RSE: Ruski "akademik" koji hvali Miloševića i Dodika nosi mošti kroz BiH 1Foto: EPA/ SRDJAN SUKI

„Visoka delegacija Ruske Federacije“. Tako je zvanično predstavljen dolazak četiri ruska državljanina u Sokolac, šezdesetak kilometara od Sarajeva.

Delegaciju predvodi Sergej Baburin, lider krajnje desničarske stranke Ruski opštenarodni savez, koja se od 2007. godine nije kandidovala na izborima.

Baburin javno podržava Milorada Dodika, predsednika Republike Srpske (RS), a bio je i svedok odbrane pred Haškim tribunalom u predmetu protiv Slobodana Miloševića, bivšeg srpskog predsednika.

Čest je gost i u Beogradu gde održava predavanja.

U okviru posete Bosni i Hercegovini je najavljen kao predsednik međunarodne akademije, koja u Rusiji nije registrovana kao naučna institucija, prema zvaničnom registru obrazovnih institucija u toj zemlji.

S Baburinom su u Bosnu i Hercegovinu stigli i Andrej Snjegov, Sergej Dobrinjin i episkop ruske pravoslavne crkve Konstantin. Snjegov i Dobrinjin su formalno uposlenici više fondacija koje se u svojim programima zalažu za “mir, ljudski dignitet i zaštitu prava sunarodnika“.

U Sokocu susret sa načelnikom sa američke ‘crne liste’

U Sokocu se ruska delegacija susrela s načelnikom Milovanom Bjelicom, koji se već 20 godina nalazi na američkoj „crnoj listi“ zbog podrške Radovanu Karadžiću. Na pitanje Radija Slobodna Evropa (RSE) ko je inicirao dolazak Rusa, Bjelica je kazao:

„Jedan od njih, ne znam koji, verovatno radi u Ministarstvu inostranih poslova i zadužen je za duhovno i kulturno. To su vam većinom ljudi iz nauke“, kazao je načelnik Milovan Bjelica za Radio Slobodna Evropa.

Načelnik Sokoca kaže da mu je poznato da je reč o „crkveno-naučnoj delegaciji“ koja sa sobom nosi i mošti Aleksandra Nevskog, sveca Ruske pravoslavne crkve.

S najavom o dolasku „visoke ruske delegacije“, na opštinskoj stranici je, istovremeno, objavljeno da je načelnik Milovan Bjelica prihvatio ideju o bratimljenju Sokoca s gradom Možajska iz Moskovske oblasti.

Bratimljenje „dva grada vojničke slave“ je inicirao ambasador BiH u Ruskoj Federaciji Željko Samardžija, kadar Milorada Dodika, koji je naveo da je tokom posete Možejsku „prepoznao mnoge istorijske i patriotske sličnosti“.

Koja je uloga Baburina danas i devedesetih godina prošlog veka?

Baburin je uoči Sokoca boravio u Ugljeviku, opštini na severoistoku BiH, gde se, takođe, susreo sa tamošnjim načelnikom.

Inače, u Republici Srpskoj većinu ima Dodikov Savez nezavisnih socijaldemokrata, dok su načelnici Sokoca i Ugljevika Milovan Bjelica i Vasilije Perić, članovi najveće opozicione Srpske demokratske stranke.

Baburin, predsednika RS Milorada Dodika smatra “srpskim državnikom koji se suprotstavlja vojno-političkim, ekonomskim i duhovnim pokušajima Zapada da uništi Srbe“, kako je naveo u čestitci Dodiku nakon izbora u oktobru 2022.

„Sanjam da zajedno možemo preći na novi nivo naših odnosa i početi stvarati jedinstvenu uniju s Belorusijom, Srbijom i drugim prijateljskim državama. Te nade polažem i u Milorada Dodika“, naveo je Baburin.

Baburin je 1990-ih godina kao parlamentarac dolazio u Beograd kako bi podržavao Slobodana Miloševića, koga naziva „poslednjim narodnim herojem Jugoslavije“, a na sahrani 2006. godine je tvrdio da je „Milošević ubijen u Hagu“, gde je bio svedok njegove odbrane.

Baburin je 2016. godine, tokom predstavljanja knjige „Srbija i Evroazijski savez“ u Beogradu, ocenio da “samo takva zajednica država i naroda može spasiti pravoslavnu civilizaciju i celo čovečanstvo“.

On podržava i ruskog predsednika Vladimira Putina.

„U februaru 2022. Ruska Federacija ne samo da je započela denacifikaciju i demilitarizaciju Ukrajine, već je započela praktično oslobađanje ruskog sveta od pošasti neonacizma i rusofobije“, stav je Baburina o ruskoj agresiji na Ukrajinu.

Baburin se na predavanjima koja je držao po Rusiji i Srbiji, predstavljao i kao direktor Centra za integracijske i civilizacijske studije, prvi potpredsjednik Međunarodne udruge fondacija za mir, doktor prava, profesor te kao zaslužni naučnik Ruske Federacije.

Lidera minorne partije koja od 2007. godine nema nijednog zastupnika i danas najavljuju kao bivšeg potpredsednika Dume.

Baburin delio zvanja akademika u regiji

Baburin je tokom posete dvema opštinama u entitetu Republika Srpska zvanično najavljen kao predsednik ‘“Međunarodne slavenske akademije“ koja, zapravo, nije naučna institucija s oficijelnom akreditacijom, već je registrirana kao udruženje građana.

Baburin je zvanje „akademika“ 2018. godine dodelio, među ostalim, i danas pokojnom mitropolitu crnogorsko-primorskom Amfilohiju.

„Akademik“ je istovremeno postala i Danica Grujičić, aktualna ministarka zdravlja u Vladi Srbije, koja vodi kampanju za ispitivanje posledica NATO bombardovanja iz 1999. godine na zdravlje građana Srbije.

U društvu s Baburinom u BiH, odnosno u opštine Ugljevik i Sokolac, je i Andrej Snjegov. Snjegov je 2020. godine na konferenciji o rusko-vijetnamskim odnosima predstavljen kao generalni direktor „Međunarodne javne fondacije za obranu ljudskog dostojanstva i sigurnosti“.

U zajedničkom zborniku radova s Baburinom predstavljen je kao savetnik „Fondacije za potporu i zaštitu prava sunarodnika“.

I ove fondacije su, kao i Baburinova „akademija“, registrovane kao udruženje građana. Sergej Dobrinjin, treći zvanični saputnik, do sad se nije pojavljivao u društvu Baburina i Snjegova.

‘Crkveno-naučna delegacija’

„Visoka delegacija“, kako je predstavljena, donela je deo posmrtnih ostataka (mošti) ruskog sveca Aleksandra Nevskog, u Bosnu i Hercegovinu gde pomažu gradnju ruske pravoslavne crkve.

„Mi nemamo nikakvih sumnji, mi smo na strani Milorada Dodika i Republike Srpske, zato što se visoki evropski funkcioneri hoće uzeti dušu Republici Srpskoj i ukinuti je“, rekao je Baburin 12. septembra u Ugljeviku, gde je s ostatkom ruske delegacije prisustvovao slavi manastira svetog Aleksandra Nevskog koji su podigli ruski pripadnici UN-ove mirovne misije 1997. godine.

Ugostio ih je načelnik Vasilije Perić koji je kazao da je taj manastir “simbol srpsko-ruskog prijateljstva za koje se nadam da će biti večno“.

Šta se zna o opštini Sokolac?

Opština Sokolac ima oko 12.000 stanovnika, prema poslednjem popisu iz 2013. godine.

Na zvaničnoj stranici opštine Sokolac svakodnevno se objavljuju i vesti u kojima se slavi, naprimer, rusko zauzimanje sela u Ukrajini.

U Sokocu će ruska delegacija odati počast za blizu 1.000 poginulih boraca Sarajevskog korpusa Vojske Republike Srpske, sahranjenih na vojničkom groblju Novi Zejtinlik.

Ruska trojka je stigla i u pratnji novinara koji će snimiti i „predstaviti ruskoj publici istinu o ratu na području Sarajevsko-romanijske regije“.

Bivši komandant tog korpusa Stanislav Galić osuđen je za ratne zločine počinjene nad stanovništvom Sarajeva na doživotni zatvor, a njegov naslednik na tom položaju Dragomir Milošević na 33 godine.

Inače, ruski državljani mogu u BiH boraviti bez viza do dva meseca.

Evropska unija je od BiH u više navrata tražila ukidanje sporazuma o bezviznom režimu s Rusijom iz 2013. godine. Sankcije BiH prema Rusiji nisu zaživele zbog protivljenja ministara iz Republike Srpske.

Sigurnosne službe BiH su nekim ruskim državljanima zabranjivale ulazak u BiH, kao naprimer ruskom piscu Zaharu Prilepinu, ruskom milijarderu Konstantinu Malofejevu ili članovima ruske bajkerske grupe Noćni vukovi Aleksandru Zaldostanovu i Saši Saviću, prenosi RSE.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari