U iščekivanju februara kada bi Crna Gora mogla da dobije manjinsku vladu koju je 17.januara predložila koalicija “Crno na bijelo” koju čine Građanski pokreta URA Dritana Abazovića i Savez građana Civis, na političkoj sceni uveliko potresi i prestrojavanja.
Deo vlasti okupljen oko premijera Zdravka Krivokapića i predsednika Skupštine Alekse Bečića podržavaju proteste protiv onog drugog dela vlasti i opozicije. Potez Abazovića da formira manjinsku vladu vide kao “izdaju epskih razmera”. Lidere URA i SNP, koji je podržao manjinsku vladu, nazivaju izdajnicima i saradnicima mafije.
U petak su na protestima izvređali Abazovića šovinističkim albanofobskim uvredama da bi na protestu u nedelju uveče ministarka prosvete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić održala politički govor, koji je naišao na brojne osude i negativne reakcije optužujući je za širenje mržnje i nacionalne netrepeljivosti.
U ostrašćenom nastupu, Bratićka se, između ostalog, pitala: “Da li će Draginja Vuksanović Stanković koja je rekla da nikada neće potpisati Temeljni ugovor, da li će ona koja će podržati takvu vladu potpisati Temeljni ugovor? Da li vrhuška SNP-a misli da su oni veći, bolji i časniji ljudi od Zdravka Krivokapića? I da će oni sa Draginjom Vuksanović Stanković i Damirom Šehovićem, Ervinom Ibrahimovićem, Fatmirom Đekom, Nikom Đeljošajem potpisati Temeljni ugovor”…
U pauzi između protesta i optužbi Demokrate Alekse Bečića su ponudile svoju verziju manjinske vlade pod njihovim uslovima i uz pisane garancije.
Svoju ponudu manjinske vlade izneo je i potpredsednik DNP i poslanik DF u Skupštini Dragan Bojović, inače suprug ministarke zdravlja Jelene Borovinić Bojović koja je takođe javno podržala proteste i uprkos najavama nije se u nedelju uveče pojavila na ulici. Dragan Bojović smatra da DNP ima ubedljivo najbolji politički program, vrhunske političare i najbolje kadrove, “koji bi nesumnjivo izveli zemlju iz postojeće političke krize”.
Istakao je i da nakon što dobije podršku i uspostave novu Vladu, predložio bi da se ukinu sve političke partije i svi programe, koji samo, kako kaže, bespotrebno dele i unose politički nemir.
Ono o čemu se duže spekulisalo a što je prošle nedelje ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović priznao jeste da će premijer formirati Demohrišćansku stranku kako bi učestvovao na sledećim parlamentarnim izborima. Nagovestili su moguću političku saradnju te partije sa Demokratama. Protesti bi se u tom kontekstu mogli posmatrati i kao početak predizborne kampanje za premijerovu partiju u nastajanju.
Sa druge strane, ocene su da se građanski Pokret URA, konačno probudio i shvatio da im vezivanje sa snagama sa kojima su do juče delili vlast više uzima nego što dobijaju. Njihovu ideju o formiranju manjinske vlade podržali su i ambasadori zapadnih zemalja.
Očekuje se da će vlada pasti, jer je inicijativu za smenu vlade podržala kompletna opozicija, što će biti dovoljno da ona prođe. Veruje se da bi DPS mogao da obezbedi neophodnu natpolovičnu podršku.
URA bi potom formirala manjinsku vladu u kojoj ne bi bile dve najjače grupacije u parlamentu – vladajući Demokratski front (DF) i opoziciona DPS predsednika države Mila Đukanovića.
Kako je poručio Nebojša Medojević (DF) oni neće podržati manjinsku vladu već su za tehničku vladu i raspisivanje izbora.
I Dodikov opozicionar protestuje u Crnoj Gori
Prisustvo opozicionog političara iz entiteta BiH Republika Srpska Nebojše Vukanovića na protestima u Crnoj Gori izazvalo je brojne reakcije u Crnoj Gori ali i u BiH, te se još jednom otvorilo pitanje ko je alternativa Miloradu Dodiku u manjem bh. entitetu. Vukanović je na zvaničnom blogu objavio i snimke sa protesta građana. Pa je Vukanović tako rastrgnut između dve vlasti. Jednu ruši (onu u BiH, odnosno u entitetu RS), a drugu brani, onu u Crnoj Gori. Dakle, opozicija je SNSD-u, koji je partner Vučićevom SNS-u, piše klix.ba. Podsećaju da je Vukanović još aktuelnu prosrpsku vlast u Crnoj Gori podržavao i ranije, posećivao litije uoči. S druge strane, Vukanović je jedan od najglasnijih opozicionara Dodiku, čovek koji ima evidentno velike ambicije na narednim općim izborima.
Vlada smenjuje Abazovića iz Nacionalnog saveta za borbu protiv korupcije
Vlada Crne Gore danas bi na telefonskoj sednici trebalo da glasa o predlogu premijera Zdravka Krivokapića o smeni potpredsednika Vlade Dritana Abazovićasa mesta predsednika Nacionalnog saveta za borbu protiv visoke korupcije, javio je RTV Nikšić navodeći da s obzirom na to da Krivokapića podržava većina ministara u Vladi, realno je očekivati da će ovaj predlog biti izglasan. Takođe, premijer je danas preuzeo koordinisanje Ministarstvom pravde, ljudskih i manjinskih prava. Na tom mestu do sada je vršilac dužnosti bio ministar unutrašnjih poslovaSergej Sekulović, koji su u aktuelno prestrojavanju snaga svrstao na stranu Abazovića.
Bečić zakazao sednicu o sopstvenom rezrešenju
Predsednik Skupštine Aleksa Bečić sazvao je za 7. februar u 10 časova sednicu Skupštine na kojoj će se raspravljati o njegovom razrešenju.
Kako se precizira u najavi, on je na zahtev 38 poslanika sazvao četvrto vanredno zasedanje 27. saziva Skupštine.
Jedina tačka dnevnog reda je upravo “predlog za razrešenje predsednika Skupštine Crne Gore Alekse Bečića” te precizira da su poslanici već ranije dobili materijal za ovu sednicu.
Gostujući na Gradskoj TV, predsednik Liberalne partije Andrija Popović najavio je u četvrtak podnošenje ove inicijative, koju je potpisalo 38 poslanika opozicije. Kako je ranije najavljeno, prva vanredna sednica biće održana 3. februara od 11 časova, kada će se na dnevnom redu Vladini predlozi za razrešenje potpredsednika Vlade Dritana Abazovića i izbor ministra finansija i socijalnog staranja Milojka Spajića na njegovo mesto.
Narednog dana u istom terminu na drugoj vanrednoj sjednici odlučivaće se o još jednom predlogu izvršne vlasti – da se skrati mandat Skupštini Crne Gore. Takođe 4. februara, ali od 16 časova, raspravljaće se o nepoverenju 42. Vladi Crne Gore i izmenama Zakona o lokalnoj samoupravi – kojim bi se obezbijedilo organizovanje lokalnih izbora u istom danu – na predlog poslanika GP URA i dela opozicije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.