Predsednik Srpske demokratske stranke (SDS) Mirko Šarović izjavio je da će kriza u Bosni i Hercegovini biti još gora u narednim mesecima, navodeći da se politika „šiljak u oči“ nikome nije donela ništa dobro i da to treba zaustaviti.
Šarović smatra da su za krizu odgovorne odluke Visokog predstavnika, a posebno to što je poslednju odluku o poništenju Zakona o nepokretnoj imovini Republike Srpske doneo Kristijan Šmit za koga je kazao da nije kredibilan, jer njegovo imenovanje nije u Savetu bezbednosti UN-a.
„To je ozbiljan problem, njegov lični. Prethodni visoki predstavnik je dobio saglasnost u Savetu bezbjednosti bez obzira na osporavanja nametanja njegovih odluka, ali Šmit nije… Sada se postavlja pitanje može li on praktično biti protektor? Jer, nametati određene zakone, određene odluke, kreirati određena rešenja to je druga reč za protektorat“, kazao je Šarović u intervjuu za Javni servis BiH – BHRT.
Komentarišući poteze srpskog člana Predsedništva BiH i lidera vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika, on je ocenio da Dodik „kalkuliše kako novonastalu krizu može da pretoči u neki svoj dobitak“.
Prema njegovom mišljenju, Dodik smatra da postojeću kriznu situaciju može da okrene u svoju korist, kao i da je učini još dramatičnijom, koristeći mehanizme koji su mu na raspolaganju.
„Odgovara mu to, a ne smirivanje. I onda na talasu te krize da ponovo pokuša da se promoviše u nekog nacionalnog heroja, koji se sada bori za pravdu i prava Republike Srpske, nastojeći da se amnestira od činjenice da je jedan od velikih krivaca za ono što se desilo unazad osam meseci“, istakao je Šarović.
Lider SDS-a Dodikove poteze smatra neracionalnim, jer su, kako je naveo, ti potezi okrenuti Dodikovom ličnom rejtingu, dok su intersi Republike Srpske potpuno zanemareni.
„Republici Srpskoj velike krize ne odgovaraju. Više joj odgovara stabilna situacija, razvoj zemlje, ekonomija, napredak, stabilnost i očuvanje Dejtonskog sporazuma“, naglasio je Šarović.
Prema njegovim rečima, SDS se takođe zalaže za pravo i pravdu i želi da se entitetu vrate određene nadležnosti, ali ne na način na koji to radi Dodik.
„Ne jednostrano, ne na način da se u BiH stvori krizni ambijent koji može da izazove i rat. To je loš put“, ocenio je Šarović.
Dodao je da je Republika Srpska „mala, siromašna republika, čiji je uticaj minoran, zbog čega ne treba da se bode sa Amerikom, Nemačkom, Britanijom“.
„Možemo da imamo svoj pošten stav, ali ne trebamo da omalovažavamo te zemlje, ne trebamo da jednog kancelara nazivamo pogrdnim imenima, ili američkog predsednika, čak i onda kada se sa njima ni u čemu ne slažemo“, kazao je Šarović.
On predlaže politiku koja neće proizvesti nove sankcije, demokratizacijom i otvorenošću društva i suzbijanjem korupcije.
Govoreći o ukrajinskoj krizi, lider SDS smatra da pitanje sankcija Rusiji ne treba da bude tema koja će dodatno podeliti političare i javno mnenje u Bosni i Hercegovini.
Prema njegovim rečima, dovoljno je ostati na poziciji da se poštuje teritorijalni integritet Ukrajine, uz želju za što skorije okončanje rata, dok za sankcije Rusiji „nema mesta“.
„Uostalom, mi nismo ni zemlja kandidat….Na neviđeno da sledimo ono što radi Evropska unija, a nismo obavezni, mnogo će nas i skupo koštati takvo nešto“, kazao je Šarović, koji smatra da u Ukrajini ne ratuju Ukrajina i Rusija, već se vodi mnogo ozbiljniji ratni sukob.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.