Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit mogao bi da nametne izmene Izbornog zakona, kojima bi se izašlo u susret zahtevima Hrvatske demokratske zajednice BiH, koji se odnose na izbor hrvatskih delegata u Domu naroda parlamenta Federacije BiH, prenose sarajevski mediji.
Član Predsedništva BiH i lider Demokratske fronte (DF) Željko Komšić izjavio je da je „siguran da građani Bosne i Hercegovine nisu spremni da prihvate antievropska rešenja, koja produbljuju etničke podele“.
„Šmit bi trebalo dobro da razmisli o tome šta razmatra i treba da bude siguran da odluka na štetu građana i države Bosne i Hercegovine ne može proći bez posledica,“ kazao je Komšić, preneli su sarajevski mediji.
Komšić je rekao da očekuje da se „sve probosanske opcije izjasne o produbljivanju etničkih podela u izbornom zakonodavstvu Bosne i Hercegovine“.
Poslanik SDP-a u parlamentu BiH Saša Magazinović izjavio je da bi Visoki predstavnik mogao iskoristiti „bonska ovlašćenja“ i nametnuti Izborni zakon, kojim bi se ispunili zahtevi HDZ.
„Učestali su pozivi iz različitih međunarodnih krugova. Tačno je sve što se pojavilo u medijima. Visoki predstavnik se konsultuje o nameri da izađe u susret HDZ-u izmenama koje se odnose na formiranje vlasti“, napisao je Magazinović.
On je ocenio da je to „vrednosno potpuno pogrešno i da je na pomolu uvođenje nove diskriminacije“.
Poslanik Naše stranke u parlamentu BiH Predrag Kojović rekao je da sa više strana stižu informacije o tome da će Šmit u narednih nekoliko dana nametnuti izmene Izbornog zakona, kojima bi se sproveo deo zahetva na kojima je HDZ BiH insistirao tokom propalih pregovora o ustavnoj i izbornoj reformi.
On je pojasnio da bi prema najavljenim izmenama izbornog zakonodavstva hrvatski klub u Domu naroda Federacije BiH bio popunjen delegatima koji isključivo dolaze iz kantona u kojima su Hrvati apsolutna većina.
Kojović je naglasio da „najviše bode oči“ to što predstavnici EU podržavaju stavove HDZ BiH.
„To je užasna poruka svim onim građanima koji sanjaju da će se naša zemlja jednog dana osloboditi ove krimogene i nacionalističke noćne more i postati normalna, građanska država u kojoj smo svi jednaki na svakom pedlju BiH i jedni druge ne sudimo po veri i imenu nego po karakteru i ljudskim kvalitetima“, naveo je on.
Prema njegovim rečima, na nekoliko važnih mesta razgovara se i o tehničkim, „kozmetičkim“ izmenama Izbornog zakona, kojima bi navodno trebalo da se umanji mogućnost krađe glasova.
„Apsurdno je da se sprečavanje krađe glasova na izborima, kako se jasno pokazalo u proteklim pregovorima o ustavnim i izbornim reformama, smatra ustupkom opoziciji, ako se zauzvrat podrži dalja etnička podela u BiH“, ocenio je Kojović.
Dodao je da je svaki korak ka sprečavanju krađe glasova koristan i dobrodošao, osim kada, kako je rekao, služi isključivo da skrene pažnju sa suštinskih, političkih promena u izbornom zakonu.
„Naravno da Visoki predstavnik ima pravo zakonodavnog delovanja. Ako donese odluku o kojoj se priča, njegova će odluka biti i legalna i legitimna“, zaključio je Kojović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.