Pregovori o izbornom zakonu besmisleni dok traje državni udar 1Foto: slobodnabosna.ba

Besmisleno je dalje pregovarati o Izbornom zakonu i reformama, posebno u formatu u kojem se sada radi“, kazao je Jasmin Emrić, zastupnik Narodnog evropskog sabora (NES)-a u Parlamentarnoj skupštini BiH, prenosi agencija Patria.

„Narodni evropski savez bio je učesnik pregovora u Neumu, ali su odbili da dođu na sastanak koji su organizovali u Sarajevu Elmedin Konaković i Fahrudin Radončić pojašnjavajući da format sastanka uopšte nije dobar i da je nedopustivo da pozive nisu dobile sve stranke koje su parlamentarne“, kazao je Emrić.

Potpredsednik Federacije BiH i potpredsednik Demokratske fronte Milan Dunović, poručio je da se pregovori oko izmena Izbornog zakona moraju obustaviti, imajući u vidu napad na VSTV.

“Svi oni koji su mislili da su naše prethodne izjave, o državnom udaru, bile pretenciozne i pozivale na haos, sada shvataju da je realizacija državnog udara u punom zamahu. Govoriti o poštovanju Ustava BiH i razgovarati o izmenama jednog zakona, pa makar to bio i Izborni, dok traje aktivno rušenje institucija BiH, nije samo kontraproduktivno, već je i čin saučesništva“, rekao je Dunović.

Dodao je da je neophodno obustaviti bilo kakve razgovore o izmenama Izbornog zakona, ne zato što je to nevažna tema, već, kazao je, zato što imamo neuporedivo važniju temu za sve političare koji našu zemlju vide kao svoju domovinu”, kazao je Dunović.

Ono što radi NSRS usvajajući zakon o VSTV-u RS-a je još jedan dokaz, kaže, trenutnog državnog udara i pitanje za sve probosanske stranke je da li će i dalje pričati o nekim zakonima, koji napad na državu stavljaju u drugi plan. “Mi iz DF-a sigurno nećemo”, zaključio je Dunović.

Izmena Izbornog zakona je veoma važna tema, ali u ovom trenutku kada traju brutalni napadi na državu Bosnu i Hercegovinu je besmisleno baviti se bilo kojim drugim pitanjem osim odbrane Ustava i funkcionalnosti institucija BiH, smatra zastupnik SDP BiH u Predstavničkom domu PS BiH Saša Magazinović.

SDP BiH je pokrenuo diplomatsku ofanzivu kako bi se zaustavila samovolja Milorada Dodika i vlasti u RS-u koje su pokrenuli aktivnosti prenosa nadležnosti da države na entitet, a ključne državne institucije drže u blokadi još od kraja jula 2021.

Zbog toga je SDP BiH odlučio da ne učestvuje u razgovoru ni o izmenama Izbornog zakona dok iz entiteta RS preti eskalacija političke i bezbednosne situacije u zemlji.

“Ne mislim da je cilj onih koji su se odlučili na pregovore da na bilo koji način pomažu Dodiku u njegovoj secesionističkoj politici. Ipak, proces pregovora stvara privid normalne situacije i u značajnoj meri skreće pažnju sa onoga što Dodik radi.

Posebna je tema što sa jedne strane stola sedi Čović koji daje punu podršku Dodiku u svemu što radi, a upravo se njegovim zahtevima nastoji udovoljiti. Sve to je razlog zašto se SDP povukao iz pregovora dok se ne zaustavi antiustavno delovanje i ne reši institucionalna kriza kao prioritet svih prioriteta“, kaže Magazinović, prenosi sarajevska agencija.

Poziv da se hitno prekinu pregovori dok ne dođe do normalizacije političke situacije u BiH uputili su i univerzitetski profesori, akademici, intelektualci, ali i neke druge političke partije koje imaju četvrtinu ruku u Parlamentu BiH.

 

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari