Pljevljaci za tri meseca čak 65 dana udisali zagađen vazduh 1Pljevlja Foto: rtcg.me

Na osnovu mjesečnih izvještaja o kvalitetu vazduha tokom prva tri meseca, u Pljevljima bilo je ukupno 65 dana sa prekoračenjima srednjih dnevnih vrednosti suspendovanih čestica PM10, čime je značajno premašen broj od 35 dozvoljenih dana na godišnjem nivou, saopštio je direktor NVO Ozon Aleksandar Perović.

I u opštini Bijelo Polje premašen je godišnji limit, pošto su ukupno 52 dana srednje dnevne koncentracije PM10 bile iznad maksimalno dozvoljenih 50 mikrograma po metru kubnom, prenosi Radio-televizija Crne Gore u prilogu pljevljaci vec 65 dana udisali zagadjen vazduh.

Podatke, za potrebe Agencije za zaštitu životne sredine, priprema Centar za ekotoksikološka ispitivanja Podgorica (CETI).

“Veoma je zabrinjavajuće da je u opštini Pljevlja do 15. februara, a u Opštini Bijelo polje do 16. februara već bilo 35 dana sa prekoračenjima srednjih dnevnih vrednosti suspendovanih čestica PM10, čime je dostugnut godišnji limit”, kiazao je Perović.

U Pljevljima je u prva dva meseca zabilježeno čak 13 dana sa veoma visokim indeksom kvaliteta vazduha, kada su srednje dnevne vrednosti PM10 iznad 180 mikrograma po metru kubnom, dok je u analiziranom tromesečju bilo 25 dana sa visokim indeksom kvaliteta vazduha (0d 90 do 180 mikrograma po metru kubnom ).

“Najveća srednja dnevna vrednost PM10 izmerena je 16. januara i iznosila je 311,27  mikrograma po metru kubnom, što je oko šest puta više od maksimalno dozvoljene”, navodi Perović.

Koliko je ugroženo javno zdravlje u Pljevljima, može se zaključiti na osnovu preporuka Instituta za javno zdravlje, koje za veoma visoki indeks kvaliteta vazduha preporučuju svima da izbegavaju boravak na otvorenom, a naročito izvođenje fizički zahtevnih aktivnosti do poboljšanja kvaliteta vazduha.

“Ista institucija za vreme visokog indeksa kvaliteta vazduha preporučuje svima, a naročito osetljivim grupama stanovništva – deca, trudnice, stariji, hronični bolesnici – da smanje boravak na otvorenom, naročito u blizini prometnih saobraćajnica, kao i za vreme prisutnog dima i magle u vazduhu”, napominju iz Ozona.

U opštini Bijelo Polje tokom prvog tromesečja jedan dan je bio sa veoma visokim, a 17 dana sa visokim indeksom kvaliteta vazduha. Najveća srednja dnevna vrednost PM10 izmerena je 18. januara i iznosila je 196 mikrograma po metru kubnom.

“U opštini Nikšić 30 dana je bilo prekoračenja dozvoljenih srednjih dnevnih vrednosti PM10, a u Glavnom gradu Podgorici na Zabjelu 28 i u Bloku V 26 dana, čime su se i dva najveća grada u Crnoj Gori značajno primakli godišnjim ograničenjima”, navodi se u saopštenju.

Hemijska analiza upozorava

Hemijskom analizom PM10 čestica u celom analiziranom periodu utvrđeno je povećano prisustvo benzo(a)pirena u uzorcima iz Pljevalja, Bijelog Polja i Nikšića i Podgorice, što dodatno upozorava na ozbiljnost problema.

Ekološki pokret ,,Ozon“ smatra da se informisanje javnosti o kvalitetu vazduha mora značajno unaprediti, što je korišćenjem savremenih tehnologija itekako moguće i naši napori u sledećem periodu biće usmereni ka tom cilju.

“Želimo proaktivne institucije sistema, kontinuirano i pravovremeno informisanje javnosti o kvalitetu vazduha, stalne edukativno-informativne kampanje za građane, podsticajne mere za unapređenje postojećeg, po nama veoma zabrinjavajućeg stanja”,kazao je Perović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari