SDP najavljuje glasanje o poverenju Vladi Crne Gore 1Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

Predsednik Socijaldemokratske partije (SDP) Crne Gore i poslanik u Skupštini Raško Konjević najavio je podnošenje inicijativu za izglasavanje nepoverenja Vladi.

„Opozicija će podneti zahtev za izglasavanje nepoverenja Vladi. Razloga je mnogo. Dosta je bilo“, napisao je Konjević na Tviteru. Kako je dodao, „Vlada će vjerujem ‘pasti’ u Skupštini shodno proceduri koja je predviđena u Ustavu Crne Gore“.
Inicijativa za opoziv aktuelne vlade dobila je u sredu podršku većine opozicionih partija. Iz parlamentarne većine, međutim, poručuju da kabinet Zdravka Krivokapića, uprkos manjkavostima, neće „rušiti“ vladu sa bivšim režimom. Od ukupno 81 poslanika u Skupštini Crne Gore opoziciju u parlamentu predstavlja 40 poslanika, a vlast 41.

Ljubo Filipović, izvršni koordinator Građanske inicijative „21.maj“, u izjavi za Danas ističe da ne misli da bi se u ovom trenutku bilo ko iz vlasti ohrabrio za takav potez zato što niko od predstavnika vlasti nije pripremio javnost za takav potez.

„Dakle u ovom trenutku čak i oni koji su tu jedini izrazili stav da vide nekoliko opcija a to je URA mislim da ne bi smjeli da postupe tako i izglasaju nepovjerenje ovoj vladi. Tako da trenutno ne vidim mogućnost da bilo ko iz vlasti glasa za takvu inicijativu. Ali je dobro da se ova provjera desi jer ćemo tako znati da li su ove priče o nefunkcionalnoj vladi odnosno ovi ultimatumi koje daje Demokratski fornt i komentari nekih drugih poslanika iskreni ili su u stvari samo trgovina“, zaključuje Filipović.

Potpredsednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović izjavio je nedavno da nije razgovarao sa predsednikom države Milom Đukanovićem oko formiranja manjinske Vlade. Iako kako kaže, manjinska Vlada kao opcija postoji, „ne znam kako se do nje može doći, jer postojeća Vlada funkcioniše uprkos problemima“.

Navodi da njegove kolege i oni (URA), razmišljaju o nekim modalitetima. „Da li može da se napravi manjinska, politička, tehnička, rekonstrukcija… Postojalo je više modaliteta“, kazao je Abazović novinarima. Govoreći o novim izborima, Abazović ističe da ne bi trebalo bilo koju opciju eleminisati kao mogućnost.

„Različiti smo politički subjekti, imamo različitu viziju i imamo pravo na to. Svakoga poštujem. Mogu ući u njihove cipele, ali neka neko uđe u naše cipele“, kazao je Abazović.

Prema Ustavu Crne Gore, predlog da se glasa o nepoverenju Vladi može podneti najmanje 27 poslanika. Ako Vlada dobije poverenje u parlamentu, potpisnici predloga ne mogu podneti novi pre isteka roka od 90 dana.

Zbog krize na relaciji Vlada – parlamentarna većina, parlamnet je tek prošle nedelje „odblokiran“ kada se vodila rasprava o tome da li je predsednik Milo Đukanović prekršio Ustav kada je prisustvovao protestima na Cetinju povodom ustoličenja mitropolita Crnogorsko primorskog Srpske pravoslavne crkve Joanikija.
Poslanici vlasti su tokom rasprave o Predlogu za pokretanje postupka za utvrđivanje da li je predsednik Crne Gore povredio Ustav, ocenili da je jasno da je Milo Đukanović prekršio najviši pravni akt, dok su iz opozicije tu inicijativu nazvali politikantskim pamfletom.

Ukoliko Predlog dobije većinu onda inicajativu šalju ustavnom sudu koji se onda o tome meritorno izjašnjava. Stav parlamenta za njega nije obavezujući. Osim problema između Vlade Zdravka Krivokapića i DF-a, Vladu opterećuju i unutrašnji problemi. Premijer Krivokapić je priznao da je nezadovoljan radom trojice ministara, ne precizirajući kojih iako se u medijima spekuliše da je reč o Sergeju Sekuloviću, ministru unutrašnjih poslova, Đorđu Raduloviću, šefu diplomatije i Mladenu Bojaniću, ministru za kapitalne investicije.

DF je od samog početka formiranja Krivokapićeve Vlade, u decembru prošle godine iznosio teške optužbe i izražavao nezadovoljstvo što u toj Vladi nema nijednog predstavnika te političke grupacije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari