“Niko od Vučića nije bolji u nacionalizmu”: Sagovornici Danasa koji su prisustvovali komemoraciji povodom 29 godina od genocida u Srebrenici 1Foto: EPA/VALDRIN XHEMAJ

U Potočarima je juče obeležena 29. godišnjica od genocida u Srebrenici. Ove godine u Ujedinjenim nacijama usvojena je rezolucija kojom je 11. jul proglašen Međunarodnim danom sećanja na žrtve srebreničkog genocida.

Murat Tahirović, predsednik Udruženja žrtava i svedoka genocida, za Danas kaže da se ništa nije promenilo od prošlogodišnjeg obeležavanja genocida u Srebrenici, sem što je UN usvojio Rezoluciju.

On smatra da je UN “priznao i prihvatio svoju ulogu u genocide”, imajući u vidu da je bio obavezan da zaštiti Zonu odakle je Vojska Republike Srpske dovela Bošnjake.

“Pored UN, kroz sudske odluke, svoju odgovornost su prihvatile i Holandija i, na neki način, Crna Gora kao kosponzor Rezolucije. Ostala je još Srbija, koja nije iskoristila priliku, a imala ju je, da bude kosponzor, i na taj način da krenemo svi naprijed. Ovako smo svi ostali zatočeni“, ukazuje Tahirović.

Od sledeće godine, ukazuje naš sagovornik, u celom svetu će se genocid u Srebrenici obeležavati uz pomoć UN i njihove finanasijske podrške.

„Ja se nadam da ćemo 30. godišnjicu zajedno obilježiti, da ćemo prihvatiti činjenice koje su sudaki utvrđenje. U suprotnom, ostajemo zarobljeni u prošlosti i to nikome ne donosi dobro. Prihvatimo svoju dogovornost, svoju ulogu u društvu i krenimo zajedno naprijed“, naglašava Tahirović.

Kako dodaje, sudski utvrđenje činjenice se ne mogu menjati.

„Ovo su međunarodni sudovi koji olako ne mijenjaju svoje zaključke. Sa druge strane, takozvana politička odluka koju je uradio UN je zapečatila sudbinu svih presuda. Politika je to prihvatila. Imamo mali broj zemljalja uključujući Rusiju, ali to je mali broj zemalja. Što prije Srbija prihvati svoju ulogu, prizna odgovornost i pruži ruku, a naša ruka je uvijek ispružena, cijeli region će prodisati, dobićemo mnogo veća pluća da cijeli region krene naprijed“, kaže.

Staša Zajović, koordinatorka Žena u crnom, ukazuje za Danas da se svaki put otkriva kolika je važnost izgradnje mreža međusobnog povjerenja i bliskosti i velike uzajamne podrške.

„Mi smo prošle neverovatan put prepreka ali nikad nismo odustale. Radimo čitave godine zajedno. Čak i kada bi institucionalni pravni sistem bio idelan, kad bi pravda bila zadovoljena za žrtve, kad ne bi bila opstrukcija najvažnijeg procesa koji bi trebalo da bude u istoriji Specijalnog suda – predmeta “Kravice”, neophodno je da ljudi zajedno rade“, ukazuje Zajović.

Komentarišući izostnak predstavnika Srbije na komemoraciji u Potočarima, naša sagovornica ističe da je to veliki problem na nivou države i društva.

„Kako je moguće da čak iz tih evropskih standarda niko ne kaže ‘nije važno šta mislim, ali ja to moram da priznam jer želim da živim u zemlji vladavine prava i evropskih standarda’. Kako je moguće da mogu da pričaju o organizovanom kriminalu i da ne vide zašto toliko koketiraju sa javnošću i zašto se populistički ponašaju. Oni moraju da znaju jednu stvar – nikad neće osvojiti Vučićev teren. Niko od njega nije bolji u nacionalizmu“, naglašava Zajović.

Ona dodaje da to pokazuje jednu ozbiljniju stvar.

„Nikada nije u Srbiji do dana današnjeg postojao konsenzus o odgovornosti za rat i ratne zločine. Njihovo viđenje 90-ih se nikada nije menjalo“, naglašava Zajović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari