Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit boravio je u Banjaluci u prvoj zvaničnoj poseti tokom koje se sastao sa gradonačelnikom Banjaluke Draško Stanivuković.
„Ohrabrujuće je videti mlađe generacije kako ulaze u političku arenu i preuzimaju odgovornost za svoju budućnost,” rekao je Šmit nakon sastanka sa gradonačelnikom Banjaluke Draškom Stanivukovićem.
Ovo je prvi zvanični dolazak Šmita u Banjaluku.
Nakon sastanka Stanivuković i Šmit su prošetali Banjalukom, a zadržali su se i kod spomenika 12 banjalučkih beba, koje su stradale zbog nedostatka kiseonika tokom rata u BiH, javlja televizija BN.
Banjalučke Nezavisne prenose Stanovukovićevu izjavu posle sastanka: „Gospodina Šmita upoznao sam sa strahotama koje smo kao narod prošli, zajedno smo posjetili i Spomenik ‘Život’, koji svedoči o tragičnoj smrti 12 banjalučkih beba. Obišli smo lokaciju budućeg Centralnog gradskog spomen-obeležja palim borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata i Hram Hrista Spasitelja.“
On je istakao da je sa Šmitom najviše razgovarao o budućnosti – o projektima, ekonomiji i novim radnim mjestima, kao i o borbi protiv kriminala i korupcije. Razgovarano je i o tome da nove mlade generacije mogu da donesu novu energiju i kreiraju nove politike, kao i da pokažu da se na ovim prostorima može živjeti bolje.
Televizija BN podseća da vlast u Republici Srpskoj ne priznaje Šmita za visokog predstavnika u BiH, jer nije imenovan u Savetu bezbednosti.
Inače, Šmit je drugi visoki predstavnik, čija verifikacija nije bila u SB. Pre njega bio je to takođe nemački diplomata Kristijan Švarc Šiling.
Šmit je nedavno podneo izveštaj u Savjetu bezbednosti, gde je među pozitivnim primerima u BiH naveo i gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića.
Vlasti Republike Srpske nazivaju ga „nemačkim turistom“ i u više navrata su izneli brojne kritike na račun Šmita.
U prethodnom periodu je u dva navrata imao je sastanke sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, ali i sa patrijarhom Porfirijem.
Žunić: Davanje legitimiteta Šmitu – udarac na Srpsku
Šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igor Žunić rekao je Srni, a prenosi Radio-teelvizija Republike Srpske, kako nema ništa protiv što se gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković sastao sa nemačkim diplomatom Kristijanom Šmitom, ali da bi, ako mu je dao legitimitet kao visokom predstavniku, to predstavljalo ozbiljan udarac na Srpsku i njene institucije.
„Ne znam koju je ulogu Stanivuković sebi dao na tom sastanku. Poznato je da je glumac i performer, ali ne znam da li je sada zamislio da vodi spoljnu politiku Republike Srpske, da glumi funkciju koju nema ili će razgovarati o lokalnim stvarima u vezi sa Banjalukom“, rekao je Žunić.
On je poručio da onaj ko poštuje i voli Srpsku mora da poštuje odluke Narodne skupštine jer su odraz većinske volje naroda, te podsetio da je Narodna skupština jasno rekla da ne priznaje Šmita kao visokog predstavnika jer nije izabran u skladu sa Dejtonskim sporazumom i nije potvrđen od Saveta bezbednosti UN kako je predviđeno Aneksom deset Dejtonskog sporazuma.
Kojić: Ponižavajuće i skandalozno što je Stanivuković odveo Šmita do spomenika 12 beba
Direktor Republičkog centra za istraživanje rata i ratnih zločina Milorad Kojić ocenio je ponižavajućim i skandaloznim to što je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, nakon današnjeg sastanka u Gradskoj upravi, odveo Kristijana Šmita do spomen obeležja Život: „, koje je podignuto u znak sećanja na 12 banjalučkih beba. „Ovo budi posebnu traumu kod majki i očeva koji su ulogom međunarodne zajednice izgubili tek rođenu decu“, rekao je on za RTRS.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.