Dok se Rusija “zagrejava” u Istočnoj Evropi i preti novim ratom u Ukrajini, Specijalne operacije SAD uspostavile su novu operativnu bazu u još jednom napetom uglu Evrope, prenosi businessinsider.com.
Početkom januara, američka komanda specijalnih operacija u Evropi (SOCEUR) objavila je svoju odluku da uspostavi štab za specijalne operacije u Albaniji.
Novi štab će, kako navodi businessinsider, pomoći u misiji SOCEUR-a da “pokrene odnos sa saveznicima i partnerima u cilju suzbijanja zloćudnog uticaja, izgradnje interoperabilnosti, brzog odgovora na nove pretnje i, ako je potrebno, nanošenja poraza agresiji“, saopštila je komanda.
“Balkan je oduvek bio mesto interesovanja za nas još od perioda hladnog rata. Viđaćete momke iz 10. grupe Specijalnih snaga u Albaniji, Srbiji, Bugarskoj i Grčkoj sve vreme“, rekao je penzionisani operativac specijalnih snaga vojske za businessinsider.
Region je, ukazuje se, dugo bio nestabilan jer je mnogo različitih etničkih, nacionalnih i religioznih grupa u neposrednoj blizini, što ga je učinilo „plodnim tlom za sukobe i zločine, kao što smo, nažalost, videli sa genocidima u Bosni tokom rata“, rekao je jedan specijalac, prenosi businessinsider.
Međutim, nekoliko zemalja u regionu, uključujući Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i Bugarsku, nisu baš u sferi uticaja SAD. Ove države su bile povezane sa Sovjetskim Savezom tokom hladnog rata i neke održavaju bliske veze sa Rusijom.
Kako tenzije sa Rusijom rastu, Moskva bi mogla pokušati da iskoristi takve veze da izazove nove nevolje, ističe se. To je već učinjeno u nedavnoj prošlosti – 2016. ruski obaveštajci su pokušali da organizuju državni udar uoči parlamentarnih izbora u Crnoj Gori. Moskva je, takođe, kritikovala ulazak Severne Makedonije u NATO 2020.
Sedište SOCEUR-a će biti u Albaniji i to na rotacionoj osnovi, što, kako se navodi, sugeriše da će se koristiti samo tokom određenih meseci u godini I onda kada se proceni da je potrebno. Broj specijalnih operatera u novom štabu biće mali – oko 10 do 15 – rekao je za lokalne medije general-major Dejvid Tejbor, komandant SOCEUR-a.
Albanija kao sedište SOCEUR-a je odabrana, kako je saopšteno iz komande koja nadgleda aktivnosti specijalnih operacija u Evropi, zbog njene blizine glavnim transportnim čvorištima na Balkanu, čime se skraćuje vreme putovanja specijalnih operatera i konvencionalnih jedinica.
„Sposobnost brzog kretanja i obuke unutar Balkana, u bliskoj koordinaciji sa drugim savezničkim i partnerskim snagama, učinila je Albaniju najboljom lokacijom za ove napore. Albanija ostaje važan saveznik NATO-a i cenjeni bezbednosni partner, kako na regionalnom, tako i na globalnom nivou“, kazao je Tejbor.
Specijalne operativne snage, navodi se, se „sve tiču pristupa“, bilo da se radi o bazi za isturene operacije ili o stalnom partnerstvu sa stranom vojskom, i „što više pristupa imamo, to smo u boljoj poziciji da delujemo“, rekao je penzionisani pripadnik zelenih beretki. „Tada možemo da iskoristimo ovaj pristup u našu prednost ukoliko dobijemo zadatak da delujemo”.
Ali osim pristupa i pogodnosti, novi štab za specijalne operacije će pomoći da se suprotstavi zlonamernom ruskom uticaju u region, ukazuju.
Albanija je članica NATO-a od 2009. Ona je poslala trupe da podrže NATO i koaliciju predvođenu SAD u Avganistanu, a Alijansa je pomogla Albaniji da unapredi svoje vojne kapacitete.
Aktivnosti koje sprovode američke snage za specijalne operacije u novom štabu verovatno će se fokusirati na spoljnu odbranu, civilne poslove i psihološke operacije, rekao je penzionisani pripadnik zelenih beretki.
Albanija nije pored Rusije, tako da nemate tu fizičku blizinu protivnika. Ali “Balkan je važan, i Rusija još uvek ima mnogo uticaja na područje”, dodao je on. “Na kraju krajeva, Rusi su Sloveni, kao i većina Balkana, sa vrlo malim izuzecima, poput Grčke, a Rusija je uvek igrala na tu kartu da manipuliše i kontroliše tamošnju situaciju”.
Turska je takođe faktor u regionu. Turska je mnogo investirala u Albaniju i obe su članice NATO-a, i većinski muslimanske zemlje, ali pod predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom, Turska je stalno udaljavana od transatlantske alijanse, što je izazvalo zabrinutost oko pristupa i operacija NATO-a u važnom delu sveta.
Odluka SOCEUR-a da bazira novi štab za specijalne operacije u Albaniji mogla bi biti taktički pokušaj da se sačuva deo tog pristupa ili da spreči Tursku da povuče druge zemlje NATO-a za sobom.
Spremnost Albanije da bude domaćin sedišta definitivno je odigrala ulogu, dok bi se druge vlade možda suočile sa protivljenjem domaće javnosti.
Za sada je novo sedište više simbolično nego operativno značajno, ali specijalni operateri su uvek u potrazi za pristupom i imaće koristi od ove baze. Odluka da se ona baš postavi u Albaniju sugeriše da je Balkan ponovo region od značaja za američku vojsku, zaključuje se.
Harčenko i Stefanović o jačanju saradnje u odbrani
Potpredsednik Vlade i ministar odbrane Nebojša Stefanović razgovarao je juče sa ambasadorom Ruske Federacije u Republici Srbiji Aleksandrom Bocan-Harčenkom o saradnji u oblasti odbrane između dveju zemalja. Ministar Stefanović se i ovom prilikom zahvalio Ruskoj Federaciji na kontinuiranoj podršci koju pruža očuvanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Republike Srbije. Stefanović i ambasador Bocan-Harčenko su se saglasili da je saradnja dve zemlje u oblasti odbrane izuzetno razvijena, a Harčenko je istakao da je susret još jedna prilika za razgovor o “mogućnostima za njeno unapređenje, u oblastima od zajedničkog interesa”, piše na sajtu Ministarstva odbrane Srbije
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.