Sjedinjene Američke Države dovele su u pitanje saradnju sa crnogorskom vladom koja bi bila formirana na osnovu spornih izmena Zakona o predsedniku, dan nakon što je Skupština Crne Gore konstatovala da je poslanik i lider Demosa Miodrag Lekić mandatar za sastav nove 44. Vlade, javlja danas Glas Amerike.
Američka ambasada u Podgorici je Glasu Amerike navela stav Venecijanske komisije „da su osporavane izmene Zakona o predsedniku u suprotnosti sa crnogorskim Ustavom, zbog čega bi bilo koja vlada formirana na osnovu tih odredbi bila ustavno sporna“.
Iz Ambasade je ocenjeno da je odluka Skupštine Crne Gore da Lekića proglasi za mandatara „korak u pogrešnom smeru“.
„Sjedinjene Države više puta su iznele stav da nova vlada ne bi trebalo da bude formirana na osnovu osporavanih izmena Zakona o predsedniku. Donesena posle odluke parlamenta da odbaci savet Venecijanske komisije i usvoji kontroverzne izmene, jučerašnja odluka bila je još jedan korak u pogrešnom smeru“, ističe se u reagovanju američke ambasade.
Ambasada je podsetila da su SAD više puta isticale da će sarađivati sa bilo kojom demokratski formiranom vladom, koja je posvećena evroatlantskoj budućnosti Crne Gore.
„Kao rezultat toga, pitamo se da li bi takva vlada zaista bila demokratski formirana i ne vidimo kako bi Sjedinjene Države mogle da sarađuju sa vladom formiranom pod tim uslovima“, poručeno je iz ambasade u odgovoru na zahtev Glasa Amerike da prokomentariše odluku parlamenta u četvrtak.
Poručeno je i da je vraćanje pune funkcionalnosti Ustavnog suda prvi korak ka rešavanju krize.
„Posle obnove (funkcionalnosti) Ustavnog suda i u svetlu političke krize, Sjedinjene Države podržavaju vraćanje mandata crnogorskim građanima kroz prevremene parlamentarne izbore. To je demokratski put napred za Crnu Goru“, zaključuje se u reakciji Ambasade SAD u Podgorici.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.