Podgorički Viši sud produžio pritvor Katniću 1Foto: R.R./ATAImages

Viši sud u Podgorici produžio je u utorak na još dva meseca pritvor Milivoju Katniću, bivšem glavnom specijalnom tužiocu.

To je za Radio Slobodna Evropa saopštila savetnica za odnose sa javnošću Marija Raković. Dva meseca je produžen pritvor i Zoranu Lazoviću, bivšem visokom policijskom službeniku.

Obojica su uhapšeni istog dana 14. aprila po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) Crne Gore.

SDT tereti Katnića za zloupotrebu službenog položaja i učešće u kriminalnoj organizaciji Zorana Lazovića, koja je pomagala jednom od kriminalnih klanova u Crnoj Gori.

Prema navodima Tužilaštva osim Katnića u toj organizaciji su i specijalni tužilac Saša Čađenović i sin Zorana Lazovića, agent Agencije za nacionalnu bezbednost Petar Lazović.

Do hapšenja je došlo na osnovu saradnje tužilaštva sa EUROPOL-om, agencijom Evropske unije za saradnju organa za sprovođenje zakona.

Od kada je u pritvoru Katnić štrajkuje glađu a od 6. maja ne uzima ni vodu. Prema njegovim rečima na taj vid protesta se odučio jer mu se „krše zakonska prava“.

U prethodnih mesec dana Katnić je više puta iz Istražnog zatvora odvođen u Klinički centar, u koji je odbio da bude smješten.

Katnić je bio glavni specijalni tužilac od 2015. Razrešen je početkom 2022, godinu i po nakon što je promenjena vlast u Crnoj Gori, a Demokratska partija socijalista (DPS) Mila Đukanovića prešla u opoziciju nakon tridesetogodišnje vladavine.

Nove vlasti su optuživale Katnića da je progonio opoziciju, a štitio funkcionere DPS-a, u prvom redu upravo Đukanovića.

Nakon hapšenja Katnić se javnosti obratio pismom, upućenom sinu, a dostavljenom određenim medijima u kojem navodi da nije član kriminalne organizacije, te da je sve „zavera aktuelne vlasti“, zbog čega se odlučio na štrajk glađu.

Odbio je i da angažuje advokata i insistirao da sam iznese odbranu. Odbio je i branioca, kojeg mu je Sud dodelio po službenoj dužnosti a koji je bio blizak novim vlastima.

Deo opozicije i građana više puta je protestima tražilo puštanje Katnića iz pritvora. Vrhovno državno tužilaštvo je 7. maja saopštilo da su Katniću ispoštovana sva prava.

To je potvrdio i ministar pravde Andrej Milović, koji je rekao da se u Katnićevom slučaju mora poštovati Malteška deklaracija.

„Ima pravo da štrajkuje glađu i dok god je u svesti nemamo pravo da ga smestimo u bolnicu. Odbio je pred svedocima da bude smešten u bolnicu i tu svoju odluku je potpisao“ rekao je Milović.

Iz Višeg suda je RSE ranije rečeno da ne mogu davati javnosti informacije o zdravstvenom stanju Katnića a o čemu taj Sud, shodno procedurama, obaveštava zatvorska uprava.

Zatvorska uprava 13. maja nije dozvolila predstavniku nevladine organizacije Centar za monitoring i israživanje (CEMI) da posete Katnića u pritvoru, uprkos odobrenju koje su dobili od Predsednika Višeg suda u Podgorici.

Kako je naveo CEMI, dežurni službenik Istražnog zatvora je nakon konsultacija sa Upravom obavestio predstavnika CEMI da se ne dozvoljava posetu.

„Pozivamo nadležne da dozvole posetu posmatrača CEMI-ja u skladu sa odlukom Višeg suda, i omoguće da utvrdimo u kakvom stanju i uslovima se pritvorenik Katnić nalazi. Tražimo i reakciju ministra pravde“, naveli su iz CEMI čija je dozvola posete važila za samo taj dan.

CEMI je naveo da su tražili posetu na osnovu Zakona o krivičnom postupku, kojim je domaćim organizacijama, koje se bave ljudskim pravima, dozvoljeno da izvrše uvid u uslove u kojima boravi pritvorenik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari