Pupovac nadležnima u Srbiji i Hrvatskoj: Ne činite ništa što može da nam otežava život na jednoj i na drugoj strani granice 1Foto: EPA-EFE/MIRO LELAS

Predsednik Srpskog narodnog vijeća (SNV) u Hrvatskoj Milorad Pupovac pozvao je danas vlasti u Hrvatskoj i Srbiji da u međusobnim odnosima ne čine ništa što bi moglo biti loše za manjine u dve zemlje i što bi moglo da nam ugrozi živote na jednoj i na drugoj strani granice.

„I učinićemo sve što može da bude dobro za naše zemlje i što može da olakša njihove međusobne odnose. Zato želim da se zahvalim predstavnicima Hrvata iz Srbije što su i ove godine bili ovde“, rekao je Pupovac na prijemu koji je SNV organizovalo u Zagrebu povodom Božića.

On je dodao da je očuvanje mira nespojivo sa tolerisanjem ili podsticanjem ekstremizma međunacionalnih, međureligijskih, društvenih i političkih odnosa.

„Mi, narodi bivše Jugoslavije, izašli smo iz 20. veka, koji su učeniji od nas nazvali ‘dobom ekstrema’, sa ekstremizmom naše politike i naših života. Iako je mnogo urađeno da ih se otarasimo, oni su i dalje tu, u starom ili novom ruhu.

Čujemo ih na stadionima, vidimo ih na komemoracijama, slušamo ih sa političkih govornica, čitamo ih na zidovima hramova“, rekao je Pupovac.

Prema njegovim rečima, izgradnja mira je nespojiva sa „kolektivizacijom krivice“.

„Malo je naroda koji, iz ovih ili onih razloga, u nekom istorijskom trenutku nisu iskusili teret kolektivizacije krivice. Pogrešno je verovati da se oslobođenje od toga može postići političkim, sudskim ili vojnim kolektivnim okrivljavanjem i kažnjavanjem Drugog. Takvo uverenje i na njemu zasnovani postupci stvaraju začarani krug nepravde“, ocenio je Pupovac.

Založio je za „vaspitanje mladih za mir i odgovornost“ u očuvanju mira i njegovom obnavljanju tamo gde je ugrožen i uništen ratom.

Specijalni izaslanik predsednika Srbije za rešavanje pitanja nestalih sa Hrvatskom Veran Matić anegdotski je uporedio značaj saradnje i empatije, posebno među mladima, sa filmom „Leto kada sam naučila da letim“.

„Kada čujem za saradnju Hrvata u Srbiji i Srba u Hrvatskoj, priželjkujem istu saradnju i za te dve zemlje. Kada čujem spisak zajedničkih projekata tokom godina, zaista sam ponosan na napredak“, rekao je Matić.

Prema njegovim rečima, pitanje nestalih je i dalje veoma bolno za obe strane i na tome je trebalo više raditi.

Premijer Hrvatske Andrej Plenković rekao je da je poruka mira i solidarnosti posebno važna, u današnjem vremenu kada je svet obležen velikim sukobima i nesigurnostima.

On je dodao da saradnja sa predstavnicima nacionalnih manjina promoviše toleranciju i međusobno poštovanje.

Plenković je pomenuo radove na obnovi u mnogim gradovima i selima u kojima žive predstavnici srpske nacionalne manjine i značaj istine o žrtvama rata.

On je rekao da će tema izbora u Srbiji i izostanak mandata za predstavnike hrvatske nacionalne manjine, biti važna tema o kojoj veruje da će biti postignut konsenzus.

Predsednica Hrvatskog nacionalnog veća iz Srbije Jasna Vojnić napomenula je značaj manjina i razvoj infrastrukture u hrvatskim sredinama u kojima žive.

„Manjine mogu da budu most, ali nemaju svoju funkciju ako na obalu postavimo znakove upozorenja“, rekla je ona.

Zamenik gradonačelnika Zagreba Luka Korlaet rekao je da je nacionalni identitet jedna od bitnih i glavnih komponenti grada Zagreba i podsetio da je glavni grad Hrvatske podigao spomen ploču zagrebačkoj porodici Zec, koja je stradala u ratu.

Boris Milošević, narodni poslanik i zamenik predsednika SNV-a, rekao je da su Srbi kao zajednica u Hrvatskoj trenutno devastirani i da je većina njih starija.

Prilikom lomljenja tradicionalne božićne pogače-česnice, novčić je pronašao Davor Božinović, potpredsednik vlade Hrvatske i ministar unutrašnjih poslova.

Na prijemu su dodeljene i tradicionalne nagrade SNV-a zaslužnim pojedincima i pojedinkama.

Mnogobrojnim prisutnima obratili su se i episkopi Srpske pravoslavne crkve Jovan Ćulibrk i Kirilo Bojović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari