"Vučić podržao pravo Izraela da se brani": Počasni konzul Srbije u Izraelu Aleksandar Nikolić i istoričar Holokausta Efraim Zurof u autorskom tekstu za Jerusalim post 1Foto:Pixabay/edu_castro27

Kao narod koji je strašno stradao od nacista i njihovih hrvatskih ustaških saradnika tokom Drugog svetskog rata, Srbi osećaju snažno srodstvo sa jevrejskim narodom i Državom Izrael, pišu u autorskom tekstu za Jerusalim post počasni konzul Srbije u Izraelu Aleksandar Nikolić i istoričar Holokausta Efraim Zurof.

U svetlu užasnog terorističkog divljanja koji je Hamas počinio na izraelskom tlu 7. oktobra, mnoge od najvažnijih zemalja Severne Amerike i zapadne Evrope požurile su da osude Hamasove zločine i daju nedvosmislenu podršku Izraelu i našem pravu da se branimo protiv počinilaca šokantnih zločina koje su počinili palestinski teroristi.

Za njihovu čast, lideri Sjedinjenih Država, Ujedinjenog Kraljevstva i Nemačke su čak i lično otputovali u Izrael, kako bi izrazili svoju solidarnost i podršku. Kod kuće, kulturne i političke kultne zgrade u ovim i drugim zemljama bile su osvetljene izraelskim zastavama.

U istočnim delovima Evrope, međutim, izrazi podrške su dolazili mnogo sporije. Samo 12 dana nakon pokolja preko 1.400 uglavnom izraelskih civila na najzverskiji način, uključujući bebe, malu decu i starce, Evropski parlament je glasao kojim je nedvosmisleno osudio zločine i podržao pravo Izraela da se brani neviđenim margina od 500 glasova za, 21 protiv i 24 uzdržana.

Postoji, međutim, jedna istočnoevropska zemlja koja je preduzela izuzetne konkretne mere da pokaže svoju podršku Izraelu, a posebno vojnicima IDF-a tokom ove poslednje dve strašne nedelje. Ubrzo nakon što je vest o pokolju tolikog broja nevinih Izraelaca stigla u Beograd, predsednik Srbije Aleksandar Vučić odmah je osudio stravične zločine koje je počinio Hamas i vezao ih za bolnu istoriju jevrejskog naroda kroz njegovu istoriju, posebno tokom Holokausta.

Nepotrebno je reći da je Vučić podržao pravo Izraela da se brani. Kao predsednik Srbije koji je najviše učinio za obeležavanje Holokausta u Srbiji i kao unuk žrtve hrvatskih ustaških nacističkih kolaboracionista, dobro je svestan međusobnog stradanja Jevreja i Srba (i romskog naroda) tokom Drugi svetski rat. U tom pogledu, istorija Drugog svetskog rata nastavlja da veoma snažno odjekuje u Srbiji, jedinoj zemlji u Evropi u kojoj su antinacistički partizani (među njima i mnogi Jevreji) daleko nadmašili lokalne nacističke saradnike.

Praktičnije rečeno, u vreme kada su praktično sve avio-kompanije od nacionalnih prevoznika do čarter i lou kost obustavili letove do i sa aerodroma Ben-Gurion, Er Srbija, nacionalna avio-kompanija, ne samo da je nastavila sa redovnim letovima, već je dodala specijalni dodatni letovi.

Sva četiri nedeljna leta bila su popunjena do maksimuma, ali je najvažnije da su kući vratili vojnike ID koji žive u inostranstvu, a koji su pozivani na aktivnu službu iz cele Evrope i Severne Amerike. Letovi Er Srbije iz Njujorka, Čikaga i raznih evropskih destinacija omogućili su brojnim vojnicima da stignu „kući“ da se na vreme priključe svojim jedinicama kada druge opcije nisu bile dostupne.

Šou se mora nastaviti

Pored toga, novoimenovani ambasador Srbije u Izraelu, Miroljub Petrović, stiže sa suprugom da preuzme dužnost ovde naredne nedelje, uprkos raketnim napadima i drugim opasnostima, umesto da čeka prekid neprijateljstava. Ovo je još jedan gest solidarnosti i dubokog prijateljstva iz Srbije, u vreme kada je takva podrška potrebna i veoma cenjena.

Kao narod koji je strašno stradao od nacista i njihovih hrvatskih ustaških saradnika tokom Drugog svetskog rata, Srbi osećaju snažno srodstvo sa jevrejskim narodom i Državom Izrael i sa empatijom i razumevanjem su odgovorili na našu nevolju. Hvala (hvala) Beograd!

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari