Protiv Sebije Izetbegović pokrenut postupak utvrđivanja sukoba interesa 1Foto: Al Jazeera Balkans

Zakon o prevenciji i suzbijanju korupcije Kantona Sarajevo (KS) stupio je 1. januara na snagu, a danas je Ured za borbu protiv korupcije izdvojio 13 osoba kako bi utvrdio postojanje sukoba interesa, a među njima je i direktorka Kliničkog centra i poslanica u kantonalnoj Skupštini Sebija Izetbegović.

Šef Ureda Erduan Kafedžić je za Klix.ba rekao da je ustanovljeno postojanje 30 osoba koje su u sukobu interesa, a da je postupak utvrđivanja za sada pokrenut protiv njih 13.

Kako se navodi, osim Sebije Izetbegović, supruge lidera SDA Bakira Izetbegoviča, među njima ima još ministara, direktora i drugih „važnih imena“.

„Ured je proteklih pet godina radio na tome da utvrdi sistem koji će omogućiti adekvatnu prevenciju korupcije. Tu pre svega mislim na uređaje i analitičke softvere koje je ured dobio od SAD i na različite baze podataka koje smo uspostavili“, rekao je Erduan Kafedžić.

Kantonalni Zakon o prevenciji i suzbijanju korupcije, kojim se reguliše pitanje nespojivosti sa vršenjem javne funkcije, propisuje da nosilac javne funkcije može istovremeno obavljati samo jednu javnu funkciju, osim ako posebnim propisom nije drugačije određeno.

Klix.ba ukazuje da Sebija Izetbegović, koja je trenutno na dve javne funkcije, definitivno ne ispunjava zakonske uslove za to, uprkos tome što je reč o dva različita nivoa vlasti.

Nakon sprovedenog postupka za utvrđivanje sukoba interesa, Kancelarija će doneti Rešenje o postojanju sukoba interesa koje će potom dostaviti Sebiji Izetbegović.
Nakon dostavljanja odluke, Izetbegović će imati rok od 30 dana da podnese ostavku ili na drugi način odstupi sa jedne od javnih funkcija i da o tome pismeno obavijesti Ured.
Ako to odbije, zakonom su propisane kazne, pa se nosiocu javne funkcije, koji je u sukobu interesa, može izreći novčana kazna i drugi oblici sankcija poput predloga za razrešenje javne funkcije, poziva na podnošenje ostavke, upozorenje i javno objavljivanje odluka.
Kancelarija za borbu protiv korupcije podnosi instituciji u kojoj je lice zaposleno (npr. CIK-u ako su oni koji su dodelili mandat) predlog za razrešenje sa funkcije, o čemu onda odlučuje. Nakon toga, ukoliko nema odstupanja od dvostruke nedozvoljene funkcije, propisana je kazna od 2.000 do 10.000 KM.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari