O susuretu predsednika Srbije Aleksandra Vučić sa ambasadorima zemalja Kvinte – Velike Britanije, Francuske, Italije i Nemačke, i predstavnikom američke ambasade u Beogradu izvestili su i mediji u regionu.
Slobodna Bosna piše kako su iz Vučićevog Kabineta obavestili su javnost da neće biti nikakvog saopštenja sa sastanka. Dodaju i da je sastanku prisustvovao i šef delegacije Evropske unije u Srbiji.
Jutarnji list navodi da su kosovski zvaničnici potvrdili da od sutra počinje primena uredbe Centralne banke Kosova (CBK) koja predviđa gotovinska plaćanja i platni promet isključivo u evrima, uz pjelazno razdoblje da bi se građani prilagodili toj uredbi.
Prema ranijoj objavi CBK jedina dopuštena valuta na Kosovu biće evro, čime se dinar isključuje iz platnog prometa.
Ta odluka u praksi znači zabranu uporabe dinara, službene valute Srbije koja se do sada koristila u svim većinskim srpskim enklavama na Kosovu.
Platni promet Srbije u kontinuitetu funkcionišer na Kosovu i nakon ratnih sukoba 1999. u većinski srpskim sredinama, podseća hrvatski portal, a dinari su posredstvom Trezora Srbije u opticaju u trgovini, srpskim institucijama, ugostiteljstvu i ostalim privatnim uslužnim delatnostima.
Međunarodna zajednica je pak zatražila da se ova odluka odloži uz ocenu da može negativno uticati na srpsku zajednicu. Zamenik premijera Kosova Besnik Bislimi uputio i niz kritika na račun Srbije za zloupotrebu novca u ime Srba s Kosova.
„Predsednik Srbije izjavljuje da svake godine pošalje 800 miliona evra na Kosovo. Da 800 miliona evra dolazi na Kosovo, Srbi s Kosova bi imali iste prihode kao građani Japana“, rekao je Bislimi. Ustvrdio je da na Kosovo iz Srbije „dolazi manje od 200 miliona evra“.
„Uspostavljanjem transparentnosti, Vučić će morati objasniti gde ide drugi novac“, rekao je Bislimi, prenos Jutarnji list.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.