
Vanredna sednica Skupštine Crne Gore na čijem dnevnom redu je, između ostalog, Predlog zakona o budžetu za ovu godinu nije počela jer je opozicija blokirala govornicu.
Predsednik parlamenta Andrija Mandić kazao je da opozicija sprovodi opstrukciju. Izrekao je meru opomene opozicionim poslanicima, ističući da je današnji rad završen i da će o nastavku biti blagovremeno informisani.
„Poštovani građani vidite u kakvim uslovima radimo, a treba da raspravljamo o važnoj stvari. Autoritet parlamenta se dovodi u pitanje“, rekao je Mandić.
Ispred stola predsedavajućeg bili su poslanici Demokratske partije socijalista (DPS), Socijaldemokrata, Građanskog pokreta URA, Hrvatske građanske inicijative.
Predsednik GP URA Dritan Abazović poručio je da nije siguran koja je mera izrečena opoziciji od strane predsednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića i dodao da će biti pripravni jer im nije jasno da li je data pauza ili je završeno zasedanje za danas.
Ponovio je da se opozicija drži toga da nema sednica dok Ustavni odbor ne poništi odluke o penzionisanju sudija Ustavnog suda.
Predsednik Crne Gore Jakov Milatović rekao je da je spreman da zatraži mišljenje Venecijanske komisije (VK) povodom situacije vezane za Ustavni su u Crnoj Gori.
Milatović smatra da trenutno u Crnoj Gori postoje tri političke krize.
„Prva je kriza koja se tiče Ustavnog suda. Druga je parlamentarna kriza koja se tiče neodržavanja sednica Skupštine i koja je suštinski rezultat ove prve. A treća se odnosi na funkcionisanje lokalnih samouprava“, istakao je danas Milatović, odgovarajući na pitanja novinara tokom sastanka sa predsednikom Češke Petrom Pavelom.
Evropska unija je pozvala sve institucije da poštuju zakon i da se pridržavaju Ustava. To je ključ za evropski put Crne Gore, saopšteno je iz Delegacije EU na upit oko mogućeg posredovanja EU u rešavaju ustavne krize nakon što je penzionisana jedna od sutkinja Ustavnog suda.
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos je, kako je saopšteno, ohrabrila sve političke snage da se udruže kako bi prevazišle trenutni zastoj i obezbedile što širu podršku reformama vezanim za EU.
Ponudila je podršku Komisije u pronalaženju mogućih rešenja u interesu Crne Gore i njenog procesa pristupanja EU, uključujući mogućnost procene od strane nezavisnog međunarodnog tela, navodi se u saopštenju.
Mediji su prethodno objavili da su se ambasadori zemalja EU sastali u subotu, 18. januara, sa premijerom Milojkom Spajićem i predstavnicima Demokratske partije socijalista (DPS) sa kojima su razgovarali o predlogu da se u rešavanje ustavne krize u Crnoj Gori uključi Venecijanska komisija.
Mediji navode da je DPS tada bio protiv, ali je najavio da će o ovom predlogu razgovarati sa ostalim opozicionim partijama iz parlamenta.
Crna Gora je zapala u ustavnu krizu, zbog odluke Ustavnog odbora i parlamenta o penzionisanju sutkinje Ustavnog suda ;Dragane Đuranović ;i namere skupštinske većine da u penziju pošalje još dvoje sudija tog suda.
Od tada parlamentarna opozicija ne dozvoljava održavanje sednica Skupštine Crne Gore dok se ta odluka ne poništi, jer smatraju da je njom prekršen Ustav.
Venecijanska komisija je savetodavno telo Saveta Evrope koje se bavi ustavnim pitanjima, donosi mišljenja i preporuke koje nisu obavezujuće.
I ranije se Crna Gora obraćala Venecijanskoj komisiji kad su se rešavala pitanja u vezi sa Ustavom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.