Sazan - albanski dragulj koji želi Ivanka Tramp 1Foto: Wikipedia/Pasztilla aka Attila Terbócs

Benito Musollini ga je želeo i tu je izgradio kuću, Enver Hodža je od njega napravio vojnu bazu odsečenu od sveta, a danas Ivanka Tramp hoće da pretvori albansko ostrvo Sazan u bunker za milionere, sa luksuznim vilama i pogledima koji oduzimaju dah.

Ćerka Donalda Trampa želi da transformiše deo istorije sa blagoslovom albanske Vlade za koju je turizam kamen temeljac razvoja zemlje. Ako se projekat ostvari on će se sastojati od nekoliko desetina vila utopljenih u stene Sazana.

Još je potrebno da se dobije nekoliko dozvola, ali na obali se o tome govori kao o već gotovoj stvari.

„Žurimo se da to počne zato što to pokreće lančanu reakciju za privredu grada“, rekao je gradonačelnik u Valone Ermal Dredha govoreći na promenadi gde su izgrađeni hoteli od kada je Albanija postala nova hit turistička destinacija na ovoj strani Sredozemlja – milion turista sletelo je u Tiranu u julu.

U Sazanu nema prodavnica sa rekvizitima za plažu ni restorani sa menijima na više jezika. Trenutno na tom ostrvu nema ništa.

Sazan - albanski dragulj koji želi Ivanka Tramp 2
Foto: BETAPHOTO AP Photo/Charlie Neibergall

Divlje smokve, dudovi, borovi jarko zelene boje i tirkizna voda. U sred tog raja bez vode i struje, hiljade bunkera, ostatci zgrada i zaglušujuća pesma cvrčaka.

Te ruine su sve što je ostalo od smeštaja hiljada vojnika koji su tu bili za vreme socijalističke diktature Envera Hodže, jedne od najtežih, najzatvorenijih i paranoičnijih na svetu. Na tih 5,7 kvadratnih kilometara bilo je više od 2.000 vojnika sa ženama i decom, bioskop, škola, bolinica i zalihe da ostanu odsečeni od sveta šest meseci, dok je u ostatku Albanije falilo svega.

Ili Mecaj (78) je jedan od vojnika iz Sazana. On je tu proveo 18 godina života, tu su mu rođena deca a njegova žena je predavala. Napustio je ostrvo nekoliko meseci pre pada režima za kojim on kao jedan od poslednjih još ima nostalgiju.

Ogromna većina albanskog stanovništva iz tog vremena se seća neimaštine, tajne emigracije po cenu života i nadzora.

„Bilo je 2.840 bunkera sa teškim mitraljezima i drugim automatskim oružjem. Bilo je i tunela i podzemnih instalacija, skloništa za smeštaj municije i hrane“, rekao je Mecaj.

Posle pada režima ostrvo je izbeglo uništenje, ali tokom kolapsa albanske privrede 1997. godine, opljačkane su sve rezerve i vojna skladišta koja su se tamo nalazila. Ponovo je otvoren za javnost tek 2015. godine.

Strateški lociran na ulazu u Otrantski kanal koji povezuje Jadransko i Jonsko more, ostrvo je služilo kao ispostava za sve one koji su ga osvajali: Vizantijce, Mlečane, Nemce i Italijane.

Još uvek administrativno smatran vojnom zonom, tokom sezone je svakodnevno posećuju turisti koji dolaze čamcima da posete krivudave staze i dive se jedinom stanovniku ostrva: malom sivom magarcu.

Nisu procurili detalji o tome kako je izgrađen luksuzni hotel porodice Tramp, samo je nekoliko planova objavljenih na Instagramu i nagoveštaja tokom jednog intervjua u julu.

Ivanka Tramp je tada rekla da izolacija ostrva čini to mesto draguljem – i logističkom glavoboljom.

„Samo donošenje materijala na ostrvo nije lak zadatak, ali mi ćemo to uraditi“, obećava ćerka bivšeg američkog predsednika i novog kandidata, a sve sa „najboljim arhitektama“.

Ako se planovi Ivanke Tramp i njenog supruga ostvare, niko ne zna da li će turistima ipak biti dozvoljeno da se tamo zaustavljaju. Ili će bunkeri poprimiti drugo lice, luksuznih vila zaštićenih od znatiželjnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari