Sankcionisane firme 'povezane sa Dodikom' očekuju gašenje računa 1Foto: EPA-EFE/MARKO DJOKOVIC

Bojan Vujić, predsednik Uprave „Infinity International Group“, koja je od 18. juna pod američkim sankcijama, izjavio je da u kompaniji očekuju gašenje bankovnih računa, te da su ih banke već kontaktirale tim povodom.

Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva finansija Sjedinjenih Država je sankcionisala ovu grupaciju i još šest kompanija (od kojih je pet u njihovom vlasništvu) zato što su, kako je navedeno, povezani sa Igorom Dodikom, sinom predsednika Republike Srpske, Milorada Dodika.

Sankcionisani su i Đorđe Đurić, vlasnik „Infinityja“, kao i Milenko Čičić, direktor takođe sankcionisane „Kaldera Company“.

Iz OFAC-a je saopšteno da su ove kompanije bile dio mreže koja je obezbeđivala „značajne izvore prihoda“ za Milorada Dodika i njegovu porodicu.

Vujić je ističe da su dobili zvaničan dopis iz jedne američke kompanije, koju nije imenovao, te da prema OFAC pravilima oni do 14. avgusta mogu da sarađuju sa njima.

„Ja se nadam da ćemo mi do 14. avgusta imati zaokruženo neko rešenje, po kojem ćemo imati model funkcionisanja, i da ćemo uspeti da nastavimo poslovanje“, kazao je Vujić na konferenciji za novinare održanoj u Banjaluci 26. juna.

Rekao je da je Đorđe Đurić, kako navodi, „izašao iz ovog biznisa i napustio Bosnu i Hercegovinu“, te da su on i ostali članovi uprave ušli u pregovore sa Đurićem oko preuzimanja grupe.

„Ako bi uspjeli napraviti dogovor i nastaviti rad, i drugim zaposlenima će biti ponuđeno da učestvuju u upravljačkoj strukturi“, izjavio je Vujić.

Ističu da su kompanije u grupaciji ranije sarađivale sa američkim kompanijama, te je pozvao „bilo koga iz američke ambasade (u BiH) na bilo koji oblik sastanka“, jer, kako kaže, nemaju šta da kriju.

Navodi da ugovori sa institucijama i javnim preduzećima koje imaju nisu dovedeni u pitanje, ali da će naplata biti problem.

„Mi imamo ugovornu obavezu koju ispunjavamo. Poreska uprava, recimo, nazove kompaniju ‘Prointer’ (jedna od sankcionisanih kompanija u okviru grupacije) i traži nešto po tom ugovoru, ‘Prointer’ će to da uradi. Dok god to funkcioniše na taj način, ugovori nisu upitni. Ono što je drugi problem, jeste kad mi pošaljemo fakturu, kako će biti plaćena“, pojašnjava Vujić.

Veze sa Igorom Dodikom

Vujić je rekao i da Igor Dodik „nema nikakvo vlasništvo u „Infinity International Group, niti smo sa njim imali bilo kakav ugovorni odnos“.

Milorad Dodik, te njegova deca Igor i Gorica, od ranije su pod sankcijama ove kancelarije.

„Nikakve vlasničke priče, ugovorenih, dogovorenih, nikakvih drugih odnosa nemamo s tim čovjekom“, kategoričan je Vujić.

Predsednik Uprave grupacije je upozorio da „Infinity neće moći da postoji kao takav“, te da su „sankcije definitivno učinile svoje“.

On, takođe, upozorava da se među ugovorima koje imaju sa državnim i entitetskim institucijama nalaze potencijalno ugroženi projekti, jer se, kaže Vujić, radi o složenim poslovima koji se ne mogu preuzeti za nekoliko dana.

Sa institucijama na različitim nivoima vlasti, putem sistema javnih nabavki, u prethodnih deset godina su firme u sastavu grupacije sklopile više od 1.800 poslova, vrednih oko 240 miliona evra.

Iz nekoliko institucija koje je kontaktirao Radio Slobodna Evropa (RSE), ranije je navedeno da postoji mogućnost raskida ugovora ako firme iz grupacije ne budu ispunjavale stavke iz ugovora.

Prema regionalnom ekonomskom registru LRC BIS, „Raiffeisen banka“ je Prointeru 21. juna ugasila četiri bankovna računa. Ova kompanija ima još 25 aktivnih računa.

Po istom registru, grupacija „Infinity“ ima šest računa u dve banke, a svi su aktivni.

Iz Tužilaštva BiH je potvrđeno za RSE da proveravaju osobe i kompanije koje se nalaze na američkoj „crnoj listi“.

Ko je na američkoj listi sankcija?

Od ranije, na američkoj listi sankcija je, sem troje članova porodice Dodik i firmi povezanih sa njima, i praktično ceo politički vrh bh. entiteta Republika Srpska.

Na „crnoj listi“ su i predsednik Narodne Skupštine RS Nenad Stevandić, premijer Radovan Višković, ministra pravde Miloš Bukejlović, ministar zdravlja Alen Šeranić, te Željka Cvijanović, članica državnog tročlanog Predsedništva BiH koja dolazi iz RS.

Sankcionisani su i bivši predsjednik Federacije BiH, danas poslanik u državnom Parlamentu, Marinko Čavara, bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić, bivši šef Obaveštajno-bezbednosne agencije BiH Osman Mehmedagić i bivša glavna državna tužiteljica Gordana Tadić, pored ostalih.

Sankcije su im izrečene, kako je obrazloženo, zbog podrivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, korupcije ili poslovanja s Rusijom u slučaju firme „BN Inženjering“ i njenog vlasnika Save Cvijetinovića.

Listu sankcija održava OFAC, kancelarija u sklopu američkog Ministarstva financija, a na njoj se nalazi više stotina osoba i firmi iz Bosne i Hercegovine i zemalja regije. Većinu imena čine osuđeni ili optuženi za ratne zločine počinjene 1990-ih.

Izrečene sankcije, između ostalog, znače zamrzavanje imovine osoba i kompanija u SAD-u, zabranu američkim državljanima i kompanijama da posluju s njima, dok banke, takođe, mogu biti meta sankcija ako sarađuju sa njima.

Banke u Bosni i Hercegovini su proteklih mjeseci „ugasile“ račune pojedincima i kompanijama koje su na američkoj „crnoj listi“. Prema zakonima, ako firma nema otvoren račun po automatizmu se gasi, prenosi RSE.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari