Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija (OFAC) izrekla je juče sankcije Željki Cvijanović, srpskoj članici Predsedništva BiH, premijeru RS Radovanu Viškoviću, njihovom stranačkom kolegi Milošu Bukejloviću, koji je ministar pravde bh.entiteta ali i predsedniku Skupštine RS Nenadu Stevandiću.
Na „crnoj listi“ SAD oni će se priključiti aktuelnom predsedniku RS Miloradu Dodiku, koga je januara 2022. američko Ministarstvo finansija zbog dela korupcije stavilo na spisak sankcija.
Najnovije sankcije SAD za četvoro čelnika RS uvedene su zbog, navedeno je na sajtu američke ambasade u Bosni i Hercegovini, Zakona o Ustavnom sudu BiH koji je usvojila Narodna skupština RS.
„Celo rukovodstvo RS je pod sankcijama SAD“, konstatuje u izjavi za Danas Tanja Topić, politička analitičarka iz Banjaluke, na naše pitanje da prokomentariše to što je od juče na američkoj „crnoj listi“ još četvoro funkcionera RS.
Topić smatra da sankcije, kao i do sada, nisu prilika da se izvrši kritička samorefleksija politika i pogubnih mogućih poteza već prilika da se „ospe drvlje i kamenje na tu ‘imperijalističku i moćnu kolonijalnu silu’ koja i unatoč tome ne može pokoriti ponosan i hrabar narod, odnosno njihove političare, koji se bore za slobodu i dostojanstvo tog naroda“.
Javnosti se, upućuje Topić, predočava stav da „nam niko ništa ne može“ te da politika i dalje gura po svome.
„Nikome normalnome ne bi bilo svejedno naći se na toj listi, mislim da nije ni samim vinovnicima ali to neće pokazati“. Zašto bi inače, pita se Topić, trošili milione novca poreskih obveznika, tog istog naroda, za lobističke usluge u toj „omraženoj kolonijalnoj sili“.
„Nešto tu debelo logički ne štima. Ono što ostaje otvoreno jeste kako će dalje postupiti EU ali i Tužilaštvo BiH s obzirom da je razlog sankcionisanja vrlo jasan – udar na ustavni poredak države“, ističe sagovornica Danasa.
Sanel Kajan, državni zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH, u izjavi za Danas podseća da ovo nisu prve sankcije koje su SAD uvele zvaničnicima Republike Srpske.
„I?! Šta se konkretno nakon toga desilo?!“, pita se Kajan.
Dodaje da su Narodna skupština RS i Dodik kao „predsjednik tog bh. entiteta nastavili s provođenjem njihove zacrtane politike, donijeli više odluka i zakona koji su direktno usmjereni protiv države Bosne i Hercegovine i međunarodne zajednice“.
Ipak, Kajan ukazuje da je uvođenje sankcija zvaničnicima bh. entiteta Republika Srpska važna poruka, „ne samo nama u Bosni i Hercegovini, nego i zemljama u okruženju i šire, u Evropi i svijetu, da Sjedinjene Američke Države i njeni partneri podržavaju očuvanje mira i stabilnosti u Bosni i Hercegovini“.
Ističe da je potvrđeno da „ovakav postupak zvaničnika iz RS-a ugrožava stabilnost, suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine i teško postignuti mir“.
Time je, kaže naš sagovornik, upućena jasna poruka Miloradu Dodiku da politika koju zagovara i pokušava provoditi ne vodi dobrom, i da se treba zaustaviti.
„Ipak, nama koji od početka svjedočimo svemu onom što Dodik govori i radi, jasno je da se ni on, kao ni drugi politički zvaničnici u RS-u, neće zaustaviti. Možda će malo usporiti, ali stati sigurno neće“, uveren je Kajan.
Kajan nedvosmileno upućuje da mir i bezbednost u Bosni i Hercegovini treba braniti svim raspoloživim pravnim i drugim legalnim sredstvima.
Ono što je, kaže, najveći problem jeste nefunkcionalni pravosudni sistem.
„Tužilaštva i sudovi ne funkcionišu i ne djeluju onako kako bi trebali. Dodik je toga svjestan i radi to što radi, jer zna da posljedica neće biti, ili će biti minorne. I ovako će biti sve dok se ili domaće pravosuđe ne ohrabri da djeluje onako kako bi trebalo kada je riječ o napadima na državotvornost i suverenitet Bosne i Hercegovine ili dok međunarodna zajednica, a posebno EU predstavnici, kao i američki zvaničnici, ne donesu jake i konkretne mjere kojima bi onemogućili one koji sistemski urušavaju demokratske procese i blokiraju razvoj Bosne i Hercegovine“, zaključuje Kajen u izjavi za Danas.
On June 27, the Republika Srpska National Assembly carried out a reckless attack on the Dayton Peace Agreement and the BiH Constitution. Designated officials are responsible for carrying out this unconstitutional and anti-Dayton action at the direction of Republika Srpska…
— US Embassy Sarajevo (@USEmbassySJJ) July 31, 2023
U objašnjenju što su stavljeni na „crnu listu“, SAD navodi da su “ovi lideri direktno odgovorni za donošenje zakona o Narodnoj skupštini Republike Srpske kojim se odluke Ustavnog suda BiH proglašavaju neprimjenjivim u RS, čime se ometa i preti implementacija Dejtonskog mirovnog sporazuma”, navedeno je.
Dodaje se da ova akcija ugrožava stabilnost, suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine i teško stečeni mir utemeljen na Dejtonskom mirovnom sporazumu.
“Ovakvo ponašanje dodatno ugrožava budući put države i uspešnu integraciju u evroatlantske institucije“, rekao je Brajan E. Nelson, podsekretar Trezora za terorizam i finansijsku obaveštajnu službu.
Predsednik RS Milorad Dodik bio je pokrovitelj uvođenja Zakona o neprimenjivanju odluka Ustavnog suda BiH u NSRS i glavni predlagač njegovog donošenja.
Nakon što je NSRS usvojila zakon u junu 2023. visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit je, piše dalje, 1. jula izvršio svoje ovlašćenje da poništi zakon, javno osudivši zakon kao “podrivanje regionalnog ustavnog poretka, vladavine prava i podele vlasti”.
Uprkos akciji visokog predstavnika da poništi zakon, Dodik je potpisao zakon koji je stupio na snagu 7. jula 2023.
Višković, Stevandić i Cvijanović su zatražili posebnu sednicu 27. juna, a Miloš Bukejlović je u ime Vlade RS predstavio zakon NSRS. Shodno tome, ovo četvoro pojedinaca snose odgovornost za podsticanje usvajanja ovog zakona koji ugrožava implementaciju Dejtona.
Cvijanović, kao i Dodika Ujedinjeno Kraljevstvo je, podsetimo, stavilo na spisak sankcija 11. aprila 2022. zbog “podrivanja legitimiteta i funkcionalnosti BiH”.
Kao rezultat najnovije akcije, sva imovina i interesi gore navedenih lica koja se nalaze u Sjedinjenim Državama biće blokirani i moraju se prijaviti OFAC-u.
Pored toga, finansijske institucije i druga lica koja obavljaju određene transakcije ili aktivnosti sa kažnjenim licima mogu se izložiti sankcijama ili biti predmet izvršne radnje.
Izicanje sankcija čelnicima RS komentarisao je i politikolog Jasmin Mujanović na svom Tviter nalogu osvrnuvši se naročito na Stevandića.
„Ova nova runda američkih sankcija protiv zvcaničnika u bh. entitetu RS je dobrodošla i neophodna. Posebno mi je drago videti da se SAD konačno pridružio sankcijama Velike Britanije protiv Cvijanović, dok je tome pridodao i neoptuženog ratnog zločinca Nenada Stevandića“, naveo je Mujanović na Tviteru.
This new round of U.S. sanctions vs officials in BiH’s RS entity are welcome & necessary. I am especially glad to see the U.S. finally join the UK’s sanctions vs Cvijanovic, while also adding unindicted war criminal Nenad Stevandic to the lot. Kudos. https://t.co/dYCGvG38Dr
— Jasmin Mujanović (@JasminMuj) July 31, 2023
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.