Pacijentkinja nakon porođaja u Bijeljini ostala invalid, doktorka dobila novi posao 1Foto: EPA-EFE/ Paolo Aguilar

„Posle dva i po meseca od porođaja, doktori koji nisu iz Bosne i Hercegovine pronašli  su mi dva metra gaze.“

Ovako svoju priču za Radio Slobodna Evropa (RSE) počinje tridesetjednogodišnja Svetlana Đurović koja se porodila pre sedam godina u bolnici u Bijeljini, na istoku BiH. Ovaj porod doveo je Svetlanu, kako kaže, do invaliditeta.

„Zbog te gaze dobila sam sepsu, nemam dio crijeva i živim sa dijarejom. U februaru ove godine ljekari u Srbiji su otkrili da sam sedam godina živjela sa otvorenim grlićem maternice, iako sam se porodila carskim rezom. Bila sam u fazi predkancerogenog stanja“, dodaje Svjetlana.

Svetlana je tužila doktoricu koja je bila na porodu.

Osnovni sud u Bijeljini je donio prvostepenu presudu početkom jula 2021. godine u kojoj je doktorica Sanja Stevanović osuđena na uslovnu kaznu zatvora za nesavesno lečenje. U istoj presudi, koju je RSE na uvid dao Osman Mulahalilović, advokat Svjetlane Đurović, na uslovnu kaznu je osuđena i medicinska sestra koja je asistirala tokom poroda.

Nakon izrečene prvostepene presude, tužbu je uložilo Okružno tužilaštvo u Bijeljini, kako kaže advokat Mulahalilović, koje nije bilo zadovoljno izrečenom kaznom.

U novembru 2021. godine Okružni sud u Bijeljini je prihvatio žalbu tužilaštva i preinačio presudu na kaznu zatvora za doktoricu u trajanju od devet meseci, dok je za medicinsku sestru izrečena kazna zatvora od šest meseci.

Doktorka i medicinska sestra se u presudi terete za krivično delo „nesavesno pružanje lekarske pomoći“.

Obe su se žalile na ovu presudu, ali su odbijene, kako ističe advokat Mulahalilović.

Doktorka Sanja Stevanović nije bila raspoložena da komentariše ovaj slučaj za RSE.

Ovo je prva presuda ove vrste donesena u bh. entitetu Republika Srpska.

U oba bosanskohercegovačka entiteta, prema Krivičnom zakonu, za delo nesavesno pružanje lekarske pomoći predviđena je kazna zatvora do tri godine.

Šta je usledilo?

Nakon pokretanja postupka pred Osnovnim sudom u Bijeljini, doktorica Sanja Stevanović je suspendovana u bolnici u kojoj je ranije radila, potvrđeno je za RSE iz bolnice „Sveti Vračevi“, gde je obavljen porođaj.

„Nakon izricanja presude nije potpisan ugovor o radu, niti je doktorka angažovana u našoj bolnici“, navedeno je u odgovoru za RSE iz ove bijeljinske bolnice.

Doktorica Stevanović je od 24. marta ove godine zaposlena u bolnici u Brčko distriktu, udaljenom oko četrdesetak kilometara od Bijeljine. To je objavljeno na zvaničnoj web stranici ove zdravstvene ustanove.

Kada se i u kom slučaju oduzimaju licence za rad?

Iz Komore doktora medicine Republike Srpske nisu odgovorili na upit RSE šta misle o ovom slučaju, već generalnu ocenu da „osuđuju slučaj akušerskog nasilja“.

„Podržavamo pacijente u prijavljivanju ovakvih slučajeva, kao i pravosudne organe u procesu kažnjavanja odgovornih pojedinaca“, navodi se na upit RSE iz ove komore.

U Brčko distriktu nema lekarske komore.

Istovremeno, u Lekarskoj komori drugog bh. entiteta, Federaciji BiH, ističu za RSE da lekar koji je pravosnažnom presudom proglašen krivim za krivično delo protiv zdravlja ljudi, podmićivanja i krivično delo protiv službene ili druge odgovornosti, se može smatrati „nedostojnim za obavljanje poslova lekarske struke“.

Predsednica Ljekarske komore Federacije BiH Amila Bećirović tvrdi da od 2020. godine do danas komora nije imala prijavljenih slučajeva koje su rezultirale oduzimanjem licenci za rad.

Bećirović kaže da su za etičke greške doktora nadležne kantonalne lekarske komore, a da federalna u tim slučajevima postupa samo po žalbama sudova kantonalnih komora.

U međuvremenu, Bećirović za RSE navodi i da ima informacije da je Kantonalna ljekarska komora u Zenici oduzela pravo ginekologu Jasminu Hodžiću da radi jedan deo svog specijalističkog posla.

Ginekolog Jasmin Hodžić je u augustu 2021. godine pravosnažno osuđen na osam mjeseci zatvora za nesavesno lečenje, nakon što ga je tužila porodilja koja je izgubila bebu na porodu 2019. godine.

Hodžić je pravosnažno osuđen za nesavesno lečenje 2021. godine. U septembru prošle godine vraćen je na posao u kantonalnoj bolnici u Zenici.

Iz bolnice u Zenici, u kojoj je bio zabilježen slučaj nasilja na porodu, za RSE tvrde da se trude da „usluge pružaju što ispravnije i profesionalnije“, te da su „svjesni da ima problema u porodilištima“.

„Kontinuirano radimo na ovome u svim oblastima sa posebnim akcentom na pružanje usluga u porodiljstvu koje je u zdravstvu istaknuto kao mjesto gdje ima dosta nepravilnosti“, poručuju iz Ureda direktora Bolnice u Zenici.

Iz Kantonalnog tužilaštva Zeničko-dobojskog kantona za RSE navode da trenutno rade na jednom predmetu koji je formiran na osnovu prijave protiv tri doktora ginekologije zbog krivičnog dela nesavesno lečenje.

„Predmet je u fazi istrage“, ističe se.

U Bosni i Hercegovini ne postoji baza podataka o broju procesuiranih lekara za primanje mita i nesavestan rad.

U maju protesti u Bihaću

Udruženje građana „Oštra nula“ iz Banjaluke zajedno sa ženama iz Bihaća, u maju će organizovati proteste u znak sećanja na preminulu porodilju Azru Bećirspahić.

Ona i njena beba su preminuli tokom porođaja u bolnici u Bihaću, 2022. godine. Tada je Formirana je i Facebook grupa „Azra mi se borimo“, koja okuplja oko deset hiljada članova. Oni traže pravdu za preminulu porodilju i njenu bebu, ali i humanije uslove poroda.

Hadija Karabašić, organizatorica protesta u Bihaću za RSE kaže kako očekuje da se „glas žena treba čuti, ne samo u Bihaću, već i šire“.

„Poruka sa protesta će biti da nam je dosta nasilja, nasilje u porodilištima je preveliko, od mita i korupcije, pa do neadekvatnih i netačnih dijagnoza“, kaže Hadija.

Ona ističe i kako se Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona, gde se nalazi Bihać, u slučaju Azre Bećirspahić nije oglašavalo, te da su od supruga preminule Azre saznali da je Tužilaštvo obustavilo istragu, jer nije bilo elemenata krivičnog dela.

Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona nije odgovorilo na upit RSE u vezi istrage u slučaju preminule Azre Bećirspahić.

Udruženja nisu zadovoljna brojem presuda

Iz Udruženja „Baby Steps“, koje se bavi pravima roditelja, budućih roditelja i dece i „Oštra nula“ ističu kako nisu zadovoljni brojem presuda.

„Malo je presuda, bilo da je reč o korupciji ili akušerskom nasilju“, poručuje Amila Tatarević, predsednica Udruženja „Baby Steps“. Dodaje i da najčešći sudski epilog dobijaju slučajevi sa smrtnim ishodima.

„Ne bi trebali čekati da se dotle dođe, pa da se reaguje“, tvrdi Amila.

U udruženjima navode i da je bilo prijava koje su se odnosile i na loše uslove u porodilištima.

„Po čitanju iskustava koje smo dobili, možemo reći da su mostarsko porodilište i porodilište u Banjaluci među najgorim porodilištima u BiH“, kaže za RSE Milica Pralica iz Udruženja „Oštra nula“.

Iz ova dva porodilišta nisu odgovorili na upit RSE o stanju u ovim zdravstvenim ustanovama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari