Demokratska Crna Gora Alekse Bečića pisanim putem obvestila je danas lidera Pokreta Evropa sad (PES) Milojka Spajića da prihvataju njegovu ponudu o udelu te partije u izvršnoj vlasti, kao i čelnu poziciju u parlamentu, objavila je večeras Televizija Vijesti.
Formalan početak pregovora o formiranju buduće Vlade, bio je sinoć nakon što su proglašeni konačni rezultati parlamentarnih izbora održanih 11. juna a PES pregovara sa Bečićevim Demokratama, Socijalističkom narodnom partijom i manjinskim strankama.
Te stranke imaju većinu za formiranje nove vlade.
Od ukupno 81 poslaničkog mesta u crnogorskom parlamentu, Pokret Evropa sad osvojio je 24, a koalicija „Zajedno“, koju predvodi Demokratska partija socijalista 21 mandat.
Koalicija stranaka koje su nekada činile Demokratski front „Za budućnost“ Crne Gore ima 13 mandata, Koalicija Demokratske Crne Gore i Građanskog pokreta URA ima 11 mandata, (Demokratte sedam koje pregovaraju bez URA o formiranju Vlade), Bošnjačka stranka šest mandata, Socijalistička narodna partija dva mandata, a albanske nacionalne stranke i Hrvatska građanska inicijativa osvojile su ukupno četiri mandata.
Prema informacijama Televizije Vijesti, sinoć iznesena načelna strukturu buduće vlade, podrazumeva da će Demokrate, osim vođenja Skupštine, u vladi imati potpredsedničko mesto za bezbednost, a vodile bi i ministarstva odbrane, unutrašnjih poslova, turizma i pomorstva, kao i resor ekologije, održivog razvoja, šumarstva i vodoprivrede.
Mediji su ranije danas objavili PES-u bi, osim premijerskog i potpredsedničkog mesta za ekonomiju i finansije, pipali resori – ekonomije, finansija, rada i socijalnog staranja, pravde, spoljnih poslova, zdravlja, kulture i medija, nauke i visokog obrazovanja, energetike, prostornog planiranja i urbanizma, te državne imovine i katastra.
Ostali resori bi pripali manjinskim stranakama koje su osvojile ukupno deset mandata.
Nakon parlamentarnih izbora Milojko Spajić je odbacio mogućnost da će o novoj Vladi pregovarati sa onim subjektima za koje smatra da su zloupotrebljavali institucije.
Pre svega, Demokratska partija socijalista, koja je vladala tri decenije, sve do 2020. godine i koju optužuje za korupcionaške afere. Takođe, kao potencijalnog partnera odbacio je i Građanski pokret Ura odlazećeg premijera Dritana Abazovića. Oni su nastupili na izborima zejedno sa Demokratama, koji sada međutim samostalno pregovaraju.
Abazović je Spajića u predizbornoj kampanji povezao sa takozvanim kraljem kriptovaluta Do Kvonom koji se nalazi u pritvoru u Crnoj Gori.
Spajić je to nazvao zloupotrebom institucija u predizborne svrhe.
Pojedini mediji navode da Spajić planira da razgovora i sa predstavnicima koalicije Za budućnost Crne Gore. Iz tog saveza medjutim navode da još nijesu dobili poziv za pregovore o Vladi. Taj savez, kojeg čine stranke bivšeg Demokratskog fronta saopštile su ranije očekuju dijalog o formiranju nove vlasti sa Pokretom Evropa sad.
Nova srpska demokratija Andrije Mandića i Demokratska narodna partija Milana Kneževića očekuju da se vlast formira „na osnovu izborne volje građana“.
Koalicija stranaka bivšeg Demokratskog fronta treća je po snazi izborne liste, nakon PES-a i kolicije oko Demokratske patrtije socijalista.
Sjedinjene Američke Države saopštile su da stranke bivšeg Demokratskog fronta za njih nisu partneri. I evropske diplomate su poručile da Vlada mora biti „kredibilno proevropska“.
Ove stranke bliske su predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, zalažu se za povlačenje priznanja Kosova i ukidanje sankcija Rusiji.
Najviši zvaničnici Srbije očekuju da stranke Mandića i Kneževića budu deo buduće Vlade.
Naime, predsednik Aleksandar Vučić i šef diplomatije Ivica Dačić su izrazili zabrinutost ukoliko u budućoj Vladi Crne Gore „ne budu Srbi“.
Nakon proglašenih konačnih rezultata izbora, očekuje se konstituisanje novog saziva parlamenta do kraja jula. Potom teče rok od mesec dana kada predsednik države Jakov Milatović obavlja konsultacije sa političkim partijama i daje mandat za sastav Vlade.
Potom mandatar ima tri meseca da formira kabinet i predstavi program rada buduće Vlade.
Milatović je danas u Briselu novinarima kazao da bi trebalo u novoj Vladi da bude pripadnika svih naroda, ali Vladu ne treba formirati samo po tom principu, i istakao da je vrlo važno da vlada bude proevropska.
Direktorka nevladine organizacije Centar za građansko obrazovanje Daliborka Uljarević je ocenila da je u Crnoj Gori na delu „cenkanje“, poput onog na pijaci, po pitanju podela pozicija unutar buduće Vlade, a ne ozbiljni pregovori u čijem fokusu je politika koja bi državu vodila demokratskim reformama i Evropskoj uniji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.