"Posle rata dali su nam 10 sijalica za uličnu ravetu": Kako Tuzlanski kanton brine o povratnicima? 1Foto: J. Diković/Danas

Proces povratka u Tuzlanski kanton još nije završen, ali kako navode u Vladi TK gubi na intenzitetu. I pored slabijeg povratka, kantonalna vlada je prošle godine za pomoć povratnicima izdvojila 400.000 maraka.

Većina njih su povratnici srpske nacionalnosti, koji se iz Republike Srpske vraćaju u svoja predratna mesta stanovanja.

Jela Kulišić vratila se u selo Sižje, opština Lukavac, 2003. godine. Bavi se uzgojem muznih krava i proizvodnjom mleka. Kaže da nije požalila što se vratila u svoju zemlju.

– Živimo od poljoprivrede, muzemo krave, prodajemo. Radimo, imam snaju i sina, sin radi, snaja muze krave, imamo aparat za mužu. Radimo sve, kaže Kulišić za O kanal, prenosi Oslobođenje.

Zvjezdana Nedić živi u ovom naselju, ali radi u Brčkom, jer ovdje nije našla posao. Kaže da Sižje izumire, jer se omladina seli u druga mesta, dok je ovde ostalo samo starije stanovništvo. Postoji mnogo razloga za ovakvo stanje stvari.

– Saradnja sa Opštinom Lukavac je loša. Posle rata dali su nam 10 uličnih sijalica. Mi smo prigradska mjesna zajednica, šest kilometara udaljena od centra Lukavca, ističe Nedić.

Nebriga mjesnih zajednica, loša infrastruktura, nezaposlenost problemi su i ostalih povratničkih sela u opštini Lukavac.

Broj stanovnika srpske nacionalnosti u TK iz godine u godinu se smanjuje. Pravi pokazatelj je naselje Krtovo, gde je 1996. godine bilo oko 800 stanovnika, danas ih je manje od 300. Među retkim povratnicima u Krtovo je i Rajko Ćosić. Bavi se poljoprivredom. Živi sa ženom i svekrvom. Jedna kćerka radi u Tuzli, a druga je u Doboju.

– U tom ekonomskom smislu je bilo jako malo pomoći. Najviše ih je dato za rekonstrukciju kuća i infrastrukture. Ekonomska podrška je bila veoma slaba što se tiče svih nivoa vlasti, kaže Ćosić.

Vlada TK je prošle godine izdvojila oko dva miliona maraka za proces povratka. Sredstva su izdvajana za povratnike u TK, kao i one koji su se iz TK vratili u svoja predratna mjesta života, najčešće u Republiku Srpsku.

– Upoređujući sredstva koja su raspoređena u RS i TK, ona nisu dala zadovoljavajući efekat, jer je povratak u predratna područja u kontinuiranom padu, cijeni Mirsad Muhamedbegović, ministar rada, socijalne politike i povratka TK.

Sami gradimo

Zato je, kaže ministar, plan da se ove godine sredstva preraspodele i ulože u ono što je povratnicima najpotrebnije. A povratnici u Sižje do sada su se sami, bez ičije pomoći, nosili sa onim što im je najpotrebnije.

– Svojim sredstvima smo renovirali Dom, uredili unutrašnjost, napravili svoje puteve, bar 3-4 puta godišnje očistimo celo selo, naglašava Nedić.

Prije rata na području Lukavca živjelo je 11,5 hiljada stanovnika srpske nacionalnosti, prema popisu iz 2013. godine bilo ih je 1.500, a danas ih je znatno manje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari