U pitanju je političko potpaljivanje vatre kome se ne nazire kraj, naročito u predizbornom periodu, komentarišu sagovornici Danasa još jednu zabranu preleta potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vulina u BiH, ovog puta na Pale.
Ipak, Vulin je na Pale došao službenim automobilom kako bi prisustvovao obeležavanju slave te opštine – Veliku Gospojinu.
Podsetimo, Vulinu je početkom ovog meseca bilo zabranjeno da preleti helikopterom u Pribilovce, gde se održavala izložba o stradanju Srba u Drugom svetskom ratu.
No, Vulin je ipak došao u to mesto u blizini Čapljine, dan kasnije, takođe automobilom.
„Politika inaćenja i guranja prsta u oko“
Tanja Topić, politička analitičarka, za Danas kaže da ponašanje zvaničnika iz Srbije i BiH i politike inaćenja i guranja prsta u oko do te mere devastiraju iole normalizovane i izgrađene odnose među građanima dve države, ali i unutar same BiH po etničkoj matrici.
„Oni se ponašaju kao piromani, držeći u jednoj ruci šibice a u drugoj aparat za gašenje požara. Vulin je postao ‘kum’ iz inata’ Elmedinu Konakoviću i priznanja srpskih političara iz BiH zbog srbovanja i borbe za srpsku stvar“, ističe Topić.
Kako dodaje, prizemljenje od strane bošnjačkih političara prigrabilo mu je počasnu titulu i trajnu zabranu letenja i sletanja u BiH.
„Postavlja se pitanje da li su politički folklor, pravoslavizacija politike i politizacja religije jače predispozicije za uspjeh u politici od dobrosusjedskih odnosa, stabilnosti i mira u regiji ili su taj upaljač putem kojeg politika želi ostvariti skrivene namjere. Jedino što vidimo jeste političko potpaljivanje vatre kojem se ne nazire kraj i sve to pod plaštom patriotizma i bildanja nacionalnih mišića“, naglašava Topić.
„Država može zabraniti ulazak stranogm državljaninu, teoretski“
Aleksandar Jokić, advokat, za Danas kaže da su vazdušni saobraćaj i njegova kontrola u nadležnosti BiH, a ne entiteta, te da je bilo kakav prelet preko državne granice i teritorije BiH potrebna dozvola.
Na pitanje da li je Vulinu moguće zabraniti ulazak u BiH, makar zbog toga što se nalazi na američkoj crnoj listi, Jokić kaže da, u teoriji, jeste.
„Teoretski svaka suverena država može svakom stranom državljaninu zabraniti ulazak na njenu teritoriju iz važnih bezbjednosnih razloga, ali nisam siguran da je to u konkretnom slučaju tema, jer kako vidimo Vulin se nesmetano kreće po Bosni i Hercegovini“, ukazuje Jokić.
Prema njegovom mišljenju, ovo je sve samo dodatno političko podgrevanje nacionalnih odnosa i dizanje tenzije.
„Što očigledno pogoduje svima, naročito u ovom predizbornom periodu u Bosni i Hercegovini“, uočava Jokić, podsećajući da će se u oktobru održati lokalni izbori u BiH.
„Nasilje politike Srbije prema BiH“
Zoran Vuletić, predsednik Građanskog demokratskog foruma (GDF), za Danas kaže da je ovo dalje nasilje politike Srbije prema BiH.
„Aleksandar Vučić i Aleksandar Vulin su dva tipična primera te negativne i zle politike prema BiH koja drži svoj kontinuitet od ’90. godina kada su bili jedni od promotera rata Slobodana Miloševića i Vojislava Šešelja“, kaže Vuletić.
Kako zaključuje, Srbiji je neophodno da se „umije hladnom vodom“.
„I dok ne odbaci sve političare koji na takav način tretiraju BiH i negiraju je a ističu Republiku Srpsku kao državu, neće biti bolje ni nama ni regionu“, naglašava Vuletić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.