EKSKURZIJAfoto BETAPHOTO/DRAGAN GOJIĆ

U Republici Srpskoj, prema ranijim istraživanjima, oko šest odsto studentske populacije starosti 15 godina koristilo je psihoaktivne supstance, izjavio je danas predsednik Komisije Vlade Republike RS za suzbijanje zloupotrebe opojnih droga Milan Latinović.

– U poređenju sa evropskim procentima, to nije visoko, ali je veoma zabrinjavajuće, rekao je Latinović novinarima u Banjaluci povodom Mjeseca borbe protiv zavisnosti koji se obilježava svake godine od 15. novembra do 15. decembra.

Prema njegovim riječima, u prošloj godini u Republici Srpskoj od bolesti zavisnosti liječeno je 608 lica – 550 muškaraca i 58 žena, od kojih čak 402 pripadaju zavisnicima od heroina, a zatim 206 zavisnika od marihuane.

Latinović je naveo i podatke Evropskog centra za praćenje droga iz Lisabona, prema kojima oko 84 miliona ljudi u Evropi koristi psihoaktivne supstance, od čega 24 miliona koristi kanabis, a 3,5 miliona kokain.

– Njih 30 odsto se leči u zdravstvenim sistemima ili rehabilitacionim centrima, dodao je Latinović.

On je naveo i da je u okviru meseca borbe protiv zavisnosti juče održan seminar „Sistemski odgovor na bolesti zavisnosti“, čija je jedna od preporuka da se napravi nova strategija za suzbijanje zloupotrebe droga i psihoaktivnih supstanci. do 2030.

Ilija Plavša, stručni savjetnik direktora Policije Republike Srpske, rekao je da kroz BiH prolaze kanali za šverc marihuane, što potvrđuju i brojne zapljene koje je izvršilo Ministarstvo unutrašnjih poslova RS.

Plavša je navela da je najraširenija upotreba marihuane, dok su na drugom mjestu razne psihoaktivne supstance, dok je ilegalni promet heroinom u fazi stagnacije, prenosi Srpskainfo.

On je dodao da je Ministarstvo unutrašnjih poslova posvetilo dužnu pažnju sistematskom radu na smanjenju ulica, pri čemu su zabeležene značajne zaplene raznih vrsta droga.

Policija prati i trendove novih psihoaktivnih supstanci, pa je MUP, u saradnji sa Vladinom Komisijom za suzbijanje zloupotrebe opojnih droga, pokrenuo niz inicijativa nadležnim organima u Bosni i Hercegovini za njihovo uvrštavanje na listu droge.

Direktorka beogradske bolnice za bolesti zavisnosti Diana Raketić istakla je da su adolescenti najosetljivija grupa i da postoji problem kada se zavisnost razvije.

Dodala je da postoji stigma i socijalna isključenost, koji su, kaže, glavni neprijatelji u reintegraciji i resocijalizaciji zavisnika.

Predsjednica banjalučkog Udruženja građana „Viktorija“ Sanja Stanić istakla je da je za sistemski odgovor na bolesti zavisnosti potrebno postaviti odgovarajući zakonodavni i institucionalni okvir.

Ona je napomenula da u entitetu RS postoje svi preduslovi i uslovi za takav okvir za aktivnu borbu protiv zloupotrebe droga.

Prema njenim rečima, na jučerašnjem seminaru bilo je reči io pojavi novih psihoaktivnih supstanci koje nisu bile na listi droga od 2011. godine, a u ovo udruženje se dolazi i zbog problema zavisnosti od savremenih tehnologija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari