U Loparama, na istoku Bosne i Hercegovine, održan je skup meštana koji se protive otvaranju rudnika litijuma na planini Majevica, koja je, prema prostornom planu Republike Srspke od 2015. do 2025, predviđena da bude zaštićena kao ‘Park prirode’, o čemu još nema zvanične odluke.Istraživanja litijuma na području ove opštine vršila je švajcarska kompanija „Arcore AG“, iz koje su za Radio Slobodna Evropa (RSE) istakli da pripremaju dokumentaciju potrebnu za dodelu koncesije za eksploataciju mineralnih sirovina.
Ova kompanija je dobila odobrenje vlade RS za geološka istraživanja na području ove opštine.
Tome se protive meštani i ekološka udruženja koji su na današnjem skupu tražili da se obustavi projekat za otvaranje rudnika litijuma.
Meštani su počeli i potpisivanje peticije protiv otvaranja rudnika, koje će trajati sedam dana.
„Ne prihvatamo da se lokalnoj zajednici oduzima pravo na rudarenje i ukida procena uticaja na životnu sredinu“, poručili su iz inicijative „Zaštitimo Majevicu“, uz tvrdnju da to predviđa novi nacrt Zakona o geološkim istraživanjima koji je skupština RS usvojila krajem prošle godine.
Ministar industrije, energetike i rudarstva RS-a Petar Đokić danas je izjavio za Radio Slobodna Evropa da kompanija „Arcore AG“ nije podnela zahtev za dodelu koncesije u cilju eksploatacije, kao i da u ovom trenutku „ne postoje ni formalni uslovi da se vodi koncesioni postupak“.
Inače, ministarstvo energetike rudarstva i industrije RS-a nadležno je za izdavanje dozvola za istraživanja i koncesije.
Na internet stranici Evropskog instituta za litijum, čiji je član i kompanija „Arcore AG“ se navodi da je preliminarna procena resursa u Loparama približno 2,4 miliona tona litijum karbonata i približno 33,1 milion tona borne kiseline.
Arcore AG je kompanija koja je u Bosni i Hercegovini prisutna od 2018. godine, kada je od ministarstva energetike i rudarstva RS dobila dozvolu za istraživanje litijuma na području Lopara i Zvornika.
Osnivački kapital kompanije, koja je za potrebe poslovanja otvorena u Laktašima kod Banjaluke, iznosio je 11,8 miliona maraka (oko 5,9 miliona evra).
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.