Od početka agresije Rusije na Ukrajinu, najmanje 30 kompanija registrovano je od ruskih državljana u Bosni i Hercegovini, a među njima je i Igor Časnik, za kojeg vlasti u Kijevu traže uvođenje međunarodnih sankcija jer ga smatraju bliskim režimu Vladimira Putina, objavio je istraživački portal Detektor iz Sarajeva.
Oficir je član uprave ruskog Jamal LNG, projekta koji je trebalo da obezbedi masovnu proizvodnju tečnog gasa iz ležišta tog energenta u blizini Severnog ledenog okeana, a razvijen je u saradnji sa francuskim Totalom. Početak projekta je 2011. godine najavio Vladimir Putin, tadašnji premijer Rusije.
Ruska kompanija Novatek je nominalni vlasnik 50,1 odsto akcija Iamal LNG, a ostatak dele francuski i kineski investitori. Na internetu ima vrlo malo informacija o Časniku, prema kojima je on jedan od zamenika direktora projekta Jamal LNG, ali ga je ukrajinsko Ministarstvo spoljnih poslova uvrstilo na spisak osoba koje bi trebalo da budu sankcionisane.
U Kijevu smatraju da je Jamal LNG kompanija koja direktno podržava Putinov režim, jer se iz njegovih prihoda finansiraju ratne operacije. Genadij Timčenko i Leonid Mikelson su dva ruska oligarha koji su bili ili su još uvek na istaknutim pozicijama u Jamalu i Novateku, respektivno, i pod zapadnim su sankcijama od 2022. godine.
Službenik je u decembru 2022. godine u BiH otvorio firmu po njegovom prezimenu, a kao posrednik mu je pomogao državljanin BiH Kemal Muratović, koji je razvio poslovne veze sa ljudima iz Rusije, gde je ranije radio.
Muratović ima registrovanu veb stranicu na ruskom jeziku na kojoj nudi svoje usluge posredovanja građanima Rusije, odnosno pomoć pri registraciji preduzeća i dobijanju državljanstva BiH.
BiH je ostala među retkim evropskim zemljama koje nisu uvele sankcije
Novinari Detektora nisu uspeli da dođu do Časnika, a Muratović im je rekao da striktno vodi računa o legalnosti tog posla i da ne vidi ništa zamerljivo u registraciji kompanije pod imenom Časnika, a nema informacija o njegovim mogućim vezama sa Putinovim režimom.
„U strukturi preduzeća su muž i žena. Ovi ljudi su nam dostavili originalna dokumenta da nikada nisu kažnjeni i da se protiv njih ne vodi krivični postupak“, rekao je Muratović.
Zbog opstrukcija vlasti Republike Srpske, Bosna i Hercegovina je ostala među retkim evropskim državama koje nisu uvele sankcije Rusiji nakon agresije na Ukrajinu ili vize za ruske državljane, te mogu slobodno da uđu u tu zemlju i ostanu do 90 dana, a samim tim i otvaraju preduzeća.
Jedini problem za Ruse je što većina banaka u Bosni i Hercegovini primenjuje „tihe sankcije” i odbija da im otvori transakcione račune. Kako se ističe u tekstu Detektora, istražujući ovu priču, zaključili su da u Bosni i Hercegovini niko sistematski i efektivno ne kontroliše ko su Rusi koji dolaze u tu zemlju i kakav posao obavljaju kada tamo registruju svoje firme, prenosi Indeks.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.