Predsednik Sobranja Severne Makedonije: "U Srebrenci bio genocid" 1Foto: Shutterstock

Predsednik Skupštione Severne Makedonije Afrim Gaši izjavio je danas da „ne treba bežati od toga da se tragični čin masovnog krvoprolića u Srebrenici nazove pravim imenom – genocid“.

On je to rekao na skupu ;u Sobranju povodom 11. jula – Međunarodnog dana sećanja na genocid u Srebrenici (sobranie.mk/ns-newsarticle-obrakane-na-pretsedatelot-afrim-gasi-na-odbelezuvaneto-na-11-juli-megunaroden-den-na-sekavane-na-genocidot-vo-srebrenica.nspx).

UKazao je da se genocid kao što je bio u Srebrenici, ne sme zaboraviti, niti se sme dozvoliti da se ponovi.

Gaši je u ime poslanika Sobranja i u svoje lično ime izrazio „iskreno saučešće žrtvama genocida u Srebrenici članovima njihovih porodica, građanima i institucijama Bosne i Hercegovine i sugrađanima Bošnjacima“.

Ocenio je da je genocid u Srebrenici iako je od tada prošlo 29 godina, još svež u kolektivnom sećanju, posebno među građanima Balkana.

„U julu 1995. godine, za samo nekoliko dana, ubijeno je više od 8.000 Bošnjaka, starosti od šest meseci do 90 godina, u jednom od najvećih zločina na teritoriji Evrope posle Drugog svetskog rata. Hiljade porodica su ostale bez sinova, očeva, braće, sestara, majki“, rekao je Gaši.

Po njegovim rečima, stotine istih ili sličnih prezimena ispisanih na mermernim pločama u Potočarima „nemi su svedoci egzekucije čitavih generacija u jednoj porodici“.

Hiljade srebreničkih majki, kako je rekao Gaši, „nakon rata vratile su se u svoje prazne i porušene domove kako bi bile blizu grobova svojih najmilijih, dok se za hiljadama žrtava genocida i dalje traga u masovnim sekundarnim ili tercijalnim grobnicama širom tog regiona“.

„Zato ne treba da bežimo od toga da ovaj tragični čin masovnog krvoprolića nazovemo pravim imenom – genocid. A genocid nije događaj koji se dešava spontano i koji se dešava sam od sebe. Ima autora, to je planska i organizovana akcija, sa namerom istrebljenja i uništenja drugih, u ovom slučaju Bošnjaka iz Bosne i Hercegovine“, rekao je predsednik parlamenta Severne Makedonije.

Istakao je da je to bio razlog što je Severna Makedonija, zajedno sa većinom zemalja svetske organizacije, nedavno stala iza Rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih nacija kojom se osuđuje negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca i kojom se 11. jul proglašava kao Međunarodni dan sećanja na genocid u Srebrenici.

„Ta rezolucija, kako što su istakli njeni predlagači, nije uperena ni protiv koga posebno, već se odnosi samo na počinioce genocida, koji su naravno nadaleko poznati, a za neke od njih su već izvršene međunarodne kazne za ratne zločine“, rekao je Gaši.

Napomenuo je da Sobranje Severne Makedonije obeležava Dan sećanja na genocid svake godine od 1995, pošto je 2010. godine Deklaracijom podržana Rezolucija Evropskog parlamenta o Srebrenici.

„To je naš način odavanja počasti nasilno oduzetim životima, saosećanju za njihove najbliže i katarzi ljudskog u svima nama kao pojedincima, kao društvima i kao državama. To je naš način da pošaljemo poruku svetu da odnose među državama treba graditi na bazi dobrosusedstva i miroljubive saradnje. Da su pomirenje, trajni mir među narodima, stabilnost i prosperitet u regionu preduslov za nastavak integracionih procesa“, rekao je Gaši.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari