„Vođstvo Srbije preti suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine“, izjavio je sinoć predsedavajući Predsedništva BiH Denis Bećirović na sednici Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (GS UN) u Njujorku.
Tokom obraćanja na 79. zasedanju GS UN, Bećirović je rekao da su „velikodržavne aspiracije Srbije prema teritorijama drugih zemalja u regionu suštinski razlozi zbog kojih su BiH i Zapadni Balkan izloženi novim opasnostima“.
Nakon toga, Srbija je uputila protestno pismo generalnom sekretaru UN i predsedniku Generalne skupštine UN, kao odgovor na istupanje Bećirovića koji je, kako je navedeno, izneo niz neosnovanih i malicioznih optužbi na račun Srbije i srpskog naroda.
Šef srpske diplomatije Marko Đurić naveo je u pismu da je Bećirović „pokazao da maligno pokušava da podrije Dejtonski poredak unutar BiH, da zemlju Srbiju optuži pred međunarodnom javnošću, pokazujući time da mu nije stalo do regionalne saradnje, do dobrosusedskih odnosa“.
Sead Numanović, urednik Politički.ba, za Danas ističe da je Bećirovićev govor bio odmeren i istinit.
„To potvrđuju i orkestrirane rekacije koje su uslijedile iz Beograda i Banjaluke. Ono što je predsjedavajući Predsjedništva BiH rekao u Njujorku temelji se na činjenicama. Zašto Srbija ima predratno stanje sa (bezmalo) svim susjedima – bivšim konstituentima SFRJ“, ukazuje Numanović.
Naš sagovornik dodaje da aktivnosti Srbije u BiH, na Kosovu, u Crnoj Gori postaju sve agresivnije.
„Nemojte zaboraviti da je iz Srbije došla teroristička grupa Milana Radoičića i da je, nakon žestokog vojnog poraza, utočište opet našla u Srbiji“, podseća Numanović.
„Šta to radi vodstvo Srbije? Kakvu to budućnost spremaju za svoje i građane regiona? Mi svjedočimo sve otvorenijem nametanju „srpskog sveta“ gdje god to Beograd želi. A primarne su mu mete Sarajevo, Podgorica i Priština“, tvrdi Numamović.
Pored Marka Đurića, na obraćanje Bećirovića reagovala je srpska članica Predsedništva BiH Željka Cvijanović, koja je za agenciju Srna izjavila da platforma za njegov nastup nije usaglašena na sednici tog tela i da on „ne predstavlja BiH“.
Komentarišući rakcije koje su došle iz Srbije i Republike Srpske (RS), Numović kaže da je u pitanju „već mnogo puta viđeni performans“.
„Neko se iz Sarajeva ili Podgorice usudi reći istinu. Iz Beograda krene orkestrirana kampanja laži. To smo vidjeli već toliko puta da više ni ne primjećujemo. Jedina konstanta tih reakcija je podaničko nastojanje Cvijanović, (predsednik Skupštine Crne Gore, Andrija) Mandića, (poslanik u Skupštini Crne Gore, Milan) Kneževića, (predsednik RS, Milorad) Dodika… da se uližu Vučiću“, navodi Numović.
Bećirović se nije osvrnuo na pretenzije Hrvtaske na BiH.
To kaže i potpredsednik Vlade Srbije i senator Republike Srpske Aleksandar Vulin, dodajući da se nije pozvao na presude međunarodnih sudova u „kojima nema Srbije,, ali ima Hrvatske“.
„Bećirović se pozvao na presude međunarodnih sudova u kojima nema Srbije, ali ima Srebrenice, a nije se pozvao na presude sudova u kojima takođe nema Srbije, ali ima Hrvatske i stava da je počinila agresiju na Bosnu i Hercegovinu“, napomenuo je Vulin.
Amina Čorbo Zećo, urednica novinske agencije Patria, nije iznenađena reakcijama iz Srbije.
„Potpuno je sasno da dok ne prihvate presude iz Haga ne mogu govoriti o miroljubivim odnosima Srbije i BiH“, naglašava za Danas.
„To je č̣injenica koju niko ne može osporiti. Nema katarze bez suoč̣avanja sa istinom. Ali zaista je zanimljiva č̣injenica da predsjedavajući Predsjedništva BiH očito isto to ne vidi u Hrvatskoj, koja je također presuđena za agresiju na BiH“, ukazuje Čorbo Zećo.
Kako dodaje naša sagovornica, Bećirović ili to ne vidi, ne želi ili ne sme da vidi nikakvu opasnost po BiH.
„Pa je ugrožavanje suvereniteta Bosne i Hercegovine od strane Hrvatske tokom obraćanja UN-u, upadljivo prešutio. Da li je to Bećirović uradio svojevoljno ili po nečijoj instrukciji obzirom da identičnu politiku vodi i vladajuća Trojka, to je sada posebno pitanje. No, morat će odgovoriti na ovo pitanje“, zaključuje Čorbo Zećo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.