mile dodikfoto BETAPHOTO AP Photo/Darko Vojinovic

Za 10. maj zakazana je sjednica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija na kojoj će biti održana redovna, šestomjesečna rasprava o situaciji u Bosni i Hercegovini. Na ovim sednicama se razmatra izveštaj visokog međunarodnog predstavnika za protekli šestomesečni period, pa se očekuje da će pomenutoj sednici prisustvovati Kristijan Šmit, piše Al Džazira.

Prema informacijama Ujedinjenih nacija, na toj sjednici članicama Saveta bezbednosti mogla bi se obratiti i predsedavajuća Predsedništva BiH Željka Cvijanović, ali još nema zvanične potvrde da će se Cvijanović pojaviti u zgradi Ujedinjenih nacija tog dana.

Ako se ona i pozabavi time, biće to nastavak političko-diplomatske borbe oko toga ko će govoriti u ime Bosne i Hercegovine na sjednicama Saveta bezbednosti, što je donedavno bio posao ambasadora, u ovom slučaju Svena Alkalaja.

Međutim, Milorad Dodik, prvi čovjek entiteta Republika Srpska, nije bio zadovoljan izjavama ambasadora Alkalaja, posebno dok je Dodik bio član Predsjedništva BiH. Zbog toga smo imali zanimljive situacije poput one u kojoj je u Njujork trebalo da dođe tadašnja šefica diplomatije Bisera Turković, koja je želela da govori na sednici Saveta bezbednosti u maju prošle godine.

Tada je Dodik reagovao, pa je na mjesto ministra poslao tadašnjeg prvog čovjeka Saveta ministara Zorana Tegeltiju, jer je on „viši po činu“.

Nakon toga su u Sarajevu odlučili da, bukvalno, preko noći, dođe tadašnji predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović, koji je završio govor u Savjetu bezbjednosti.

Predstavnici entiteta Republika Srpska sada imaju priliku da njihov predstavnik izađe pred UN, te je zato moguće da će se i Željka Cvijanović pojaviti u Savetu bezbednosti, zajedno sa Kristijanom Šmitom.

Zbog toga je premijer tog bosanskohercegovačkog entiteta Radovan Višković poslao 29. izvještaj o stanju u Bosni i Hercegovini.

Dakle, poslato je ranije, ali ti izveštaji nikada nisu bili predmet rasprave, iako su Rusi uvek pokušavali da ih nametnu.
Rusija predsedava Savetom bezbednosti ovog meseca i oni su već počeli da dele Viškovićev izveštaj članovima Saveta.

Al Jazeera Balkans uspela je dobiti izveštaj od 37 stranica u Ujedinjenim nacijama.

U nastavku donosimo sadržaj izvještaja uz nekoliko odabranih tema, od kojih je verovatno najzanimljivija ova: Republika Srpska je opredeljena za teritorijalni integritet i ustavni poredak Bosne i Hercegovine.

„Opredeljenost Republike Srpske Dejtonskom sporazumu uključuje posvećenost suverenitetu, teritorijalnom integritetu i ustavnom poretku Bosne i Hercegovine. Republika Srpska ne planira da se otcepi od Bosne i Hercegovine i nije preduzela nikakve korake u tom pravcu. Republika Srpska samo pokušava da zaštiti sopstvene nadležnosti koje su zagarantovane Ustavom BiH”, kaže se u tom delu.

Sadržaj 29. izveštaja Republike Srpske Savetu bezbjednosti UN

*Blokiranje financiranja projekata u RS-u od strane EU je kontraproduktivno

* Regionalna integracija

* BiH treba manje stranih intervencija, a ne više

* Rat u Ukrajini nema veze sa BiH

* Dela i izjave motivirane verskom i nacionalnom mržnjom treba osuditi

* Da bi BiH uspela, sve strane moraju poštovati i pridržavati se Dejtonskog sporazuma.

* RS je privržena teritorijalnom integritetu i ustavnom poretku BiH

* BiH mora biti uređena onako kako je navedeno u Dejtonskom sporazumu, uključujući i Ustav BiH

* Upravljanje i administracija na razini entiteta nije destabilizirajuća, već naprotiv, prepoznali su i pisci Dejtonskog sporazuma

* Niko nema zakonske ovlasti donositi zakone BiH ediktom

* Napori SDA da sabotira funkcionalnost i međunacionalnu saradnju na razini BiH

* Opredeljenost RS za integraciju BiH u EU

* Pošto je BiH stekla status kandidata za članstvo u EU, zemlju treba poštovati kao potpuno suverenu

* Da bi BiH bila suverena, OHR se mora zatvoriti

* Da bi BiH bila suverena, Ustavni sud BiH mora biti sastavljen od bh. građana

* Opredeljenost RS za versko i etničko pomirenje

* Najdestabilizirajući uticaj u BiH je uplitanje stranaca koji kao da nisu pročitali Dejtonski sporazum

* Međunarodno uplitanje ukočilo je političko sazrevanje BiH i sprečilo rešavanje osetljivih političkih pitanja kao što je pitanje državne imovine

* OHR je glavni izvor problema BiH i mora se zatvoriti Strani akteri se trebaju prestati mešati u izbore i politiku u BiH

* Desetine miliona dolara potrošeno pokušavajući da utiče na politiku

* Međunarodno pravo obvezuje diplomate da se suzdrže od mešanja u unutrašnje poslove države domaćina

* Ustavni sud Federacije BiH kojim dominiraju stranci pati od zaslužene krize legitimiteta.

* Kontrola Ustavnog suda od strane stranih sudaca narušava legitimitet suda

* Bezakonje izokrenutih odluka Ustavnog suda BiH dodatno je narušilo legitimitet suda.

Regionalne integracije

„Pored svoje posvećenosti integraciji Bosne i Hercegovine u EU, Republika Srpska snažno podržava i napore regionalne integracije, uključujući inicijativu Otvoreni Balkan i Berlinski proces. Otvoreni Balkan je regionalna inicijativa koju su pokrenule Albanija, Severna Makedonija i Srbija za stvaranje ekonomske zone za slobodno kretanje ljudi, robe, kapitala i usluga. Sada kada sSDA više nije dio Savjeta ministara BiH, Republika Srpska se nada da će se Bosna i Hercegovina u narednoj godini pridružiti Otvorenom Balkanu“.

Rat u Ukrajini nema veze sa BiH

„Retorika koja sugeriše da bi se rat iz Ukrajine nekako mogao proširiti na Bosnu i Hercegovinu je potpuno neosnovana. Oni koji tvrde da borbe u Ukrajini ugrožavaju Bosnu i Hercegovinu raspiruju strah za političku korist. Nadaju se da će stvaranjem međunarodne uzbune o sigurnosti Bosne i Hercegovine potaknuti strane zemlje da snažnije intervenišu kako bi se ukinuo decentralizovani sistem garantovan Dejtonskim sporazumom. Kao što zvaničnici EUFOR-Althea dosljedno naglašavaju od početka rata u Ukrajini, ne postoji prijetnja miru u Bosni i Hercegovini. EUFOR je 26. aprila 2023. godine ponovo potvrdio da ne vidi nikakvu opasnost u sigurnosnoj situaciji u Bosni i Hercegovini.

Neki strani komentatori koji ne žele dobro Republici Srpskoj su smešno tvrdili da se Republika Srpska koristi kao oruđe ruske spoljne politike, ističući snažne istorijske i kulturne veze između Srba i Rusa kao pretnju miru. Ko je vidio kako Republika Srpska reaguje na pritiske stranog kapitala zna koliko je ova dezinformacija apsurdna. Realnost je da Republika Srpska postavlja sopstvenu politiku zasnovanu isključivo na interesima i preferencijama sopstvenog naroda”.

Na kraju, treba reći da je teško očekivati da će članice Saveta bezbednosti raspravljati o ovom izveštaju, osim Rusije, koja će pokušati da ga nametne drugim zemljama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari