SDA bojkotuje raspravu o ustavnim promenama u BiH 1Foto: Shutterstock/BUTENKOV ALEKSEI

Stranka demokratske akcije (SDA) saopštila je da se neće odazvati pozivu probosanske koalicije Trojka da u ponedeljak učestvuje na sastanku na kome će se raspravljati o ustavnim promenama, sa ciljem sprovođenja presude Evropskog suda za ljudska prava, koje se odnose na izbor članova Predsedništva BiH.

„Poziv je i suštinski i formalno diletantski, čak nije ni potpisan od predsednika SDP, Naroda i Pravde i Naše stranke (koalicije Trojka), a očekivanje da svi akteri u roku dva-tri dana dostave svoje predloge pokazuje zabrinjavajuću neozbiljnost sa kojom Trojka pristupa tako važnim pitanjima kao što je ustavna reforma“, ocenili su iz SDA.

Dodali su da je još gore to što Trojka ovakvim odnosom prema suštinskim pitanjima za državu želi graditi jeftini PR, pokušavajući da ublaži štetu posle dogovora sa Savezom nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Hrvatskom demokratskom zajednicom BiH (HDZ BiH), postignutom na privatnom imanju predsednika Republike Srpske (RS) Milorada Dodika, u Bakincima kod Laktaša.

„S obzirom da već imaju postignut dogovor, vladajuća koalicija (Trojka-SNSD-HDZ) bi trebalo da u parlamentu BiH ponudi rešenje i da zvanično, sa svim detaljima, upozna celokupnu BiH javnost“, naglasili su iz SDA.

Iz ove stranke su ocenili da je dogovor vladajuće koalicije na državnom nivou, postignut u Laktašima, opasan po državu, na šta „upozoravaju i domaći i dobronamerni međunarodni akteri“.

„Sada Trojka formalnim, neozbiljnim sastancima pokušava da ublaži vlastitu štetu. Od njihovog neznanja, opasnog po državu, ne može ih spasiti nikakav sastanak“, ocenili su iz SDA.

Posle sastanka u Laktašima pojavio se dokument dogovora vladajuće koalicije na državnom nivou, kojim se, između ostalog predviđaju i izmene Izbornog zakona, u delu koji se odnosi na izbor hrvatskog člana Predsedništva BiH.

Taj dokument lider NiP Elmedin Konaković nazvao je trivijalnim i nevaldinim, navodeći da na njemu nema potpisa lidera stranaka, dok su Dodik i lider HDZ BiH potvrdili da se radi o usaglašenom dokumentu svih lidera vladajuće koalicije.

Nakon što su predstavnici međunarodne zajednice upozorili da se izbor članova Predsedništva BiH ne može menjati samo Izbornim zakonom, već da su potrebne i ustavne promene (kako bi se sprovele presude Evropskog suda za ljudska prava, koje nalažu BiH da ukloni diskriminaciju na nacionalnoj osnovi u vezi sa izborom članova Predsedništva BiH), Trojka je pozvala parlamentarne stranke da razgovaraju o tim ustavnim promenama.

U međuvremenu, HDZ BiH je SNSD-u i koaliciji Trojka dostavila svoj predlog izmena Izbornog zakona, prema kojem nema promena u izboru srpskog i bošnjačkog člana Predsedništva, dok bi hrvatski član morao da obezbedi većinu glasova u najmanje tri kantona u Federaciji BiH sa hrvatskom većinom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari