U ponedeljak je, pisu regionalni mediji, u više mesta u Srbiji nastavljen je niz rekordno posećenih protestnih skupova iskopavanja litijuma i protiv kompanije Rio Tinto.
Tako Slobodna Bosna u svom tekstu „Teški dani za Vučića“ piše da je Arhiv javnih skupova objavio, na osnovu svojih podataka, procenu posećenosti po gradovima, gde broj u zagradi označava ekvivalent posećenosti u Beogradu, srazmerno broju stanovnika: Barajevo: 260 (39.000) Kraljevo: 2.700 (61.000) Ljiig: 400 (179.000) Šabac: 7.000-7.500 (190.000-203.000).
„Sa svojih više od 7.000 učesnika, protestni skup u Šapcu je postao dosad najveći politički skup u Srbiji ove godine, veći i od Svesrpskog sabora iz juna, ističu iz Arhiva javnih skupova“, prenosi Slobodna Bosna.
Kako dodaju, posle rekordnog skupa u Bogatiću, održanog dan ranije, ovo je bila još jedna demonstracija plebiscitarnog odbacivanja ideje o kopanju litijuma od strane stanovništva Mačve, navode iz ove organizacije.
„Posebno napominju da je, gledano u odnosu na broj stanovnika mesta u kome se održavaju, od 14 protesta organizovanih ovog leta protiv Rio Tinta njih čak 10 masovnije od najvećih prošlogodišnjih protesta protiv nasilja u Beogradu. Takođe, njih pet je prema relativnoj veličini veće čak i od Petog oktobra“, prenosi ovaj portal.
Sarajevsko Oslobođenje prenosi da je nizom protesta u ponedeljak poslata nova poruka ekoloških aktivista, opozicije, građanskih udruženja i pokreta da Srbija neće biti mesto rudarenja litijuma i kritičnih sirovina.
View this post on Instagram
„Protesti su deo prepora koji u Srbiji postaju sve žešći nakon nedavno potpisanog memoranduma s Evropskom unijom o strateškim sirovinama. Taj dokument je osnažio vladajuće da otvoreno forsiraju eksploataciju kao šansu za ekonomski prosperitet, a opoziciju i ekološke aktiviste dodatno podstaknulo u borbi protiv korupcije i za zdravu okolinu“, prenosi ovaj portal.
Portal Klix piše da na protestu u Šapcu okupljeni traže da se donese zakon protiv iskopavanja litijuma i bora.
„Okupljenima su se obratili poljoprivrednik Milan Ivanović, turistički vodič na planini Cer Ana Pavlović, stručnjak za vode iz Šapca i diplomirani inženjer tehnologije Dragan Isailović, zatim Biljana Stepanović iz „ProGlasa“ i Miroslav Mijatović iz PAKT-a“, prenosi Klix.
„Rio Tinto, marš iz Srbije! Multinacionalne rudarske korporacije, marš iz Srbije! Hoćemo život, poručila je okupljenima Ana Pavlović“, prenosi ovaj portal.
Zagrebački Indeks podseća da je Ustavni sud nedavno oborio vladinu odluku iz 2022. o ukidanju dozvole, a nekoliko dana kasnije vlada je ekspresno donela novu uredbu i tako „vratila u život“ projekt Rio Tinta.
„Procene su da bi projekt Jadar u zapadnoj Srbiji, vredan oko 2,4 milijarde dolara, mogao pokriti čak 90 odsto trenutnih potreba Evrope za litijumom, čime bi kompanija Rio Tinto postala vodeći proizvođač litijuma“, prenosi Indeks.
Podgorička Antena prenosi poruku koju su uputili Kraljevčani.
„Okupljeni su poslali poruku da će im sigurno biti potrebno lečenje, ukoliko se otvore rudnici, a trenutno nemaju ni apotekarsku ustanovu. Ljudi su spremni da brane ono što je njihovo, a ne rudnike, još jedna je poruka okupljenih Kraljevčana“, prenosi Antena.
Kako dodaje ovaj portal, porukom da Dan D dolazi uskoro iz Jadra i da tada čitava Srbija zbog blokada mora da stane, zvršen je večerašnji skup protiv rudarenja litijuma na prepunom Trgu Slobode u Aranđelovcu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.