„Banja Luka će ispraviti nepravdu koju je načinilo Sarajevo“, napisao je na Instagramu gradonačelnik Banja Luke Draško Stanivuković, komentarišući spomenik kralju Tvrtku I Kotromaniću u Sarajevu, a na kome piše „bosanski kralj“.
U Sarajevu je postavljen spomenik jednom od najznačanijih srednjevekovnih vladara Bosne – kralju Tvrtku I Kotromaniću, a za dan otvaranja spomenika izabrana je današnja 834. godišnjica potpisivanja Povelje Kulina bana, najstarijeg dokumenta o bosanskoj državnosti, prenosi N1.
„Prisvajanjem srednjevekovnog srpskog vladara Tvrtka I Kotromanića, gradonačelnica Sarajeva i njeni saradnici čine grubo prekrajanje istorije sa ciljem popunjavanja istorijskih rupa svog naroda i prikupljanja dnevno-političkih poena dirajući u samu srž kralja Tvrtka, njegove borbe i vladavine“, tvrdi Stanivuković.
Prema njegovim rečima, Tvrtko I Kotromanić je bio hrišćanski vladar.
„Zvaničnom titulom kralj Srba Bosne, Primorja i Zapadnih strana, krunisan po obredu Nemanjića u manastiru Mileševa nad moštima Svetog Save, što je istorijska činjenica“, naglasio je.
Stanivuković je najavio izgradnju spomenika Tvrtku I Kotromaniću u Banjaluci.
„Nastavljajući praksu prekrajanja istorije putem spomenika, političko Sarajevo svesno izbacuje puni naziv titule kralja Tvrtka, te ne navodeći narod i ostale zemlje kojima je vladao, svesno zbunjuje javnost u cilju političke propagande. Grad Banja Luka će još ove godine pokrenuti proces izgradnje spomenika banu Kulinu i kralju Tvrtku u cilju odbrane istine i zahvalnosti koju srpski narod gaji prema svojim vladarima srednjeg veka“, napisao je Stanivuković na Instagramu.
Na podizanje spomenika Tvrtku u Sarajevu reagovao je i predsjednik RS Milorad Dodik.
On je na konferenciji za medije rekao da je činjenica da je spomenik postavljen tokom noći kod njega izazvala smeh, te da je Tvrtko bio srpski vladar, prenosi sarajevski portal Klix.
„Kad neko nešto radi u skutima noći, sakriveno od javnosti, onda to na ništa drugo ne izgleda nego na neku krađu i neki lopovluk. Juče se okupilo nekoliko destina hiljada ljudi koji su prisustvovali otvaranju spomenika Tvrtku. Ja ne ulazim šta je, kako je, ko je, ali ovo je krađa identiteta historijskog. Više pokazuje o njihovoj nemoći, nego moći. Predlažem da se mi time ne bavimo“, rekao je Dodik.
Dodao je da je Tvrtko pripadnik „loze Nemanjića, imenovan u toj proceduri, ustoličen u Mileševa manatstiru koji i dan-danas živi i ima obilježje srpskog i pravoslavnog centra“.
„U to vreme uopšte nije bilo muslimana na ovim prostorima. Bosna je tada bila deo pojma koji se geografski odnosio na daleko manju teritoriju nego što je današnja BiH. On je bio kralj Srba i kako to se tamo već zove“, istakao je Dodik.
Dodao je da smatra indikativnim što članovi komisije koji su zaduženi za nacionalne spomenike nisu doneli odluku o postavljanju spomenika.
„Eto im Tvrtko, nikakav problem, ali to nije dokaz o njihovoj hiljadugodišnjoj postojanosti, BiH postoji od Dejtonkog sporazuma pa do danas. U vreme Tvrtka su živeli Srbi, on je bio srpski vladar, muslimana nije bilo kada su se konvertitali kao pripadnici hriščanskih zajednica postali muslimani, pa tražeći identitet postali Bošnjaci, pa Bosanci. Gde nemate sigurnosti uvek se traga i pokušava nametnuti nešto. Kod mene je izazvalo smeh, zamislite tokom noći se nešto postavlja, krijući, niste bili sigurni kako će proći tokom dana“, zaključio je Dodik.
Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić objasnila je zbog čega je spomenik postavljen tokom noći.
Kako je navela na taj način nije ometeno odvijanje saobraćaja, kao ni svakodnevnih aktivnosti građana.
Spomenik u čast kralja Tvrtka I Kotromanića postavljen je preko puta zgrade Predsjedništva BiH.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.