"Kriva" Rezolucija o Jasenovcu, opomena i za Spajića: Sagovornici Danasa o odluci Hrvatske da proglasi Mandića, Kneževića i Bečića nepoželjnim 1foto: Shutterstock/Casablanca Stock

Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske danas je izvestilo Crnu Goru da su Andrija Mandića, predsednik Skupštine Crne Gore, Milan Knežević, poslanik u Skupštini Crne Gore i Aleksa Bečića, potpredsednika Vlade Crne Gore, nepoželjni u Republici Hrvatskoj.

Kako je navedeno iz ovog ministarstva, njima je zabranjen ulazak u Hrvatsku zbog sistemskog delovanja na narušavanju dobrosusedskih odnosa i kontinuiranog zloupotrebljavanja Hrvatske u unutrašnje političke svrhe.

Sagovornici Danasa imaju različita mišljenja o ovom potezu.

Za Nikoletu Đukanović, docentkinju na Univerzitetu Donja Gorica, današnje postupanje Hrvatske je logična reakcija i posledica kontinuiranog narušavanja odnosa između Crne Gore i Hrvatske.

"Kriva" Rezolucija o Jasenovcu, opomena i za Spajića: Sagovornici Danasa o odluci Hrvatske da proglasi Mandića, Kneževića i Bečića nepoželjnim 2
Foto: CGO

„Očigledno je hrvatska vlada definisala samo tri osobe odgovorne za to narušavanje, vjerujući da će tako dati poruke svim političkim strukturama koji sprovode politiku narušavanja dobrosusjedskih odnosa, provokacija i antievropskih stremljenja“, ukazuje Đukanović za Danas.

Po njenom mišljenju, dobro je to što je zvanična Hrvatska objasnila da neće kočiti put Crne Gore u Evropsku uniju (EU), ali i da taj put, izuzev ostalih, vode i partije čija se politika zasniva na udavljavanju Crne Gore od EU, demokratskog razvoja, konsolidacije i pomirenja u regionu.

„Zbog toga vjerujem da posljedice takvih politika neće snositi samo tri čovjeka, nego i kompletna Vlada ukoliko i dalje nastavi sa pravljenjem kompromisa sa nacionalističkim i desničarskim politikama. Ovo vidim i kao svojevrsnu opomenu i premijeru“, naglašava Đukanović.

Božo Kovačević, hrvatski diplomata, mišljenja je da je ovaj potez hrvatskih vlasti podstaknut donošenjem rezolucije o Jasenovcu u crnogorskom parlamentu.

Kovačević podseća da je Hrvatska upozoravala Crnu Goru da to ne čini, te da je nakon što je to učinjeno poslata je protesna nota.

„Moram priznati da me iznenađuje to što se desilo Govori se da su te tri osobe koje su persone non grata kontinuirano zauzimale za narušavanje dobrosusjedskih odnosa i za zloupotrebu Hrvatske u unutartnje političke svrhe. Sada vidimo da se Hrvatska izravno upliće u unutrašnje političke odnose u Crnoj Gori. Ako se sjetimo da je Hrvtaska zajedno sa velikim brojem članica Ujedinjenih nacija (UN) podržala Rezoluciju o obilježavanju genocida u Srebrenici, i ako se sjetimo da je argumentacija bila da se tom Rezolucijom održava sjećanje na genocid i zna se točno koje su osobe odgovorne za genocid a ne optužuje se Srbija da je odgovorna za to, isto tako može se reći da ova deklaracija Parlamenta Crne Gore se odnosi na Nezavisnu Državu Hrvatsku (NDH) koja nema nikakve veze sa današnjom Hrvatskom“, objašnjava naš sagovornik.

"Kriva" Rezolucija o Jasenovcu, opomena i za Spajića: Sagovornici Danasa o odluci Hrvatske da proglasi Mandića, Kneževića i Bečića nepoželjnim 3
FOTO: Miroslav Dragojevic/Danas

On dodaje da vlasti u Hrvtaskoj misle da osuda genocida sprovedenog u NDH ima veze sa današnjom Hrvatskom.

„To je po mom mišljenju skrivena loša pretpostavka koja leži u osnovi tog priopćenja. Jasno je da su vlasti Crne Gore pogrešile kad su ignorirale upozorenja Hrvatske, ali je isto tako jasno da ova nota ministarstva vanjskih i evropskih poslova ne pridonosi razvoju dobrosusjednskih odnosa sa Crnom Gorom“, kaže Kovačević.

Implicitno se, nastavlja Kovačević, preti da će Crna Gora zbog donošenja tog dokumenta u parlamentu na neki način biti sankcionisana, odnosno, da će joj biti otežan put ka EU.

„Meni se čini da to nije opravdano, jer zašto bi osuda režima NDH bila preprepa za evropski put Crne Gore“, ističe Kovačević.

Na pitanje da li se Hrvatska ponaša slično kao Srbija nakon donošenja Rezolucije o Srebrenici u UN, Kovačević kaže da je to tačno, te da je teško shvatiti koji je razlog vlasti Hrvatske da se uznemiruju zbog osude genocida koje je sprovela NDH.

„Kada je riječ o Rezoluciji o Srebrenici, u tekstu je jasno rečeno da se ne optužuje narod u cijelini nego da su za provedbu genocida krivi rukovodioci Republike Srpske (RS) i izvršitelji njihovih naloga, a svi su oni osuđeni zbog sudjelovanja u genocidu ili poticanja. Dakle, bilo je zbog te argumentacije izrečene u samoj Rezoluciji, nerazumljivo ponašanje i Srbije i Republike Srpske. Tim više je nerazumljivo ponašanje vlasti Hrvatske zbog dokumenta koji osuđuje genocid počinjen u NDH u vrijeme Drugog svjetskog rata“, zaključuje Kovačević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari