Nametanje (tehničkih) izmena Izbornog zakona Bosne i Hercegovine od visokog predstavnika Kristijana Šmita rezultiralo je burnom reakcijom vladajuće strukture u Republici Srpskoj, predvođene SNSD-om.
Ekspresno je sazvana vanredna sednica entitetske Skupštine koja je polučila niz zaključaka, ali i usvajanje Nacrta entitetskog izbornog zakona. Tokom obraćanja poslanicima predsednik RS-a Milorad Dodik rekao je kako očekuje i podršku predsednika Srbije Aleksandra Vučića, piše sarajevski list Osobođenje.
Vaskršnji sabor
Vučić je potvrdio da će 5. i 6. maja biti održan takozvani Vaskršnji sabor Srbije i RS-a. U jednom od svojih mnogobrojnih obraćanja medijima govorio je i kakve će poruke imati za Milorada Dodika.
– Nisam ja uvek saglasan sa onim što radi Milorad Dodik. I obrnuto. Ja ću pokušati da razgovaram i da zamolim Dodika da nastavi da vodi politiku mira, ali i da vodi politiku spuštanja tenzija iako ne mislim da imam pravo. Mi smo prijatelji, a ne neko ko može jedan na drugog ne znam kako da utičemo. Ali ću pokušati iz prijateljskih pobuda, rekao je predsednik Srbije.
Sam Dodik ipak ima drugačija očekivanja: iz Beograda je poručio kako će sabor definisati položaj i pravce delovanja Srba u budućnosti, Šmita proglasiti lažnim i još reći da je Dejton prekršen, ali da to ne rade Srbi.
Verovatno zato ni opozicija u RS-u ne veruje puno da će Vučićeva priča o potrebi da Dodik vodi politiku mira i spuštanja tenzija naići na plodno tlo.
Ako bi Dodik eskalirao i počeo ovde rat, da li bi Srbija stala iza njega, glasilo je pitanje Vildane Selimbegović u emisiji “Direktno” na O kanalu Mladenu Bosiću, državnom zastupniku SDS-a.
– Sukob naroda ili građanski rat ili NATO-rat… Nadam se da ni jedna od varijanti neće biti ni blizu ostvarenju. Ali, da bi Vučić stao na stranu srpskog naroda, da, bi, u to sam ubijeđen, jasno je odgovorio poslanik SDS-a u PSBiH.
Bosićev kolega iz državnog Parlamenta Denis Zvizdić, nakon poslednjih dešavanja u Skupštini RS-a, ponovo je uputio poziv NATO-u i EUFOR-u.
Pozvao ih je na raspoređivanje manjeg kontingenta NATO-vojnika na područje Brčko distrikta BiH, a snage EUFOR-a na frekventniju prisutnost u povratničkim mestima, posebno u istočnoj Bosni.
Dodao je da to vidi kao odgovor na Dodikove ratnohuškačke ideje. A o raspoređivanju snaga strateške rezerve EUFOR-a najavljeno je da će danas razgovarati komandant EUFOR-a Laslo Štic i ministar odbrane BiH Zukan Helez.
Sa političkim analitičarom i novinarom iz Beograda Slobodanom Georgievim razgovarali smo o najavljenom svesrpskom saboru, ali i mogućnosti Vučićeve podrške Dodiku u slučaju izbijanja sukoba u BiH.
Uveren je da je sabor projektovan za unutrašnjopolitičke potrebe zvaničnog Beograda.
„Ovi naši naprednjaci su opet u kampanji. Imamo ponovo izbore u Beogradu, plus još puno lokalnih izbora. I sada je vlast procenila da za potrebe ove kampanje treba da se priča o Srbima, srpstvu i tome kako je sve to ugroženo. I u tom smislu su oni dogovorili da treba da prave taj sabor. To je jedan veoma nezgodan trenutak, zato što će 3. maja u Srbiji biti godišnjica stradanja dece u osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar”, a dan nakon toga i godišnjica onim mladim ljudima koji su pobijeni blizu Beograda, ističe Georgiev.
Ne razume naš sagovornik koji je to mozak uspeo da kreira neke dodatne potresne aktivnosti u periodu kada će Srbija žalovati. Smatra da je Vučić preuzeo apsolutnu kontrolu i da Dodika koristi gde, kada i kako mu je potreban.
Ne veruje, s druge strane, da bi Vučić bio spreman podržati Dodika u aktivnostima koje bi vodile možda i nekom novom sukobu.
(Bes)smislene novotarije
– Ja ne verujem u mogućnost da dođe do nekog novog oružanog sukoba, koliko god njih dvojica voleli, pa su tako i neki dan bili pored Beograda na vojnom aerodromu, da se hvale kako imamo neke MIG-ove i tako dalje. Milošević je imao na stotine aviona, pa ništa nije pomoglo. Besmisleno je uopšte razmišljati o tome da Srbija može da uđe u bilo kakav rat kada je u okruženju NATO-država i NATO-vojske u regionu.
Svesrpska okupljanja proteklih godina polučila su upravo brojne besmislene novotarije.
Tako je, recimo, pre nekoliko godina, na zasedanju Visokog savjta za saradnju Srbije i Republike Srpske, osmišljen i najnoviji praznik – Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, a simbolizira sećanje na proboj Solunskog fronta 1918. godine.
Upravo na taj “praznik”, 15. septembra 2021, NSRS je usvojio zakon o zaštiti, očuvanju i upotrebi jezika srpskog naroda i ćiriličnog pisma, a za koji je sam Ustavni sud RS-a nekoliko mjeseci posle utvrdio da je u suprotnosti sa entitetskim Ustavom, te ga je stavio van snage.
I sam Bosić je, govoreći o očekivanjima od sabora, rekao da je uveren kako će definisati kulturnu saradnju Srba u regiji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.