To je plavni talas. Gore ima neki kamenolom, ja ne znam kakav je, ali po mom mišljenju nešto je moralo napraviti plavni talas“…, kazao je Mitrić.

Udruženja i meštani, takođe, za ovako apokaliptične prizore i posledice upiru prstom u kamenolom koji se nalazi blizu mesta, a na šta su, kažu, ranije upozoravali.

Da je kamen iz kamenoloma glavni uzrok za ovu tragediju, pokazuje i fotografija snimljena iz vazduha neposredno nakon što je lavina uništila kuće u Donjoj Jablanici.

Ovo nije samo poplava 2
Foto: EPA-EFE/NIDAL SALJIC

Priznao je to i premijer Federacije BiH Nermin Nikšić.

„Vlasnik je navodno porodica Honđo. Evidentno je i ne treba biti istražitelj da se na ove žrtve koje su poginule, obrušilo brdo i zbrisalo s lica zemlje naselje.

U Buturović Polju je bila bujična poplava, ali ovde ne bi bila ovakva katastrofa. Čije je odgovornost to treba ispitati.

Ministrica me informisala da u evidenciji federalnog ministarstva ne postoji podatak o funkcionisanju tog kamenoloma”, rekao je Nikšić.

Istakao je kako je trenutno nejasno je li on eksploatisan poslednjih 10 godina ili nije „jer i izjave meštana su oprečne. Neki kažu da jeste, drugi kažu da nije“.

Ispostaviće se, ipak, da kamenolom jeste eksploatisan.

Četiri satelitske fotografija snimljene u periodu od 2018. do avgusta ove godine dokazuje da je iz kamenoloma iznad Donje Jablanice ilegalno eksploatisan granit, preneo je Hayat.ba pisanje Istraga.ba.

Uz pomoć Google Earth-a dokumentovane su mašine koje su bile aktivne u kamenolomu.

Na fotografiji snimljenoj mesec i osam dana pre tragedije u Jablanici, vide se dve mašine na kamenolomu što je dokaz da je kamenolom bio aktivan neposredno pre tragedije i u njemu je, očito, eksploatisan kamen.

Upravo na to mesto slila se voda sa okolnih planina, koja je, potom, pokrenula ogromne kamene gromade koje su se, kotrljajući prema Neretvi, rušile sve pred sobom.

Kompanija koja je eksploatisala kamen je u vlasništvu jablaničkog tajkuna Dženana Honđe.

Ekolozi tvrde da se krug zatvara na vlastima, koje, kako kažu, svesno i najčešće u sprezi sa eksploatatorima ne deluju.

Poplave su prirodna stvar, ali ova poplava je izbacila ljudski nemar i ilegalne poslove.

Honđo još nije uhapšen niti se, do ovog trenutka, oglasio ijedan zvaničnik o tome da li je kamenolom imao sve potrebne dozvole za rad i da li je eksploatacija obavljena kako treba.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari