Ni punih 18 godina od ubistva direktora i glavnog i odgovornog urednika dnevnog lista „Dan” Duška Jovanović, nadležne institucije nijesu dale adekvatan odgovor o svim počiniocima, ali i nalogodavcima ovog gnusnog zločina, poručili su iz Centra za građansko obrazovanje (CGO) povodom godišnjice atentata.
Centar je pozvao nadležne organe, a posebno Tužilaštvo i novog Glavnog specijalnog tužioca, da svoju posvećenost dokažu i na ovom primeru, bez čijeg celovitog razrešenja ne može biti ni suštinskog napretka u uspostavljanju vladavine prava u Crnoj Gori, preneo je portal dan.me.
Kako se navodi, iz CGO dodaju da je spirala nasilja nad novinarima dramatično počela te 2004. godine, a da ni nakon 18 godina novinari ne mogu slobodno i bezbedno da obavljaju svoj posao.
Ističu da, iako je trend napada na novinare u 2022. manji u odnosu na 2021. godinu, nadležni organi ne pristupaju na sistematičan način osiguranju zaštite slobode medija, a samim tim i ni podršci razvoju medijskog pluralizma.
„Nerasvetljavanjem ovog zločina ostavlja se prostor za eventualne buduće radnje protiv slobodne reči. Na to opominju i brojni domaći i međunarodni izveštaji, koji slučaj Duška Jovanovića kontinuirano drže u fokusu analize medijske sfere u Crnoj Gori. CGO podseća i na prošlogodišnje nalaze istraživanja ‘Kako građani i građanke vide medije u Crnoj Gori?’, koje je pokazalo da veliki procenat građana – 38,5 odsto smatra da su novinari i imovina medija u Crnoj Gori ugroženi“, naveli su iz CGO-a.
Posebno su istakli da se u Crnoj Gori i danas teško uvažava činjenica da novinari predstavljaju glas javnosti, kao i da čine tzv. četvrtu granu vlasti čija je uloga preispitivanje odluka izabranih predstavnika, a sve u javnom interesu.
„Ipak, ohrabruje odluka Skupštine Crne Gore od decembra 2021. godine da usvoji izmene Krivičnog zakonika tako što je propisana jača krivičnopravna zaštita novinara. To može doprineti jačanju bezbednosti medijskih poslenika, ali i smanjivanju autocenzure koja je, takođe, značajno uticala na pad kvaliteta izveštavanja. CGO poziva Vladu Crne Gore i Tužilaštvo da ulože maksimalan napor u razrešavanje ovog ubistva, ali i svih slučajeva napada na novinare i imovinu medija, jer bez toga nema napretka u demokratskoj konsolidaciji društva, niti u procesu evropskih integracija Crne Gore“, zaključuju iz CGO-a.
Jovanović je upucan oko ponoći 27. maja 2004. godine, kada je u njega, iz golfa 3, ispaljen rafal iz automatske puške, a preminuo je 28. maja od posledica ranjavanja.
Viši sud u Podgorici osudio je 27. aprila 2009. na 30 godina zatvora Damira Mandića zbog ubistva Jovanovića.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.