Mađarska podržava demokratski izabrane lidere i promoviše istinski dijalog, kazao je mađarski državni sekretar za sigurnosnu politiku i energetsku sigurnost Peter Sartaj, u komentaru na sankcije koje je ministarstvo financija Sjedinjenih Država početkom sedmice uvelo za četiri predstavnika entiteta Republika Srpska.
Kako su preneli mađarski mediji, Sartaj je kazao da je stabilnost Zapadnog Balkana primarni nacionalni sigurnosni interes Mađarske, te kako Mađarska ulaže svaki mogući napor u skladu sa politikama susedstva kako bi dugoročno osigurala sigurnost i mir u regiji, koja uključuje i Bosnu i Hercegovinu.
Dodao je kako “nema potrebe” za novim sigurnosnim izazovom u Evropi u svetlu prevladavajućih teških situacija u globalnim odnosima.
“Sankcionisanje demokratski izabranih zvaničnika je protiv stabilnosti, zbog čega bi bi bilo poželjno uključiti se u konsultacije, na osnovu obostranog poštovanja, ne o Zapadnom Balkanu nego sa Zapadnim Balkanom. Stoga, Mađarska podržava demokratski izabrane lidere i poziva na početak dijaloga što pre”, dodao je mađarski zvaničnik.
SAD uvele nove sankcije: Na listi Cvijanović, Stevandić, Višković i Bukejlović
Podsećamo, u skladu sa Izvršnom uredbom 14033, Kabinet za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva finansija SAD na listu sankcionisanih osoba uvrstio je jednog zvaničnika sa državnog nivoa u Bosni i Hercegovini i tri zvaničnika u vlasti Republike Srpske.
Evo zašto su na crnoj listi završili Cvijanović, Stevandić, Višković, Bukejlović
“Ovi lideri direktno su odgovorni za podsticanje donošenja zakona u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) kojim se odluke Ustavnog suda BiH proglašavaju neprimenjivim u RS, čime se obstruiše i ugrožava provedba Dejtonskog mirovnog sporazuma”, navedeno je u saopštenju
ministarsvtva finansija SAD.
Sankcije su uvedene Nenadu Stevandiću, Radovanu Viškoviću, Željki Cvijanović i Milošu Bukejloviću, piše N1.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.