Povodom Dana belih traka, u Malom parku kod zgrade Predsedništva Bosne i Hercegovine u Sarajevu postavljena je instalacija u znak sećanja na žrtve zločina nad nesrpskim stanovništvom Prijedora.
Instalaciju je postavio AntiDejton pokret, a sastoji se od 102 kartonske siluete prijedorske dece sa igračkama ispred sebe i živopisno dočarava ubijenu mladost.
„Danas, kao i 2013. godine, obeležavamo Dan belih traka, gde smo siluetama dečaka i devojčica želeli da pokažemo kako izgleda 102 ubijenih i da je neko imao hrabrosti da ubije tu decu. Želimo da oni koji su svesni u Prijedoru odobre podizanje spomenika ubijenoj deci. Pozivamo ih i da otkriju grobove kako bi sve žrtve bile pronađene i dostojanstveno sahranjene“, rekao je Nihad Aličković iz pokreta AntiDejton.
U Prijedoru je danas proslavljen Dan belih traka, u znak sećanja na 3.176 poginulih i nestalih Prijedorčana tokom rata u Bosni i Hercegovini.
U organizaciji Građanske inicijative „Jer me se tiče“ počela je komemoracija u Starom Gradu, na mestu gde bi trebalo da bude podignut spomenik za 102 ubijene prijedorske dece.
Okupljeni su, sa belim ružama u rukama, belim trakama iznad nadlaktica, krenuli ka Trgu majora Zorana Karlice, gde su bele ruže položili u krug. Sa ovog trga upućen je apel da se što pre izgradi spomenik ubijenoj deci.
Iz inicijative „Jer me se tiče“ poručili su da je krajnje vreme da ubijena deca u Prijedoru dobiju trajno spomen-obeležje. Kažu da će njihov spomenik biti spomenik miru, jer će podsećati na strahote rata.
Naglasili su da se do danas nijedan Prijedorčanin nije javno usprotivio podizanju spomenika. Pozvali su gradonačelnika Prijedora i predsednika Skupštine grada da hitno krenu u proceduru i odobre izgradnju spomenika za 102 ubijene dece, jer svako novo kašnjenje nanosi dodatni bol roditeljima.
Simbolika belih traka nas podseća na dane maja 1992. godine, kada su vlasti bosanskih Srba naredile svim Bošnjacima i Hrvatima u Prijedoru da na prozore okače bele čaršave, a ako izađu napolje, vežu bele trake oko ruku. Na ovaj način u Prijedoru je obeleženo nesrpsko stanovništvo, nakon čega su počela masovna hapšenja, ubistva i silovanja.
Od 1992. do 1995. godine iz Prijedora je protjerano oko 50.000 ljudi, a kroz logore Keraterm, Omarska i Trnopolje i 54 druga zatočenička mesta prošlo je oko 30.000 muškaraca, žena i dece nesrpske nacionalnosti.
Na današnji dan osnovan je logor Omarska kroz koji je prošlo više od 3.000 zatvorenika.
Već godinama 31. maj ukazuje na važnost obeležavanja ovog datuma, ali i poručuje da je potrebno njegovati kulturu sećanja i ne zaboravljati zločine počinjene u tom delu Bosne i Hercegovine, ali i na drugim mestima.
Svi koji su prošli kalvariju poslednjeg rata ističu da je Dan belih traka pobeda čovečanstva nad nacionalizmom i dan sećanja na zločine nad svim nedužnim ljudima, te da je potrebno setiti se svih žrtava i nikada zaboraviti patnju dece i građana Prijedora, prenosi N1.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.