Pred Komitetom za spoljnu politiku Senata Sjedinjenih Država u toku je saslušanje visokih zvaničnika Stejt departmenta o Zapadnom Balkanu.
Senatori, kako naziv saslušanja ističe, ocenjuju politiku SAD na Zapadnom Balkanu.
Derek Šole, arhitekta američke politike prema Balkanu, na poziciji specijalnog savetnika američkog državnog sekretara, i njegov potčinjeni Gabrijel Eskobar, zamenik pomoćnika državnog sekretara i specijalni izaslanik Stejt departmenta za zapadni Balkan, odgovorili su pitanja članova Komisije.
„2/3 zemalja Zapadnog Balkana su članice NATO-a, ali je članstvo u EU sve dalje. Vlada je zasnovana na nacionalizmu. Rat u Ukrajini nas je dodatno naveo da se posvetimo ovom regionu.
Odnos Srbije i Kosova mora da se reši.
Kosovo treba da iskoristi ovu priliku i krene ka EU. Ali ne verujem da su svi u ovom dijalogu pošteni“, rekao je Mendenez.
On je okrivio predsednika Srbije Aleksandra Vučića za sprovođenje autoritarne vladavine i projekta „Srpski svet“.
Predsednik Spoljnopolitičkog odbora Bob Mendenez zamerio je Vučiću to što je blizak Rusiji i predsedniku Vladimiru Putinu. On je ukazao na stalno odbijanje zvaničnog Beograda da uvede sankcije Rusiji.
On je optužio američke izaslanike za pristrasnost.
Pomenuo je i članak Njujork tajmsa o Vučićevim vezama sa organizovanim kriminalom
„Nedavne izborne reforme koje je proveo OHR doprinose etničkim podelama, a ne suprotno“, upozorio je Mendenez.
Zamolio je Šolea i Eskobara da govore iskreno i pošteno i odgovore na senatorova pitanja.
Džejms Riš, zamenik predsednika Komiteta, istakao je da Zapadni Balkan treba da bude deo evroatlantske porodice u celini i da se zemlje moraju udaljiti od Rusije.
I istakao da ne misli da nametanje odluka visokog predstavnika Kristijana Šmita u izbornom procesu i formiranju Savezne vlade nije bilo dobro, prenosi Politički.ba.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.